37 propozycji dekoracji okiennych

Dekorowanie okien niesie ze sobą dwie korzyści. Coś pięknego można podziwiać zarówno we wnętrzu, jak i przechodzień dostaje szansę zobaczenia czegoś ciekawego. Jakie mogą być dekoracje okienne?

Spis Treści

  20 grudnia 2017 | Czas czytania 12 minut

  Dekorowanie okien niesie ze sobą dwie korzyści. Coś pięknego można podziwiać zarówno we wnętrzu, jak i przechodzień dostaje szansę zobaczenia czegoś ciekawego. Jakie mogą być dekoracje okienne?

  Dekoracje okienne z wykorzystaniem roślin

  Cały wewnętrzny parapet można zagospodarować skrzynią z roślinami, mogą to być proste w uprawie lubiące słońce kaktusy.

  Nieprzezroczyste ozdoby, jak np. doniczki powinny mieć jednolity kolor, ewentualnie nierówną strukturę, delikatny deseń. Jeśli są wypełnione roślinami, nie powinny stanowić dla nich konkurencji.

  Doniczki wiszące w oknie. Haczyki w suficie lub we wnęce okiennej i swobodnie zwisające rośliny w małych doniczkach to piękna dekoracja. Kolor doniczek może nawiązywać do wnętrza. Polecane rośliny to przede wszystkim sukulenty.

  Analogicznym pomysłem jest powieszenie na sznurach szklanych pojemników o nietuzinkowych kształtach, ale mających funkcję wazonu. Nalewasz do nich wodę, wkładasz cięte kwiaty. Piękną symetryczną dekoracją jest wybór tego samego gatunku i powieszenie np. 5 takich wazoników, 3 nieco wyżej w równej linii i dwóch nieco niżej.

  Klasyczną ozdobą okna są doniczki z roślinami stojące na parapecie. Można między nimi postawić butelki, kasetki, rzeźby i inne bibeloty.

  Doniczki stojące tradycyjnie na parapecie, można postawić na drewnianej kasetce, do której rzadko się zagląda.

  Gdy nie planujemy firanek w oknach, można poustawiać na parapecie rośliny sięgające np. połowy okna. Ochroni to domowników przed wścibskim okiem przechodnia, ale i z drugiej strony udekoruje puste szyby. Często wybierane są wysokie kaktusy, szpady tzw. uszy teściowej a ostatnimi laty – storczyki.

  Możesz wykorzystać okrągłą deskę do krojenia lub podkład do pizzy, zrobić własnoręcznie sznur spleciony pod spodem z 3 lin, które ponownie splotą się powyżej deski. Zawiesić liny na haku i tym samym uzyskać swobodnie wiszący blat do ustawienia doniczek. Tutaj warto, by ustawione przedmioty były stosunkowo ciężkie, by w razie otwartego okna i przeciągu lub wiatru, zawieszona dekoracja nie bujała się zbyt mocno.

  Niesamowitą propozycją jest zamocowanie we wnęce okiennej szklanych półek, na których poustawiasz ozdoby lub doniczki. Wada rozwiązania jest zablokowanie otwierania okna, ale jeśli masz okno, którego nie potrzebujesz nawet uchylać lub otwiera się na zewnątrz, warto spróbować!

  Dekoracje okienne związane ze Świętami

  Przy okazji świąt i uroczystości, możesz powiesić na środku ramy okiennej dekoracyjny wieniec. To wspaniałe rozwiązanie, gdy masz żaluzje między podwójnymi szybami lub puste okno. Nie zniszczysz ozdoby zasłanianiem i odsłanianiem okna.

  Gdy wybrałaś rolety materiałowe, w okresie świątecznym możesz powiesić girlandę, która mocowana na górze ramy i zwisająca po obu jej bokach, nie będzie przeszkodą do zasłaniania okna. Dodatkowo na takiej dekoracji z powodzeniem przywiesisz światełka, budując niepowtarzalny nastrój. Bardzo atrakcyjne rozwiązanie do okna kuchennego, szczególnie gdy masz pokój z aneksem kuchennym. W okresie świątecznym zamiast firanek możesz powiesić w oknie świetlną kurtynę, których wybór jest bogaty a przy nich wieczór – magiczny.

  W przypadku okazji, z jakimi związana jest duża grupa ludzi, jak np. święta Bożego Narodzenia, okno można dekorować również na zewnątrz. Pięknie wygląda kurtyna świetlna, pojedyncze ale duże świecące dekoracje zewnętrzne lub ozdoba na parapecie ułożona ze świerku i bombek odpornych na mróz. Uroku doda śnieg spadający na święta.

  Tradycyjna ozdobą parapetu w okresie adwentu jest świecznik lub stroik z czterema świecami adwentowymi. Można z pomocą inspiracji internetowych stworzyć prawdziwe cuda DIY. Przykład w metalowej surowej doniczce można ułożyć gąbkę florystyczną, na niej postawić grube długo palące się świece, obłożyć je mchem, gałązkami i szyszkami lub innymi roślinami. Zwilżając gąbkę zapewniamy im odpowiednie środowisko, by zachowały zielony kolor.

  Dekoracja z bombek nie musi być symetryczna, jak kurtyna świetlna. Może być to kilka, czy kilkanaście różnej długości tasiemek związanych razem a na ich przeciwległych końcach mogą wisieć pasujące do siebie bombki.

  świateczne okna

  Ozdoby okienne jedyne w swoim rodzaju

  Ozdobą okna może być żywy kot i to nie jest żart. Możesz przygotować na parapecie legowisko dla swojego pupila, kota lub psa. Zwierzęta, także papugi, lubią wyglądać przez okno, odpoczywają w ten sposób i realizują się w swoich naturalnych instynktach.

  Zamiast wieszania zadroski, możesz namoczyć w skrobi ziemniaczanej dociętą firankę na wymiar dolnej lub górnej szyby. Przyłożyć ją do szyby, pędzelkiem, na zasadach decupage rozciągnąć tkaninę. Zyskujesz tanią i zdejmowaną z szyby ozdobę, która da Ci mnóstwo prywatności.

  Gdy pozwala Ci na to styl wnętrza, możesz w górnej części wnęki okiennej zamontować kutą ozdobę, która będzie drugą ramą z ozdobną funkcją.

  Hitem rynku od projektantów jest perforowana roleta. Na nieprzezroczystej tkaninie wycina się małe otwory w różnych odległościach. Składają się one na obrazek, który wygląda efektownie zarówno w dzień, jak i w nocy. Słońce nie prześwituje przez nie na tyle, żeby razić a wieczorem wpada do domu piękne nastrojowe świtało latarni. Projekt HoleRoll.

  Jeśli marzy Ci się witraż, wykonasz go wykorzystując samoprzylepną taśmę ołowianą i malując zaplanowane figury farbami do szkła. Możliwości jest mnóstwo, ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. To może być pojedynczy rząd geometrycznych kształtów wzdłuż ram lub wypełnione jakimś wzorem całe okno.

  okno z parapetem z poduszkami

  Funkcjonalne okno

  Dekoracją okna w pokoju gościnnym, biurze lub sypialni, może być ramka z hasłem motywacyjnym, by milej się gościło, pracowało lub wstawało.

  Parapet okienny mogą ozdabiać pamiątki z podróży te niskie, nie wystające poza wysokość dolnej ramy, jak i te wysokie. W przypadku pierwszych jeśli masz kinkiet lub szynę z żabkami, możesz powiesić na górze zazdroskę. Ozdoby te nie przeszkadzają żadnemu ze sposobów osłaniania okna.

  Wspomniane pamiątki z podróży możesz poustawiać pojedynczo, jak np. figurki. Ciekawym rozwiązaniem jest zebranie np. muszli na tacy lub w płytkiej miseczce i ustawienie jej na parapecie.

  Jeśli dysponujesz głębokim parapetem, możesz poza kwiatami, wykorzystać go użytkowo. Odkładać na nim akurat czytane książki, okulary, czy kubek z herbatą. Z powodzeniem zastąpi stoliczek stawiany zwykle w kąciku czytelniczym.

  Atrakcyjną całość stworzy skrzynia z siedziskiem ustawiona pod oknem, na niej ozdobne poduszki a w oknie roleta przysłonięta u góry zazdroską z tkaniny zasłonowej.

  Aktualną przez cały rok ozdobą są latarnie LED lub ze świecami, które mogą być jedyną dekoracją w okolicach okna.

  ozdoby na parapecie

  Tradycja w innym miejscu niż zwyczajowe

  Zamiast firanek w oknie możesz nanizać paciorki i koraliki na żyłki różnej lub równej długości i skomponować z nich uroczo kołysząca się na wietrze ozdobę. Możliwości jest mnóstwo. Żyłki przyczep albo bezpośrednio do żabek rozsuniętych w równych odległościach lub doszyj do taśmy, którą będą trzymały żabki.

  Ustaw na oknie ozdoby jednego typu np. tylko szklane naczynia, tylko kasztany, tylko ramki do zdjęć różnej wielkości, ale tak samo oprawione, albo tylko z czarno-białymi zdjęciami.

  Ramki do zdjęć pasują do wielu miejsc w domu, często stoją na ścianach, czy regałach. Podstawową zaletą postawienie ich na parapecie jest to, że od oprawionych szybek nie odbija się światło słoneczne i grafika lub zdjęcie jest bardziej czytelne.

  lampki w oknie

  Dekoracje okienne w pokoju dziecięcym

  Gdy masz głęboki parapet, ale niski lub taki, by móc na niego wejść, choćby po niskich schodkach, możesz wykorzystać go na siedzisko. Wystarczy zrobić lub zamówić prostokąt z gąbki tapicerskiej obszyty wybraną tkaniną. To kolejny rodzaj dekoracji użytkowej. Wygląda doskonale w towarzystwie rolety okiennej. Uważaj jedynie by nie przesadzić ze wzorami. Jeśli tkanina jest jednolita, roleta może być np. w kwiatki w pokoju dziewczynki. Jednak gdy na siedzisku są misie to wybrana roleta niech będzie jednolita kolorystycznie.

  W oknie w pokoju dziecięcym zamiast paciorków, można powiesić kurtynę z różnej wielkości kulek z waty. Będzie doskonale imitowała śnieg. Na Wielkanoc mogą to być wycięte z papieru małe zajączki lub jajeczka.

  Zamiast wspomnianych bombek, czy kulek z waty, w oknie możesz powiesić prawdziwe szyszki. Sosnowe w nieładzie lub większe w linii albo jakimś symetrycznym układzie. Całoroczną ozdobą będą tez takie pionowe dekoracje wykonane z frędzli. Łatwe w utrzymaniu czystości kurzołapy, bo można je spokojnie wyprać w ręku lub na praniu ręcznym w automacie.

  Na święta wielkanocne ciekawą ozdobą świąteczną do wykorzystania wewnątrz i na zewnątrz jest kijek z przywiązaną na końcach wstążką powieszony na ramie. Na kijku mogą siedzieć kurczaczki lub inne tematyczne dekoracje.

  Kreatywną dekoracją w pokoju dziecięcym jest powieszenie na karniszu balonów białych lub błękitnych i puszczenie w dół nitek z papierowymi kolorowymi wyciętymi kropelkami. Kompozycja układa sie doskonale w wydaniu samodzielnym jak i na delikatnej firance bez wzorów.

  Na szybie w pokoju dziecięcym możesz przykleić niebieski celofan imitujący wodę. Między nim a szybą umieszczasz naklejki z rybkami, roślinkami lub ich powycinane kształty. Dziecko zafascynowane wodą lub rybkami zyska wtedy własne akwarium, które o każdej porze dnia będzie wyglądało nico inaczej, dzięki różnemu natężeniu promieni słonecznych.

  Na święta Bożego narodzenia możesz przywiesić do girlandy cukrowe biało-czerwone laski lub podłużne cukierki wieszane dawnej na choinkach.

  okna w pokoju dziecka

  Na co zwrócić uwagę wybierając dekoracje okienne?

  Na spójność materiałów i kolorów z charakterem wnętrza. Ozdoba okna może być sezonowa, świąteczna lub np. związana z porą roku. Jeśli tylko lubisz często zmieniać wystrój we wnętrzu a nie zawsze jest okazja do częstego remontu – zmiany na oknie wprowadzisz szybko i mogą być na prawdę efektowne i zmieniać charakter przestrzeni. Dekorujesz swoje okna, czy są raczej użytkowe i zabudowane?

  pokoj 2 okna z parapetem do siedzenia

  Wymierzymy i dopasujemy

  Spotkanie z naszym doradcą to idealna chwila by pomyśleć o wystroju okien.