Moskitiery - co warto wiedzieć przed zakupem

Upalne lato i ulewne deszcze to najbardziej sprzyjające warunki na wzmożoną aktywność owadów. Letnie, wieczorne spacery potrafią stracić cały urok poprzez namolne ataki intruzów. Wszyscy znamy uciążliwe bzykanie komara nad uchem podczas gdy zmęczeni mamy ochotę odpocząć. Całe szczęście mamy siatki na okna - moskitiery. Warto pomyśleć o nich odpowiednio wcześnie, czyli już na początku wiosny.

Spis Treści

  22 marca 2021 | Czas czytania 8 minut

  Odkąd pojawiły się w naszych domach, przynajmniej u siebie możemy czuć się bezpiecznie. Nocne czytanie książki czy oglądanie telewizji przy otwartym oknie znowu stało się przyjemne.

  Profesjonalne moskitiery pojawiły się na rynku kilkanaście lat temu. Pisząc profesjonalne mam na myśli, ramy aluminiowe oraz siatki z włókna szklanego, zapewniające odpowiednia cyrkulację powietrza. Co zrobić, aby kupić odpowiednie, idealnie dopasowane siatki przeciw owadom do swoich okien?

  Na początku proponuję przeczytać niniejszy artykuł. Postaram się w kilku słowach opowiedzieć o każdym dostępnym wariancie siatek przeciw owadom.

  Rodzaje moskitier

  Moskitiery okienne

  - Moskitiera okienna ramkowa
  - Moskitiera okienna rolowana

  Moskitiery drzwiowe

  - Moskitiera drzwiowa otwierana
  - Moskitiera drzwiowa rolowana
  - Moskitiera przesuwna
  - Moskitiera plisowana

  Moskitiera ramkowa

  Jak sama nazwa wskazuje jest to siatka zamontowana na ramce. Ramka wykonana jest z aluminium i na stałe przymocowana specjalnymi zaczepami do ramy okna. Siatka zamontowana jest na zewnątrz okna.

  Z wnętrza jest praktycznie niezauważalna. Dzięki aluminiowym haczykom przymocowanym do ramy moskitiery, bardzo łatwo ją zdemontować i przechować na czas zimowy. Znam jednak ludzi (sama do nich należę), którzy tego nie robią. Siatka jest wykonana z bardzo dobrej jakości surowców, dlatego może nam służyć kilka dobrych lat.

  Montaż moskitiery ramkowej jest dziecinnie prosty. Osoba, która nie ma jakichkolwiek umiejętności technicznych, z powodzeniem jest w stanie szybko zamontować tego rodzaju moskitierę.

  Wśród kolorów ramek mamy praktycznie każdą barwę dopasowaną do dostępnych na rynku kolorów ram okiennych. Są to między innymi: biel, brąz, silver, antracyt, bazaltowy szary oraz kolory drewnopodobne takie jak: złoty dąb, orzech, mahoń, winchester, dąb bagienny. Tutaj możesz sprawdzić kolory i cenę moskitier ramkowych.

  Natomiast jeżeli chodzi o siatkę moskitiery to występują dwa kolory – szary i czarny. Osobiście zdecydowanie polecam kolor szary. Kolor ten sprawia, że siatka jest najmniej widoczna z wewnątrz mieszkania. Wybór oczywiście pozostawiam Wam.

  Dużym atutem jest możliwość wyprodukowania tej moskitiery pod okna o nietypowych kształtach jak trapez, romb czy trójkąt.

  moskitiery ramkowe w kolorze okna

  Moskitiera okienna rolowana

  Moskitiera rolowana różni się od ramkowej przede wszystkim funkcjonalnością. Ten typ moskitiery to ruchomy system zabezpieczający wnętrza przed niepożądanymi insektami. Tutaj dzięki mechanizmowi sprężynowemu można bardzo szybko siatkę zwijać i rozwijać.

  Maksymalne rozmiary moskitiery: 160 x 240 cm

  Dużym atutem tego typu rozwiązania jest możliwość zastosowania jej w oknach dachowych.

  Cena moskitiery rolowanej jest wyższa niż ramkowej. Jeśli znasz wysokość i szerokość siatki jakiej potrzebujesz, tutaj możesz sprawdzić jej cenę i podejrzeć dostępne kolory.

  Jeżeli chodzi o kolor siatki to możesz wybrać pomiędzy dwoma kolorami, identycznie jak w przypadku moskitiery ramkowej: jest to szary i czarny.

  Każda moskitiera ma podobne zadanie: ochrona przed owadami. Jeżeli chodzi o montaż moskitier to w przypadku rolowanej jest on dużo bardziej skomplikowany niż ramkowej. Dlatego, jeżeli decydujesz się na ten typ moskitiery, proponuję abyś skontaktowała się z profesjonalnym Doradcą, którego w zależności od lokalizacji znajdziesz tutaj.

  moskitiera okienna rolowana

  Moskitiera drzwiowa otwierana

  Jest to rozwiązanie, które cieszy się największą popularnością wśród osłon montowanych na drzwiach. Moskitiera drzwiowa otwierana wyprodukowana jest z aluminium ekstrudowanego i siatki z włókna szklanego.

  Tego typu moskitiera montowana jest najczęściej w domach gdzie balkon ma na tyle odpowiednią głębokość, że jest możliwość całkowitego otwarcia drzwi. W innych przypadkach, proponujemy innego rodzaju moskitiery tj. rolowaną (patrz niżej).

  Po środku drzwi tej moskitiery zamontowany jest szpros, który służy do otwierania drzwi. W ramie moskitiery może być też umieszczona klasyczna klamka.

  Dużą zaletą moskitiery otwieranej jest zamontowany w dolnej części tzw. kopniak, dzięki któremu klamki nie muszą być w ogóle używane. Możesz spokojnie mieć zajęte obie ręce a nogą otworzyć drzwi moskitierowe.

  Drzwi te również nie trzaskają a zamykają się powoli i cicho dzięki zamontowanym samozamykaczom.

  Kolory aluminium występują w kolorystyce okien dostępnych na rynku (sprawdź w konfiguratorze). Natomiast, jeżeli chodzi o kolor siatki to występuje ona jak w/w produkty w dwóch kolorach: szarym i czarnym.

  Czyszczenie takiej moskitiery nie sprawia większych problemów. Wystarczy wilgotna szmatka i przetarcie moskitiery kilka razy w roku.

  Istnieje możliwość zdjęcia moskitiery na sezon zimowy. Wystarczy odkręcić drzwi śrubokrętem.

  Pomiar i montaż drzwi moskitierowych nie należy do najprostszych. Wymaga precyzji i doświadczenia. Dlatego też warto tego typu działania zlecić fachowcom z wieloletnim doświadczeniem. 

  Jeżeli chcesz poznać orientacyjną cenę moskitier drzwiowych, zmierz szerokość i wysokość ramy okna i skorzystaj z naszego kalkulatora.

  moskitiera drzwiowa otwierana

  Moskitiera drzwiowa rolowana

  Idealna moskitiera rolowana na drzwi balkonowe z jakimi stykamy się w blokach mieszkalnych. W tego typu budynkach balkony zazwyczaj nie są wystarczająco głębokie aby zastosować moskitiery drzwiowe otwierane.

  Wówczas idealnie sprawdzi się moskitiera zaopatrzona w system sprężynowy, który umożliwia płynne zwijanie i rozwijanie siatki do kasety. Kaseta zamontowana jest do bocznej ściany balkonu, a siatka porusza się w zamocowanych szynach, co zabezpiecza przed chwianiem się siatki na boku.

  Maksymalne wymiary moskitiery drzwiowej rolowanej 150 x 240 cm

  Moskitiera blokowana jest przy pomocy taśmy magnetycznej, co pozwala w szybki sposób zwinąć i rozwinąć siatkę. To w znaczący sposób wpływa na wygodę w użytkowaniu moskitiery.

  W przypadku montażu moskitiery kluczowy jest dokładny pomiar. Jak w przypadku innych moskitier drzwiowych polecamy skorzystać z pomocy montażystów, którzy mają doświadczenie. Znajdziesz ich tutaj. Jeżeli chcesz poznać orientacyjny koszt takiej moskitiery, skorzystaj z konfiguratora dostępnego na stronie www.modniewoknie.pl.

  Moskitiera przesuwna

  Moskitiery przesuwne są rodzajem ochrony przeciwko natrętnym owadom, która doskonale sprawdzi się na dużych przeszkleniach. Jeśli zatem szukasz sposobu na ochronę przed owadami na swoim balkonie, tarasie bądź w ogrodzie zimowym, to ten typ moskitiery może okazać się strzałem w dziesiątkę.

  Zresztą wystarczy spojrzeć na parametry techniczne. W przypadku moskitiery przesuwnej możesz zdecydować się na dwa skrzydła. Maksymalna szerokość jednego wynosi 200 centymetrów, a zatem jednocześnie możemy zasłonić wnękę dochodzącą nawet do 4 metrów.

  Maksymalny wymiar skrzydła moskitiery przesuwnej 200 x 250 cm

  Skrzydło moskitiery przesuwa się na prowadnicach jedno lub dwutorowych, które występują w trzech różnych wariantach – typu Z, F oraz F1. Na jaką opcję się zdecydować? W tym momencie zawsze polecamy konsultację z jednym z naszych Doradców, którzy znajdują się na terenie całego kraju.

  Co jeszcze powinieneś wiedzieć na temat moskitier przesuwnych? Profile dopasujesz do każdego rodzaju stolarki okiennej, ponieważ występują w bogatej kolorystyce. Moskitiery przesuwne mogą osłaniać duże powierzchnie, ale warto wiedzieć, że nawet w najbardziej rozbudowanym wariancie charakteryzują się stabilnością oraz szczelnością całej konstrukcji.

  moskitiera przesuwna drzwiowa

  Moskitiera plisowana

  To już ostatnia bohaterka naszego tekstu, w którym szczegółowo przedstawiam zalety wszystkich naszych moskitier. Wersja plisowana – czym się charakteryzuje i gdzie sprawdzi się najlepiej?

  Maksymalny wymiar moskitiery plisowanej 190 x 260 cm

  Moskitiery plisowane są kolejnym rozwiązaniem, które będzie odpowiednie na dużych przeszkleniach. Możesz z nich skorzystać na przykład w momencie, gdy chcesz zabezpieczyć wyjście na balkon lub taras.

  Co można uznać za ich największą zaletę? Bez wątpienia fakt, że po zwinięciu siatka w 100 procentach zwija się do profilu aluminiowego. Dzięki temu moskitiera nie zabiera niepotrzebnie miejsca, jak to ma miejsce na przykład w przypadku wersji przesuwnej.

  Moskitiera plisowana może być montowana w systemie jedno lub dwuskrzydłowym. Dzięki temu kierunek zwijania dobierasz wedle własnego uznania. Poznaj dokładną cenę wybranego rozmiaru korzystając z wygodnego konfiguratora lub umawiając się na konsultację telefoniczną z jednym z naszych Doradców.

  moskitiera plisowana drzwiowa

  Moskitiery - podsumowanie

  Jak widzisz ilość rozwiązań jest bardzo duża, a w walce z owadami nie jesteśmy na straconej pozycji. Bez problemu możesz spędzać długie letnie wieczory przy otwartych oknach oraz drzwiach balkonowych. Wystarczy dobrać odpowiednią moskitierę, dokonać precyzyjnego pomiaru oraz wykonać montaż. Tutaj zawsze warto skorzystać z pomocy jednego z naszych Doradców.

  Wymierzymy i dopasujemy

  Spotkanie z naszym doradcą to idealna chwila by pomyśleć o wystroju okien.