Jak dobrać rolety na okna narożne?

Podążając za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz, coraz częściej natrafiamy na innowacyjne rozwiązania, które odmieniają charakter naszych domów. Jednym z popularnych zabiegów mających na celu optymalne doświetlenie wnętrza jest zastosowanie okien narożnych. Doskonale sprawdzają się one zarówno w kuchniach, jadalniach, jak i salonach. Jednakże, zasłonięcie okien narożnych stanowi nie lada wyzwanie z uwagi na ich niestandardowe wymiary.

Spis Treści

  11 grudnia 2023 | 7 minut

  Przy wyborze osłony okiennej należy wziąć pod uwagę nie tylko na estetykę, ale także funkcjonalność, prywatność i kontrolę światła. Ważne jest również dostosowanie osłon do stylu wystroju wnętrza i osobistych preferencji.

  Decyzja dotycząca odpowiedniej żaluzji i rolety będzie również uzależniona od kilu istotnych parametrów:

  - wielkości przeszklenia
  - połączenia okien - czy miedzy skrzydłami jest tylko rama okna, czy może jest dodatkowo betonowy słupek.
  - umieszczenia okien we wnęce - czy jest zachowana symetria między oknami a cokołem wnęki.
  - typu okien – czy będzie to okno stałe, czy otwieralne.

  W poniższych paru przykładach postaram się udzielić Ci praktycznych wskazówek i inspiracji dotyczących doboru żaluzji lub rolet do okien narożnych.

  Żaluzje drewniane i rolety plisowane w kuchni

  Zacznijmy od okien narożnych najczęściej spotykanych, czyli tych z betonowym słupkiem, który oddziela poszczególne części okien. W tym przypadku, mniejsze okno zazwyczaj jest oknem uchylnym, natomiast większe, podłużne jest oknem stałym, które nie otwiera się.

  Żaluzje bambusowe w kuchni

  Jak dobrać żaluzje do okna narożnego?

  Tu będziesz mieć kilka modnych opcji do wyboru. Nasza influencerka @makowy_dom postawiła na montaż żaluzji bambusowych o szerokości 50 mm we wnękach okiennych. Te żaluzje doskonale komponują się kolorystycznie z drewnianymi blatami. W zależności od tonacji dominującej w Twojej kuchni, możesz także rozważyć żaluzje drewniane 50mm lub żaluzje aluminiowe 50 mm.

  Alternatywnie, w tym rodzaju aranżacji sprawdzą się również rolety rzymskie na łańcuszek, czy też rolety wolnowiszące dzień noc w kasecie. Taki sposób montażu pomaga w jednolitym wykończeniu wyglądu okna, niwelując widoczne różnice w wyglądzie, zwłaszcza gdy jedno z nich jest stałe, a drugie uchylnie otwierane.

  W przypadku okien otwieralnych, istnieje możliwość zamocowania osłony okiennej na ścianie powyżej wnęki. W tym wypadku byłoby to możliwe, ponieważ jest dużo miejsca miedzy wnęką okna a sufitem.

  Dlaczego jest to takie ważne? Zarówno żaluzje, jak i rolety rzymskie zajmują określoną przestrzeń po złożeniu. Na przykład przy oknie kuchennym o wysokości 150 cm żaluzje drewniane zajmą około 23 cm, a roleta rzymska 20 cm i tyle wyżej muszą wisieć nad ramą okna, abyś mógł swobodnie je otworzyć.

  Zastanawiasz się, które żaluzje będą idealne dla Ciebie, czy drewniane, czy bambusowe? Więcej szczegółów znajdziesz na naszym blogu, gdzie omawiamy różnice między tymi osłonami  w artykule - Żaluzje drewniane czy bambusowe – które osłony wybrać?

   

  Żaluzje drewniane na oknie narożnym

  Montaż rolet na oknie narożnym bezpośrednio do ramy okna

  Co zrobić, gdy przestrzeni nad wnęką okienną jest niewystarczająco, a podniesienie osłony uniemożliwi otwarcie okna?

  W takiej sytuacji rozważ montaż osłony bezpośrednio do skrzydła okna. W zależności od wielkości przeszklenia świetnie sprawdzą się żaluzje drewniane, bambusowe lub aluminiowe o lamelach o szerokości 25 mm. Dostępne są zarówno w wersji standardowej, jak i w kasecie, co pozwala na lepsze zintegrowanie osłony z ramą okna.

  Alternatywnie, bardziej klasycznym wyborem mogą być rolety materiałowe lub rolety dzień i noc w kasecie. Jeśli zależy Ci na elastyczności w zasłanianiu różnych fragmentów okna, rolety plisowane dwukierunkowe będą niezawodnym rozwiązaniem. Zasłonięcie okna od dołu wprowadzi do pomieszczenia naturalne światło, jednocześnie tworząc atmosferę prywatności.

  Nie wiesz, która osłona okienna będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem? Odkryj najnowsze trendy w tekście na naszym blogu - Plisy, czy rolety dzień i noc - gdzie szczegółowo omawiamy, które opcje rolet, są obecnie uznawane za modne rozwiązanie.

  Rolety plisowane na oknie narożnym w salonie

  Montaż rolet na oknie narożnym - glass corner

  A jak dobrać żaluzje lub rolety do okien narożnych bez betonowego słupka?

  W przypadku, gdy okna połączone są ze sobą ramą i ich narożnik pokrywa się z narożnikiem wnęki okiennej zastosujesz takie same rozwiązania jak w przypadku okien narożnych oddzielonych słupkiem.

  Montaż we wnęce lub nad nią przybierze formę litery "L", czyli jedna osłona będzie dłuższa a druga będzie do niej dolegać lub mogą się one łączyć krawędziami.

  Bardzo ważne będzie wykonanie prawidłowego pomiaru oraz zaznaczenie, obu osłon jako komplet tak, aby wisząc obok siebie miały one na jednej wysokości lamele, przeszycia, czy pasy w przypadku rolet dzień i noc. Pamiętaj, że nasi Doradcy są do Twojej dyspozycji i świadczą oni zarówno usługę pomiaru jak i montażu oraz znakomicie pomogą Ci w doborze odpowiedniej osłony.

  Żaluzje drewniane i rolety rzymskie w kuchni

  Jeżeli planujesz zasłonić okno narożne, które się otwiera roletami lub żaluzjami montowanymi bezpośrednio na skrzydle okna koniecznie musisz zwrócić uwagę, ile dostępnej przestrzeni masz w narożniku.  Kluczowe jest, aby obudowa osłony nie zakłócała ruchu okna, umożliwiając Ci swobodne jego otwieranie.

  W przypadku, kiedy tego miejsca masz mało polecam montaż plis lub żaluzji bambusowych, drewnianych lub aluminiowych o lameli 25 mm. Przy mniejszych rozmiarach przeszklenia możesz wybrać żaluzje w kasecie Venus, które są przeznaczone do montażu w świetle szyby. Płaska obudowa pozwoli Ci wygodnie korzystać z okna.

  Rolety plisowane na oknie narożnym w kuchni

  Montaż rolet na oknach narożnych o niestandardowych wymiarach.

  A co zrobić jeżeli narożnik okna nie pokrywa nam się z narożnikiem wnęki?

  W takiej sytuacji mogą pojawić się trudności z idealnym dopasowaniem osłon w montażu nad wnęką okienną, gdyż osłona może zbyt mocno odstawać, uniemożliwiając na przykład korzystanie z blatu w kuchni.

  Co będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem? W zależności, czy Twoje okna są oknami fix – stałymi, czy otwieralnymi możesz wybrać montaż osłon bezpośrednio pod cokołem lub montaż na ramie okna. Na co zwrócić uwagę? Podobnie jak w przypadku okien połączonych wyłącznie ramą na ilość miejsca w narożniku, czy zmieści nam się obudowa osłony.

  Jeśli zależy Ci na pełnej kontroli nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia, polecam rozważenie żaluzji. W zależności od dodatków w wystroju wnętrza, możesz wybrać spośród różnych opcji, takich jak żaluzje bambusowe 25 mmżaluzje drewniane 25 mm, czy żaluzje aluminiowe 25 mm. Jeżeli nie jesteś pewien, jaki materiał i kolor wybrać, zamów darmowe próbki, aby sprawdzić, czy dobrze komponują się z kolorami w Twoim otoczeniu.

  Istnieje wiele możliwości kreatywnego łączenia różnych rodzajów osłon okiennych. Jeśli zależy Ci na prywatności i modnym wystroju okien, możesz, na przykład, połączyć plisę z roletą rzymską, tworząc unikalne i funkcjonalne rozwiązanie.
   

  Rolety drewniane, plisowane i rzymskie na oknie narożnym w kuchni

  Łączenie dwóch rodzajów osłon sprawdzi się także w przypadku dużych przeszkleń, na przykład w salonie. Doskonałym uzupełnieniem będą eleganckie zasłony, które nadadzą pomieszczeniu wyrafinowanego wykończenia. Dostępne są w różnorodnych wzorach, kolorach i teksturach, co umożliwia ich dopasowanie do każdego rodzaju wystroju, podkreślając jednocześnie charakter aranżacji.

  Jak to robić, aby efekt duetu pięknie komponował się z Twoim wnętrzem dowiesz się z tekstu na naszym blogu – Jak łączyć rolety i zasłony.

  Żaluzje bambusowe z zasłonami w solonie

  Rolety zewnętrzne na okna narożne

  Poza osłonami wewnętrznymi, warto również rozważyć zastosowanie osłon zewnętrznych – zarówno jako niezależnej ochrony przed słońcem, jak i wsparcia dla osłon wewnętrznych.

  Oczywiście tu w doborze odpowiedniej przesłony pomoże Ci nasz sprawdzony Doradca. Warto skorzystać z jego wiedzy i doświadczenia. W przypadku okien z betonowym słupkiem sprawdzi się każdy rodzaj osłony zewnętrznej zarówno rolety zewnętrzne, rolety screen, czy żaluzje zewnętrzne fasadowe. Wybór odpowiedniej dla Ciebie będzie zależeć od Twoich preferencji, co do jej funkcji oraz od wielkości przeszklenia.

  Żaluzje zewnętrzne na okno narożne

  Żaluzje zewnętrzne - fasadowe na okno narożne

  W sytuacji, gdy okna są połączone bez betonowego słupka, a rama okienna jest wąska, co uniemożliwia montaż prowadnicy czy uchwytu, dobrym wyborem mogą być żaluzje fasadowe. W miejscu łączenia narożników żaluzji możesz zastosować linkę, która zastąpi tradycyjną prowadnicę.

  Wszystkie nasze osłony to osłony na wymiar. To sprawia, że możemy żaluzje lub rolety idealnie dopasować do wymiaru Twojego przeszklenia. W przypadku dekoracji okien narożnych bardzo ważny jest prawidłowy pomiar oraz zwrócenie uwagi na detale, które mogą później zakłócić prawidłowe działanie Twojego okna, bądź wybranej osłony okiennej.

  W oknach standardowych te kwestie są zazwyczaj mniej problematyczne. Jednakże, przy oknach narożnych zalecamy skorzystanie z doradztwa naszych doświadczonych fachowców. Zaufaj ich wiedzy i doświadczeniu, umów się na spotkanie, pomożemy Ci dobrać najlepsze rozwiązanie dla Twoich okien narożnych.

  Wymierzymy i dopasujemy

  Spotkanie z naszym doradcą to idealna chwila by pomyśleć o wystroju okien.