Żaluzje drewniane czy bambusowe – które osłony wybrać?

W życiu każdego z nas w pewnym momencie przychodzi czas na zmiany. Nie inaczej jest w przypadku zmian zachodzących we wnętrzach naszych domów. Podążamy za aktualnymi trendami i odchodzimy od mniej modnych już rozwiązań. Żaluzje drewniane i bambusowe ANWIS to powiew natury i ekologii na rynku osłon okiennych. Które z nich wybrać? Jakie są między nimi różnice i co tak naprawdę sprawia, że wzbudzają ogromne zainteresowanie w tematyce rolet i żaluzji?

Spis Treści

  05 września 2023 | Czas czytania 9 minut

  Czym są żaluzje drewniane?

  Żaluzje drewniane Anwis produkowane są z naturalnego tworzywa najwyższej jakości. Zarówno drewno Abachi jak i Basswood umożliwia swobodę wyboru struktury oraz kolorystyki lameli. Drewno Abachi to kolory „Natural”, czyli przede wszystkim widoczna struktura drewna o zwiększonej odporności na odkształcenia, co pozwala na montaż w każdym pomieszczeniu, nawet tym o większej wilgotności, np. w kuchni czy łazience. Odmiana Basswood natomiast skupiona jest na kolorach szarości, czarnym oraz odcieniach bieli, czyli tzw. kolorystyce "Modern". Ten rodzaj materiału jest lakierowany na gładko, nie widać struktury drewna. W ofercie żaluzji drewnianych Anwis znajdują się również kolory Ashen, czyli wzbogacona kolorystyka kolekcji Natural, oraz Unique (lamele heblowane, drewno wizualnie sprawia wrażenie postarzanego – jest to najdroższe rozwiązanie).

  czarne żaluzje drewniane na oknie tarasowym

  Szerokość lameli i możliwości montażu żaluzji drewnianych

  Żaluzje drewniane występują w trzech szerokościach lameli: 25mm, 50mm i 70mm. Żaluzje o szerokości lameli 25mm charakteryzują się mniejszym rozmiarem rynny górnej, dzięki czemu swoje zastosowanie znajdują najczęściej przy montażu w świetle szyby lub do skrzydła okna. Udogodnieniem jest możliwość zastosowania uchwytów bezinwazyjnych, dzięki którym możemy uniknąć ingerencji w ramę okna. Żaluzje o listewkach 50mm i 70mm cieszą się największą popularnością przy większych przeszkleniach z uwagi na możliwość ich wykonania przy dużych wymiarach okna. Najczęstszym wyborem klienta jest w tym przypadku montaż nad wnęką okienną - do ściany lub sufitu.

  Należy pamiętać, iż cały pakiet żaluzji drewnianych po podniesieniu będzie zajmował określoną ilość miejsca, w zależności od tego, jak wysoka będzie żaluzja i jaką szerokość lameli wybierzemy. Jeśli decydujemy się na montaż nad wnęką okienną i chcemy mieć możliwość swobodnego otwierania okna, musimy zadbać o odpowiednią ilość miejsca, aby pakiet po podniesieniu mógł schować się między sufitem a górną krawędzią wnęki. Żaluzje o szerokości lameli 25mm zajmują więcej miejsca po podniesieniu ze względu na większą liczbę listewek. Dokładny wymiar pakietu żaluzji drewnianych oraz żaluzji bambusowych po podniesieniu, a także inne różnice między tymi osłonami zostały przedstawione w dalszej części. 

  żaluzje drewniane w salonie

  Możliwości sterowania oraz rodzaje drabinek żaluzji drewnianych

  Kolejnym istotnym elementem przed dokonaniem zakupu jest wybór sterowania. Przy żaluzji drewnianej o szerokości lameli 25mm sterowanie odbywa się przy pomocy sznurka, który odpowiada za podnoszenie oraz opuszczanie żaluzji, a także za pomocą pokrętła służącego do obracania lamelami. Czy oba mechanizmy muszą znajdować się razem po jednej stronie? Mogą, ale nie muszą. Możemy umieścić sznurek po jednej stronie, pokrętło po drugiej. Jest to tylko i wyłącznie decyzja klienta. Nieco inaczej wygląda kwestia operowania żaluzjami o szerokości lameli 50mm i 70mm. W tym przypadku zarówno przy podnoszeniu i opuszczaniu osłony jak i obracaniu listewek posługujemy się sznurkami, nie występuje tu pokrętło. Tutaj również możemy wybrać po której stronie umieścimy mechanizm sterujący. Zaletą szerszych lameli jest możliwość zastosowania sterowania elektrycznego, które jest zalecane w przypadku dużych gabarytów osłony - z uwagi na jej ciężar.

  Przy wyborze żaluzji drewnianych warto również zwrócić uwagę na systemy prowadzenia tej osłony, czyli rodzaje drabinek. Drabinką nazywamy pasy tekstylne, na których utrzymywane są lamele w poziomie. Odpowiada ona za odpowiednie ułożenie lameli a także za jej prawidłowy obrót. Możemy zastosować tutaj dwa rodzaje drabinek:


  •    Drabinka sznurkowa – bardzo mało widoczna, nie rzuca się w oczy. Widoczne otworki na sznurki, przez które mogą przebijać się promienie słoneczne.

  •    Drabinka taśmowa – szerszy pasek tkanin. Zasłania otworki, dzięki czemu uzyskujemy większe zaciemnienie po zamknięciu lamel. Drabinkę taśmową możemy zrobić zarówno w kolorze lamel, jak i w odcieniu kontrastującym z nimi. Dostępna jest ona w szerokościach: 10, 12, 25 lub 38 mm.

  Dobór drabinki to tylko i wyłącznie kwestia wizualna. Zarówno prowadzenie sznurkowe jak i taśmowe charakteryzuje się wysoką jakością. Obie możliwości są jednakowo wytrzymałe.

  żaluzje drewniane w łazience

  Czym są żaluzje bambusowe?

  Żaluzje bambusowe ANWIS z roku na rok wzbudzają coraz większe zainteresowanie wśród wewnętrznych osłon okiennych. Ekologiczny materiał, z którego są wykonane oraz doskonały efekt wizualny sprawiają, iż stanowią one świetną alternatywę dla żaluzji drewnianych. Nie jest to już wyrób drewniany, natomiast wykonane są z naturalnej, równie wysokiej jakości sprasowanej trawy bambusa. Bambus to materiał odnawialny, co sprawia że jest on bardzo przyjaznym dla środowiska tworzywem. Dzięki naturalnej prezencji, podobnie jak żaluzje drewniane wyróżniają się estetyką oraz zdolnością tworzenia ciepłego i przyjemnego klimatu w każdym wnętrzu.

  Szerokość lameli, sposoby sterowania oraz rodzaje drabinek żaluzji bambusowych

  Żaluzje bambusowe Anwis występują w dwóch szerokościach lameli: 25mm i 50mm. Podobnie jak przy żaluzjach drewnianych, sterowanie systemem o węższych lamelach odbywa się przy pomocy sznurka (podnoszenie i opuszczanie) oraz pokrętła (obrót listewkami). Za podnoszenie, opuszczanie oraz obrót lameli przy żaluzji 50mm odpowiadają sznurki. Alternatywą dla standardowego sterowania jest również sterowanie elektryczne dostępne tylko przy żaluzji o szerokości lameli 50mm. 

  Ważną zaletą Żaluzji bambusowej jest jej lżejsza konstrukcja. Cieńsze lamele powodują, iż całkowity pakiet po podniesieniu zajmuje mniej miejsca niż w przypadku żaluzji drewnianych. Daje to szerszy wachlarz możliwości w kwestii montażu tej osłony, zarówno dla lameli 25mm jak i 50mm. Przy cieńszych listewkach możemy zastosować jedynie drabinkę sznurkową. Drabinka taśmowa dostępna jest dla lameli 50mm.

  żaluzje bambusowe z bliska

  Nowa kolekcja żaluzji bambusowych Anwis

  Do tej pory w ofercie Anwis dostępne były jedynie Żaluzje bambusowe o szerokości lameli 50mm. Od 1 sierpnia 2023 roku wprowadzona została nowa kolekcja bambusa, która obejmuje nie tylko nową kolorystykę odcieni naturalnego drewna, ale przede wszystkim wzbogacona została o żaluzje bambusowe 25mm. Dzięki pojawieniu się nowej kolekcji Żaluzje bambusowe Anwis stały się jeszcze ciekawszą alternatywą dla żaluzji drewnianych pod względem możliwości montażu oraz doboru odpowiedniego koloru. 12 modnych kolorów bambusa to aktualnie najszersza oferta na rynku krajowym.

  żaluzje bambusowe z czarnymi tasiemkami

  Żaluzje drewniane a żaluzje bambusowe - różnice

  porównanie żaluzji drewnianych i bambusowych

  Podsumowanie

  Żaluzje drewniane i bambusowe Anwis to wysokiej jakości produkty. Zarówno drewno jak i bambus dzięki swojej strukturze wprowadzą do Twojego wnętrza element natury, a obszerna kolorystyka, różne możliwości montażu oraz rodzaje lameli umożliwiają personalizację wymarzonej osłony okiennej. Oba rodzaje żaluzji, oprócz doskonałego efektu wizualnego oferują również poczucie prywatności oraz kontrolę nad wpadającymi promieniami słonecznymi.

  Jeśli jesteśmy zwolennikami naturalnego drewna o różnorodnej kolorystyce powinniśmy postawić na żaluzje drewniane. Jeśli natomiast chcemy uzyskać bardziej egzotyczny efekt oraz preferujemy ekologiczne tworzywo to żaluzje bambusowe sprawdzą się w 100%. Wybór może być trudny ze względu na wiele zalet obu produktów, natomiast jedno jest pewne: Żaluzje drewniane i bambusowe Anwis to produkty dające pełną satysfakcję oraz gwarancję jakości na długie lata.

  Ile kosztują żaluzje i jak je zamówić?

  Z pełną ofertą oraz wstępną wyceną produktu możesz w prosty sposób zapoznać się dzięki kalkulatorowi na naszej stronie www.modniewoknie.pl

  Jeśli interesuje Cię kompleksowa usługa wraz z pomiarem i montażem żaluzji – nasi Doradcy na terenie całego kraju czekają właśnie na Ciebie! Skontaktuj się z nami i zapoznaj się z naszą ofertą.

  Wymierzymy i dopasujemy

  Spotkanie z naszym doradcą to idealna chwila by pomyśleć o wystroju okien.