Plisy czy rolety dzień noc - poznaj trendy

Jeśli jesteś zainteresowana zmianą na swoich oknach, to z pewnością sprawdziłaś już wiele dostępnych opcji. Na rynku znajduje się ogromna ilość rozwiązań. Swoje okna możesz osłonić – a także ozdobić – za pomocą żaluzji, klasycznych rolet materiałowych czy też eleganckich zasłon. W najnowszych trendach królują jednak przede wszystkim rolety plisowane. To one są nowym liderem, który wśród materiałowych osłon odebrał palmę pierwszeństwa roletom dzień i noc.

Spis Treści

  09 września 2022 | Czas czytania 7 minut

  Plisy czy rolety dzień noc – na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym tekście. Ostatnie lata to gwałtowny wzrost zainteresowania plisami. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zalet popularnych „harmonijek” jest naprawdę wiele. Bogata kolekcja tkanin czy też możliwość osłonięcia dowolnego fragmentu okna – to tylko niektóre z nich.

  Od wielu lat dużą popularnością cieszyły się rolety dzień i noc. I choć to rozwiązanie wciąż ma wielu zwolenników ze względu na swoją niepowtarzalną funkcjonalność, to dzisiaj częstszym wyborem są plisy.

  Poznajmy jeszcze lepiej te dwie osłony – tę, która królowała w wielu polskich oknach przez długie lata oraz tę, która obecnie jest zdecydowanym numerem jeden.

  Rolety plisowane – czym się charakteryzują?

  Zacznijmy od absolutnie najbardziej topowego rozwiązania ostatnich miesięcy. Wydaje się, że rolety plisowane mogą pozostać liderem wśród osłon przeciwsłonecznych przez długie lata.

  Skąd tak gwałtowna eksplozja zainteresowania tą osłoną? Od zawsze siłą rolet plisowanych była ich funkcjonalność. Jest to jedna z nielicznych przesłon, dzięki której możesz osłonić dowolny fragment swojego okna. Ruchome rynienki – górna i dolna – pomiędzy którymi umieszczona jest tkanina, pozwalają na wygodne sterowanie. W zależności od potrzeb zatrzymujesz materiał na tym fragmencie okna, który jest dla Ciebie najwygodniejszy. Rolety plisowane występują również w wariancie jednokierunkowym, ale to dwukierunkowe plisy cieszą się największą popularnością.

  Sposób sterowania zawsze był mocną stroną plis. Natomiast prawdziwym wyróżnikiem są obecnie stosowane materiały. Przed laty standardem na rynku były „harmonijki” papierowe. Stąd przez długi czas za plisami ciągnęła się zła sława i uznawano tę osłonę jako coś, co szybko ulega zniszczeniu i jest wątpliwej jakości.

  Jednak dzisiejsze plisy to materiały z najwyższej półki. Kolekcja oferowana przez producenta z ponad 40-letnim doświadczeniem – firmę Anwis – to 600 starannie wyselekcjonowanych, modnych tkanin. Więcej na ten temat piszemy w dalszej części tekstu.

  rolety plisowane w pokoju nastolatka

  Rolety dzień noc – czym się charakteryzują?

  Rolety dzień noc to osłona, która wciąż cieszy się popularnością, choć już nie tak dużą jak przed laty. Skąd bierze się ich fenomen?

  Podobnie jak rolety plisowane – tak i rolety dzień noc – posiadają niepowtarzalne funkcje, których nie mają inne osłony. Ten rodzaj przesłony łączy ze sobą funkcjonalność żaluzji oraz rolety.

  Rolety dzień i noc wykonane są z materiału, który naprzemiennie jest przezierny oraz zaciemniający. Dzięki temu w łatwy sposób możemy sterować światłem. Ustawiając dwa pasy naprzeciw siebie – zarówno ten przezierny, jak i zaciemniający – uzyskamy efekt zaciemnienia wnętrza. Oczywiście jego poziom jest uzależniony od tego, na jaką tkaninę się zdecydujemy.

  Żaluzje dzień noc możemy podzielić na trzy rodzaje – w kasecie, wolnowiszące oraz montowane na wnękę. W zależności od warunków montażowych, jak i oczekiwanego przez nas efektu – musimy zdecydować się na jedno z rozwiązań.

  rolety dzień noc w przestronnym salonie

  Kolorystyka i wybór materiałów

  Oprócz funkcjonalności, w każdej osłonie najistotniejszą rolę odgrywa tkanina. Pod tym względem rolety plisowane są wyróżniającym się produktem.

  Najnowsza kolekcja liczy sobie 600 najwyższej jakości materiałów. Tak liczny wybór jest zdecydowaną przewagą plis nad innymi osłonami – również roletami dzień i noc. Tkaniny podzielone są na grupy kolorystyczne, a także ze względu na ich transparentność.

  W przypadku rolet plisowanych możesz również wybierać pomiędzy materiałami pojedynczymi a podwójnymi. Ta druga opcja to tak zwane tkaniny „plaster miodu”. Szczególnie dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach narażonych na mocne nagrzewanie.

  Istnieje również możliwość połączenia dwóch tkanin w ramach jednego systemu. Mówimy wówczas o plisach dzień-noc. Ten wariant jest szczególnie dobry, gdy zastosujemy jedną tkaninę bardziej przezroczystą, natomiast drugą zaciemniającą. Wówczas zyskujemy osłonę, która może tylko delikatnie zasłaniać wnętrze lub dać prawie 100-procentową ciemność.

  Bogactwo materiałów wśród plis jest naprawdę ogromne. W przypadku rolet dzień i noc wybierać możesz natomiast spośród 90 tkanin. Są to kolorowe materiały, a także bardziej stonowane – od bardzo jasnych, poprzez odcienie szarości aż do zawsze modnej czerni.

  rolety plisowane na dużych przeszkleniach

  Co wybrać na nietypowe okna?

  Czasami zdarza się, że jesteśmy posiadaczami okien o nietypowym kształcie. Często tak jest, gdy mamy pokój chociażby na poddaszu. W jaki sposób wówczas poradzić sobie z ich osłonięciem?

  Z dzisiejszego duetu jedynym właściwym wyborem są plisy. W przypadku rolet dzień i noc nie ma najmniejszych możliwości na osłonięcie okien o nietypowym kształcie.

  Okna w kształcie trójkąta, trapezu lub półokręgu – tutaj mogą sprawdzić się właśnie rolety plisowane. Nie bez powodu ten rodzaj osłony często nazywany jest “najbardziej uniwersalną osłoną przeciwsłoneczną”.

  Jeśli masz okna o nietypowym kształcie i zastanawiasz się, jak je zasłonić – plisy często będą jedynym rozwiązaniem. Wcześniej musisz jednak skonsultować się ze specjalistą, który określi, czy w danych warunkach montażowych będzie to wykonalne.

  rolety plisowane na okna o nietypowym kształcie

  Podobieństwa i różnice

  O jakich podobieństwach i różnicach możemy mówić? Za podobieństwo możemy uznać innowacyjny i jedyny w swoim rodzaju system ochrony wnętrza przed nasłonecznieniem. W obydwu wypadkach jest on inny i jednocześnie niepowtarzalny. Rolety dzień noc pozwalają na regulowanie ilości światła za pomocą poziomych pasów – naprzemiennie zaciemniających i przeziernych. Przy pomocy plis osłonimy natomiast dowolny fragment okna.

  Wśród różnic na pierwszy plan wysuwa się sposób sterowania. W roletach dzień i noc ustawienie materiału regulujemy przy pomocy łańcuszka. Natomiast plisy w najpopularniejszym – dwukierunkowym – modelu sterowane są przy użyciu górnej i dolnej rynienki.

  Różnicą widoczną na pierwszy rzut oka jest oczywiście sam materiał. W plisach widzimy tkaninę harmonijkową w jednym kolorze. Z kolei rolety dzień i noc to połączenie dwóch materiałów – zaciemniającego oraz przeziernego.

  rolety plisowane na oknach dachowych

  Co lepsze – plisy czy rolety dzień noc? Zapytaj Doradcy

  Co będzie lepszym rozwiązaniem? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Tak naprawdę wszystko zależy od osobistych preferencji, wystroju danego wnętrza oraz efektu, jaki chcemy uzyskać.

  Przed ostatecznym wyborem najlepiej skonsultować się z Doradcą. To on odpowie na wszystkie pytania, pomoże wybrać tkaninę, przygotuje wycenę oraz wykona pomiar, a następnie montaż.

  Plisy czy rolety dzień noc – cena

  Najbardziej istotny wpływ na ostateczną cenę ma wybór tkaniny. To ona przede wszystkim determinuje, jaką kwotę zapłacimy za naszą osłonę.

  Najszybszym sposobem na poznanie wstępnej ceny jest skorzystanie z naszego konfiguratora na modniewoknie.pl. Wystarczy wybrać osłonę, tkaninę oraz wpisać przybliżone wymiary okna.

  Drugim sposobem jest bezpośrednia konsultacja z jednym z naszych Doradców, który przygotuje kompleksową wycenę.

  Wymierzymy i dopasujemy

  Spotkanie z naszym doradcą to idealna chwila by pomyśleć o wystroju okien.