Rolety tarasowe i balkonowe - czym zasłonić taras i okna na balkon? Podpowiadamy rozwiązania

Na przestrzeni lat możemy zauważyć zmiany w upodobaniach, co do wyglądu okien w naszych domach. Odchodzimy już od małych okienek na rzecz dużych drzwi balkonowych lub tarasowych. Podpowiadamy rozwiązania, jakie rolety tarasowe i balkonowe warto zastosować.

Spis Treści

  04 października 2022 | Czas czytania 10 minut

  Duże drzwi balkonowe oraz tarasowe spotkasz nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w nowo powstałych blokach. Zamiast tradycyjnych okien montowane są szerokie drzwi balkonowe.

  Coraz częściej można zauważyć w dzisiejszych projektach, duże przeszklenia, spektakularne witryny, które stanowią element szklanych ścian nowoczesnych budowli.

  Nowe trendy pokazują, że zależy nam, aby jak najwięcej światła wpadało do środka pomieszczenia. Lubimy dobrze doświetlone, jasne aranżacje wnętrza.

  Chcemy również jak najwięcej widzieć. Czasami to piękna panorama za oknem, na którą pragniemy mieć widok. Nie zależy już nam na całkowitym odgrodzeniu od świata zewnętrznego.

  Oczywiście, są sytuacje, które wymagają osłonięcia tak dużych przeszkleń. W ciepłych miesiącach może dochodzić do zbyt mocnego nagrzewania się wnętrza. Dlatego, tak ważne jest dobranie odpowiedniej przesłony, która zabezpieczy nasze pomieszczenia przed promieniami słońca.

  Są wśród nas również tacy, którzy lubią zwłaszcza wieczorami zadbać o swoją prywatność. W dzisiejszych czasach przy tak gęstej zabudowie warto odpowiednio osłonić przestrzeń okna, co uchroni nas przed niechcianymi spojrzeniami sąsiadów.

  Dobrze dopasowane osłony okienne Anwis dodatkowo pozwolą Ci na kontrolę światła poprzez swobodną regulację jego ilości w pomieszczeniu.

  żaluzje fasadowe na dużych przeszkleniach

  Jak zasłonić drzwi balkonowe?

  Dopasowanie odpowiedniej rolety na balkon zacznij od określenia funkcjonalności jaka jest dla Ciebie kluczowa. Zastanów się czy powinna to być osłona wewnętrzna czy zewnętrzna.

  Roleta balkonowa wewnętrzna to nie tylko ochrona przed słońcem. To również ważny element dekoracyjny naszego wnętrza.

  Dobrze dobrana podkreśli charakter oraz ozdobi Twoje pomieszczenie. Do eleganckich aranżacji znakomicie sprawdzi się roleta rzymska lub zasłony. Te zasłony świetnie wyglądają również w duecie

  To też wyśmienity wybór jeśli Twoja przestrzeń urządzona jest w stylu glamour. Tu sprawdzą się bardzo modne w ostatnim czasie grube, miękkie, przyjemne w dotyku tkaniny typu Velvet.

  rolety rzymskie na oknach tarasowych

  Ciepłe i przytulne przestrzenie idealnie dopełnisz żaluzją drewnianą. Możesz dodatkowo ozdobić ją drabinką taśmową. Odcieniem dopasujesz ją do wybranego drewna lub może z nim kontrastować i być dobrana do koloru wnętrza. To zadowoli zarówno zwolenników przestrzeni urządzonych w stylu boho jak i eklektycznej aranżacji.

  Jako dekoracja nie tylko drzwi balkonowych, ale i piękny akcent we wnętrzu sprawdzi się roleta plisowana. Ogromny wybór tkanin w kolekcji Anwis pozwoli Tobie na zabawę kolorem lub idealne dopasowanie jej do barw pomieszczenia.

  Do bardziej surowych, nowoczesnych wnętrz polecam rolety wolnowiszące. Jedną roletą zasłonisz przestrzeń całej wnęki. Bardzo popularne przy takim rozwiązaniu jest dodanie sterowania elektrycznego, które pozwoli na wygodne podnoszenie i opuszczanie osłony.

  roleta wolnowisząca na dużym oknie tarasowym

  W takiej aranżacji sprawdzi się również żaluzja aluminiowa. Jej minimalistyczny wygląd podkreśli charakter wnętrza.

  Uzupełnieniem rolet balkonowych wewnętrznych są osłony zewnętrzne. Możesz stosować je jako pojedynczą przesłonę lub jako dopełnienie osłon w środku.

  Główne ich zadanie to ochrona przed promieniami słońca. Jako izolator termiczny sprawdzą się nie tylko latem, ale również zimą. W ciepłych miesiącach chronią przed przegrzaniem wnętrza a zimnych przed utratą ciepła.

  To też zabezpieczenie przed potencjalnym włamaniem lub też po prostu ochrona naszej prywatności. Często nie chcemy, aby było widać to co robimy wieczorami w zaciszu domowym.
  Dostępne osłony zewnętrzne w ofercie Anwis dostosujesz zarówno do architektury nowoczesnej jak i również budynków powstałych wcześniej.

  rolety zewnętrzne w ciemnym kolorze na oknie balkonowym

  Wewnętrzne rolety na drzwi balkonowe

  Możliwości oczywiście jest wiele. Wszystko zależy od Twoich preferencji oraz od efektu jaki chcesz uzyskać.

  Jeżeli Twoja osłona okienna oprócz ochrony przed promieniami słonecznymi ma być również ozdobą wnętrza i mieć charakter dekoracyjny warto wybrać żaluzję drewnianą lub roletę rzymską.

  Te dwie osłony znakomicie sprawdzą się przy dużych przeszkleniach.

  Żaluzje drewniane

  Najczęściej wybierana osłona do zasłonięcia całej wnęki drzwi balkonowych. Polecam dla takiego rozwiązania szeroką drewnianą lamelę 50 mm lub 70 mm. Osłony Anwis to osłony na wymiar dlatego idealnie dopasujesz żaluzję do wielkości wnęki.

  Innym rozwiązaniem do drzwi balkonowych może być montaż żaluzji drewnianej bądź rolety do ramy okna. Znakomicie sprawdzi się tu żaluzja w lameli 25 mm bądź roleta plisowana.

  czarne żaluzje drewniane 25 mm na oknie balkonowym

  Rolety plisowane

  Atutem zastosowanie plis jest ich dwukierunkowa obsługa oraz rozmaita kolorystyka i struktura tkanin. Dzięki możliwości opuszczenia plisy od góry możesz zasłonić dowolny fragment okna.

  Jest to znakomite rozwiązanie dla drzwi balkonowych na niższych kondygnacjach. Zasłaniając szybę od dołu zyskujemy poczucie intymności a zarazem mamy dobrze doświetlone pomieszczenie.

  Dostępna paleta kolorów pozwoli dopasować żaluzję bądź roletę do najnowszych trendów aranżacji wnętrz.

  rolety plisowane na oknie balkonowym

  Żaluzje aluminiowe

  Nie tracą na swojej popularności jako osłona drzwi balkonowych. Nowe systemy w kolekcji Anwis jak JUUN i LUNA, podobnie jak roleta plisowana, występują w obsłudze dwukierunkowej i zasłonią wybrany fragment szyby. Te dwa systemy sprawdzą się w montażu do ramy drzwi.

  Dodatkowy atut wszystkich żaluzji to możliwość precyzyjnego regulowania ilości wpadającego światła. Dzięki ustawieniu lamel pod odpowiednim kątem dopasujesz jego intensywność do swoich potrzeb bez konieczności podnoszenia żaluzji.

  To też bardzo dobre rozwiązanie jeśli chcesz mieć żaluzję zamontowaną do ściany nad wnęką okienną. W takiej aranżacji najlepiej odnajdzie się żaluzja aluminiowa w lameli 50 mm.

  Walorem jest wąski pakiet po podniesieniu żaluzji do góry. Możesz to wykorzystać jak nad drzwiami balkonowymi masz mało przestrzeni na montaż osłony okiennej. To alternatywa dla żaluzji drewnianej, która zajmuje dużo miejsca i nie zawsze istnieje możliwość otwarcia okna.

  żaluzje aluminiowe na dużym oknie balkonowym

  Rolety dzień i noc

  Są wśród nas również tacy, którzy lubią tradycyjne rozwiązania. W takiej roli sprawdzą się rolety dzień i noc.

  Połączenie rolety z funkcją żaluzji pozwoli na idealne dopasowanie ilości światła w pomieszczeniu. Odpowiednie ustawienie pasów względem siebie rozświetli bądź zaciemni Twoje wnętrze.

  Dodatkowo wybierając opcję rolety na balkon w kasecie z prowadnicami genialnie zintegrujesz się ją z ramą okna. W ofercie Anwis znajdziesz również osprzęt w kolorach drewnopodobnych, co pozwoli Tobie idealnie zgrać osłonę ze stolarką w kolorach złoty dąb czy orzech.

  rolety dzień i noc na oknie balkonowym

  Zasłony Anwis i rolety rzymskie

  Efekt dekoracyjny możesz wzmocnić łącząc dwa rodzaje przesłon. Tu zarówno żaluzje drewniane, plisy, rolety rzymskie czy dzień i noc doskonale sprawdzą się w komplecie z zasłonami.

  Możesz również wykorzystać rolety rzymskie w montażu do ściany w duecie z żaluzjami czy plisami na ramie okna. Roleta rzymska będzie pełnić rolę zasłonki.

  Bogata kolekcja tkanin oraz możliwość wyboru materiałów Eco dopasuje Twoją zasłonę oraz roletę do najnowszych trendów. Grube, mięsiste tkaniny typu Velvet dodadzą pomieszczeniu przytulności i doskonale zaciemnią wnętrze.

  Oprócz osłon wewnętrznych możesz również osłonic drzwi na balkon od zewnątrz. Jak to zrobić dowiesz się za chwilę.

  rolety rzymskie na dużym przeszkleniu

  Zewnętrzne rolety na drzwi tarasowe i balkonowe

  Często pozostawiamy okna na taras lub balkon bez wewnętrznych osłon. Przy takim rozwiązaniu możesz regulować dostęp światła przez osłony zewnętrzne zwane często roletami tarasowymi lub balkonowymi.

  To idealna ochrona przed słońcem oraz skuteczny izolator dźwięków z zewnątrz jak mieszkasz przy ruchliwej ulicy. W zimnych miesiącach natomiast zabezpieczą pomieszczenie przed utratą ciepła.

  W zależności od Twoich potrzeb jako roleta balkonowa czy roleta tarasowa znakomicie sprawdzi się tradycyjna roleta zewnętrzna, roleta screen lub żaluzja fasadowa.

  Wybór odpowiedniej osłony będzie zależeć od Twoich upodobań, co do jej funkcji jaką ma pełnić oraz od wielkości przeszklenia.

  Przy wielkogabarytowych drzwiach tarasowych i balkonowych najlepiej sprawdzi się żaluzja fasadowa bądź roleta materiałowa typu screen.

  zewnętrzne rolety na oknie tarasowym

  Żaluzje fasadowe

  Jeżeli zależy Tobie na pełnej regulacji ilości wpadającego do wnętrza światła, polecam żaluzję fasadową. To zarządzanie możliwe jest dzięki ruchomym lamelom, które ustawiasz pod preferowanym kątem.

  Wybierając lamelę C80 obrócisz ją o 180° tym samym jeszcze lepiej dopasujesz ilość światła we wnętrzu. Natomiast jeżeli zależy Ci na większym zaciemnieniu wybierz lamelę w kształcie literki Z - Z90.

  Atutem jest również swobodna cyrkulacja powietrza przy opuszczonej osłonie w upalne dni.

  Dodatkowo możesz za pomocą automatyki pogodowej zaprogramować żaluzję, aby przy dużym nasłonecznieniu zasłaniała drzwi tarasowe i zabezpieczała przed przegrzaniem wnętrza.

  żaluzja fasadowa na duże okno balkonowe

  Rolety materiałowe - screen

  Rolety screen to "mercedes" wśród osłon zewnętrznych. Zabezpieczają drzwi balkonowe lub tarasowe przed promieniami słońca zachowując komfort optyczny w pomieszczeniu.

  W ofercie Anwis znajdziesz materiały o różnej przezierności. W zależności od wybranej tkaniny wyraźniej widzisz to co dzieje się na zewnątrz.

  To gęsto tkane włókna, które tworzą siatkę. Dzięki temu w pozycji zamkniętej może również pełnić funkcję moskitiery.

  Refleksole to znakomite rozwiązanie, gdy za drzwiami na taras rozciąga się piękny widok i nie chcesz zasłaniać otaczającego Cię krajobrazu.

  Przy tym modelu rolety tarasowej warto zabezpieczyć się w osłonę wewnętrzną, jeżeli zależy Tobie na poczuciu intymności zwłaszcza wieczorami, kiedy konieczne jest zapalenie światła.

  Rolety materiałowe typu screen najczęściej wykorzystywane są nie tylko jako osłona drzwi, ale zabudowa całych tarasów. Sprawdzają się w tej roli wyśmienicie. Ich budowa oraz użyta tkanina sprawia, że są one odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne.

  Takie rozwiązanie pozwala stworzyć zewnętrzny salon - miejsce idealne do wypoczynku na świeżym powietrzu. To znakomite zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi, silnymi podmuchami wiatru, deszczem czy owadami.

  materiałowe rolety screen na pergoli

  Rolety zewnętrzne

  A może Twoja osłona ma odstraszać potencjalnego złodzieja? W tej roli rolety na balkon czy taras sprawdzi się klasyczna roleta zewnętrzna. Wybierając dodatkowe zabezpieczenia w obsłudze ręcznej lub automatycznej zyska funkcję rolety antywłamaniowej.

  Ich zastosowanie zwiększy Twoje poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo możesz podpiąć rolety pod alarm oraz korzystając z najnowszych technologii zamykać lub podnosić rolety za pomocą smartfona.

  To też osłony, które pozwolą na całkowite -100% zaciemnienie pomieszczenia. To ich ogromny atut.

  Obecnie rolety zewnętrzne bardzo popularne są nie tylko jako roleta balkonowa do drzwi, ale do zabudowy całego balkonu. Podobnie jak przy roletach tarasowych screen zyskujesz dodatkową przestrzeń do wypoczynku i chronisz wnętrze przed nagrzewaniem i hałasem z zewnątrz.

  rolety zewnętrzne w kolorze brązowym

  Jak przesłonić drzwi tarasowe - osłony wewnętrzne

  Drzwi tarasowe to zazwyczaj rozbudowane wielkogabarytowe przeszklenia prowadzące na taras. Często to połącznie z nieotwieralnymi oknami typu fix, bądź duże przesuwne skrzydła.

  Jaką osłonę wybrać na nasze tarasowe przeszklenie?

  Tu musisz zwrócić uwagę na wielkość całej wnęki i poszczególnych drzwi. Czasami wyjście na taras jest tak duże, że konieczne jest podzielenie osłony na dwie mniejsze.

  Polecam również takie rozwiązanie, gdy jedna osłona ze względu na gabaryt byłaby uciążliwa do ponoszenia.

  Sprawdza się to również, gdy masz podwójne duże drzwi lub drzwi połączone z nieotwieralnym oknem typu fix. Jedną cześć pozostawiasz opuszczoną a podnosisz tylko tę osłonę, gdzie korzystasz z drzwi wyjściowych.

  Najnowsze trendy pokazują, że najlepiej jako osłony drzwi tarasowych sprawdzają się żaluzje drewniane w szerokiej lameli 50 mm lub 70 mm, rolety rzymskie czy rolety wolnowiszące.

  Oczywiście mogą dopełniać je zasłony, stanowiąc dodatkowy element dekoracyjny.

  W przypadku drzwi tarasowych rzadziej wybieramy odrębne osłony przysłaniające każde skrzydło z osobna. Najczęściej wynika to ze zbyt szerokiego przeszklenia pojedynczego okna.

  Drzwi tarasowe to też niejednokrotnie połączenie z nieotwieranym fixem. Takie skrzydło ma już inny wygląd niż drzwi wyjściowe i nie byłoby spójności w montażu oddzielnych osłon.

  Jeżeli chcesz w ten sposób osłonic drzwi przesuwne to tu polecam osłony o wąskim osprzęcie jak rolety plisowane czy żaluzje aluminiowe w lameli 16 mm.

  Gdy masz za mało miejsca na montaż osłony bezpośrednio na skrzydle jak już wiesz - możesz osłonić całe przeszklenie montując osłonę nad wnęką okienną.

  Zawsze wybór odpowiedniej osłony możesz skonsultować z naszym sprawdzonym Doradcą. Nasi fachowcy dodatkowo świadczą usługi profesjonalnego pomiaru oraz montażu.

  białe żaluzje drewniane w przestronnym salonie

  Jak wybrać rolety na drzwi tarasowe przesuwne? Na co zwrócić uwagę?

  Wybór rolety na taras, gdzie mamy zastosowane drzwi przesuwne będzie zależeć od wielkości przeszklenia. W zależności od funkcji jaką ma spełniać Twoja roleta tarasowa dopasujesz do takiego rozwiązania zarówno rolety zewnętrze, rolety screen czy żaluzje fasadowe.

  Jeżeli jesteś dopiero na etapie projektowania domu warto od razu przemyśleć w jaki sposób będziemy chcieli chronić się przed słońcem.

  Często zapominamy, że daną roletę tarasową możemy wykonać w określonych wymiarach. Nasze drzwi na taras są czasami tak duże, że nie jesteśmy w stanie dopasować żadnej osłony ani zewnętrznej ani wewnętrznej.

  Warto też na etapie projektu doprowadzić prąd do wnęki okiennej, jeżeli nasze osłony miałyby być sterowane za pomocą napędu elektrycznego. To uchroni nas w przyszłości przed kuciem ścian, gdy będziemy montować naszą żaluzję czy roletę.

  Pamiętać również należy o miejscu na moskitierę przy montażu zewnętrznej rolety na taras. Szczególnie jak ma to być moskitiera przesuwna. Roleta na taras montowana jest wtedy z odsadzeniem. Pozostawiona jest przestrzeń na moskitierę.

  Przy osłonach wewnętrznych konieczne jest sprawdzenie, ile miejsca pozostaje miedzy skrzydłami po ich rozsunięciu. Jak już wiesz osłona na pojedyncze skrzydło musi mieć płaski osprzęt czyli kasetę bądź rynnę.

  Przy montażu osłon nad wnęką okienną warto podzielić osłony na dwie mniejsze, szczególnie jak często będziemy korzystać z drzwi wyjściowych. Podnoszenie osłony nie będzie wtedy takie uciążliwe.

  Ile kosztuje roleta na balkon?

  Najszybciej oszacujesz koszt swojej osłony korzystając z naszego kalkulatora, który znajdziesz na www.modniewoknie.pl.

  Doprecyzuj typ osłony, określ jej model, wybierz kolor i wpisz preferowany rozmiar. W ten sposób poznasz cenę swojej przesłony.

  Możesz również skorzystać z wyceny przygotowanej przez naszego sprawdzonego Doradcę Modnie w Oknie.

  Wymierzymy i dopasujemy

  Spotkanie z naszym doradcą to idealna chwila by pomyśleć o wystroju okien.