Jak zasłonić okna na parterze?

Jeśli mieszkasz na najniższej kondygnacji, to z pewnością jedno z pytań, które Cię nurtuje, brzmi: jak zasłonić okna na parterze? Sam jakiś czas temu stanąłem przed tego typu dylematem. Wiem, jak cenne dla wszystkich domowników jest zachowanie prywatności. Liczba rozwiązań jest spora, więc zerknij na nasz mini-poradnik. Przyda się Tobie również w momencie, kiedy mieszkasz w domu blisko ruchliwej ulicy, lub posiadasz powierzchnię biurową na parterze w centrum miasta.

Spis Treści

  27 maja 2020 | Czas czytania 7 minut

  Od czego zacząć - osłony zewnętrzne czy wewnętrzne?

  Już na samym wstępie pojawia się pytanie: zdecydować się na osłony zewnętrzne czy wewnętrzne? I tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo jak zwykle to zależy. Od Twoich preferencji, budżetu, możliwości montażowych na zewnątrz budynku oraz aranżacji całego wnętrza.

  Sama musisz podjąć ostateczną decyzję. Ja postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania tak, aby ten wybór był jak najłatwiejszy. Skorzystałem z konfiguracji, w której posiadam rolety zewnętrzne oraz plisy okienne.

  rolety plisowane w oknie kuchennym

  Rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe

  Jeśli mieszkasz w bloku w mieszkaniu na parterze, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zdecydujesz się na rolety zewnętrzne, licząc, że zabezpieczysz się w ten sposób przed włamaniem. Z pewnością wielokrotnie widziałaś na najniższych kondygnacjach właśnie tego typu osłonę okienną. Lista jej zalet jest długa.

  Podać kilka? Proszę bardzo:

  - zapewniają poczucie prywatności;

  - bogata paleta kolorów, dzięki której dopasujesz roletę zewnętrzną do elewacji budynku;

  - niwelują hałas dobiegający z zewnątrz. Szczególnie przydatna funkcjonalność, jeśli mieszkasz na parterze przy ruchliwej ulicy;

  - w pozycji opuszczonej zmniejszają temperaturę w pomieszczeniu w upalne dni, a także chronią przed owadami i zanieczyszczeniami;

  - bardzo dobrze zaciemniają pomieszczenie, co sprawdzi się w sypialni lub w pokoju dziecięcym;

  - zimą sprawiają, że ciepło nie ucieka, przez to można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu;

  - montowane na zewnątrz, robią dobrą robotę również wewnątrz.

  Plusów jest sporo, a to tylko część z nich. Dotyczą one oczywiście nie tylko mieszkańców parteru. Jednak takie zalety, jak zwiększenie poczucia prywatności i zniwelowanie hałasów z zewnątrz są szczególnie cenne właśnie dla mieszkańców z najniższych kondygnacji.

  Jeszcze przez moment zostańmy przy osłonach zewnętrznych. Jaką masz alternatywę? Rzadziej stosowanymi rozwiązaniami w blokach są żaluzje fasadowe, które mają nieco inny pakiet korzyści. To nie oznacza jednak, że "fasadówki" nie są w ogóle stosowane w budynkach mieszkalnych, szczególnie na nowoczesnych osiedlach. Jeśli chcesz porównać te dwie osłony, to zajrzyj do tekstu na temat różnic i podobieństw żaluzji fasadowych oraz rolet zewnętrznych.

  rolety zewnętrzne na parterze

  Osłony wewnętrzne

  Jeśli mieszkasz na parterze, to prawdopodobnie będziesz chciała również skorzystać z jednej z osłon wewnętrznych. W tym wypadku wybór jest bardzo bogaty, a każde rozwiązanie ma nieco inną paletę korzyści.

  Plisy

  W swoim mieszkaniu usytuowanym na parterze skorzystałem właśnie z żaluzji plisowanych. Występują one w trzech wariantach: dwukierunkowym, jednokierunkowym oraz sterowanym sznurkiem.

  Najpopularniejszym rozwiązaniem, bez względu na piętro oraz rodzaj budynku, są plisy dwukierunkowe. Szczerze? Uważam, że właśnie ten wariant najlepiej sprawdza się również w mieszkaniu na parterze. Dzięki niemu zasłonisz wybrany fragment okna – na przykład jego dolną część. Wówczas masz gwarancję prywatności. Z poziomu ulicy bowiem nie widać będzie Twojego wnętrza, natomiast do pomieszczenia wpadnie odpowiednia ilość światła.

  Wiele tkanin do wyboru, możliwość zasłonięcia dowolnego fragmentu okna i dziecinnie proste sterowanie – to tylko część z zalet. Bardzo istotne jest również to, że plisy bez obaw możesz zastosować w pokojach dziecięcych. Sprawdzą się tam doskonale, a co najważniejsze - są po prostu bezpieczne. Więcej informacji poznasz w naszym kompleksowym poradniku na temat plis.

  siwe rolety plisowane

  Rolety rzymskie

  Jeśli spodobały Ci się systemy sterowania plis, ale szukasz jednak czegoś nieco innego, to proszę bardzo. Rolety rzymskie również występują w następujących wariantach sterowania: jednokierunkowym, dwukierunkowym oraz na łańcuszek. Pinterest oraz Instagram są przepełnione efektownymi aranżacjami wnętrz, w których rolety rzymskie odgrywają jedną z głównych ról.

  I choć najczęściej widać na nich rolety sterowane za pomocą łańcuszka, to dwie pozostałe opcje są równie ciekawe. Nie zawsze jest miejsce i możliwość montażu rolety rzymskiej na łańcuszek. Wówczas możesz zdecydować się na jednokierunkowe lub dwukierunkowe montowane na ramie okna, między listwami przyszybowymi. Szczególnie roleta rzymska dwukierunkowa w mieszkaniach usytuowanych na parterze może okazać się jednocześnie rozwiązaniem praktycznym, jak i modnym oraz eleganckim.

  rolety rzymskie na parterze

  Rolety materiałowe oraz dzień i noc

  Bardzo chętnie stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach na niższych kondygnacjach są rolety dzień i noc. Dlaczego? Nie sposób nie docenić ich zalet. Osłona złożona z naprzemiennie ułożonych pasów materiału – zaciemniającego i transparentnego – pozwala na swobodną regulację ilością światła w pomieszczeniu. W każdym momencie możesz pasy ustawić w taki sposób, że z poziomu ulicy wnętrze będzie kompletnie niewidoczne.

  Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zasłonić okno przed sąsiadami porą wieczorową, a w trakcie dnia chcesz mieć dużo światła w mieszkaniu - znalazłaś właśnie idealne rozwiązanie dla siebie. O zaletach rolet dzień i noc, rodzajach sterowania oraz sposobach montażu pisałem już wcześniej.

  W mieszkaniach na parterze możesz skorzystać także z tradycyjnych rolet materiałowych - wolnowiszących oraz w kasecie. Plusem będzie na pewno atrakcyjna cena. Z drugiej jednak strony, jeśli chcesz być zupełnie niewidoczna dla przechodniów, musisz zasłonić roletę całkowicie. Co prawda są materiały o różnej transparentności, ale i tak nie zobaczysz swobodnie wszystkiego na zewnątrz swojego mieszkania.

  rolety dzień i noc na parterze

  Żaluzje drewniane i aluminiowe

  Było już dużo na temat rolet, ale nie zapominam o żaluzjach. Drewniane, bambusowe, aluminiowe - bez różnicy. One także sprawdzą się w mieszkaniach parterowych.

  Nie ukrywajmy, że jeśli mieszkasz na parterze, to duże znaczenie ma dla Ciebie zachowanie prywatności. Przecież nikt nie lubi wścibskich spojrzeń przechodniów, prawda?

  Żaluzje również spełniają pod tym względem swoją rolę. Z łatwością możesz regulować ustawienie lamel. Dzięki temu masz pod kontrolą ilość wpadającego światła do wnętrza. Z kolei wieczorową porą, kiedy spędzasz czas przy zapalonym świetle, możesz pozostawić lamele w pozycji zamkniętej. Będziesz miała wtedy pewność, że nikt Cię nie widzi.

  Świetnym rozwiązaniem, szczególnie właśnie na parterze, mogą okazać się żaluzje dwukierunkowe Juun. Podobnie, jak w przypadku plis, pozwalają one na zasłonięcie dowolnego fragmentu okna. W momencie, jak zdecydujesz się na ich całkowite rozłożenie, to wciąż masz możliwość operowania ilością światła za pomocą lamel. Łączymy tutaj klasyczny design żaluzji aluminiowych z funkcjonalnościami plis.

  Nasze żaluzje posiadają lamele o różnych szerokościach. Do wyboru jest również bogata paleta barw. Skorzystaj z porady jednego z Doradców Modnie w Oknie, którzy pomogą w doborze idealnego rozwiązania. Zajrzyj również do sekcji “Realizacje”; jeśli pragniesz nieco się zainspirować.

  żaluzje drewniane na ogromnym przeszkleniu

  Pomieszczenia biurowe

  Głównie do tej pory pisałem w kontekście mieszkań usytuowanych na parterze w blokach. Wszystkie dotychczasowe porady sprawdzą się również w domach jednorodzinnych lub szeregowych, które znajdują się w sąsiedztwie ruchliwej ulicy.

  żaluzje pionowe w pomieszczeniu biurowym

  A co z powierzchniami biurowymi? Przecież one również często znajdują się w miejscu bardzo obleganym, gdzie jesteśmy narażeni na częste spojrzenia z zewnątrz. Nie ma problemu. I z tym sobie poradzimy.

  Oprócz powyżej wymienionych osłon, popularnym wariantem, są także verticale. Bardzo klasyczne rozwiązanie, które często spotykamy w biurach. Doskonale sprawdzi się również w momencie, kiedy Twoje pomieszczenie znajduje się na parterze biurowca. Pionowe pasy materiału przeznaczone są także do osłonięcia dużych witryn. Ich banalny montaż oraz mnogość tkanin do wyboru, to niewątpliwe zalety.

  Podsumowanie

  I to na dzisiaj wszystko. Jeśli miałaś wątpliwości co do tego, jaką osłonę okienną zastosować na parterze, to teraz wybór powinien być nieco prostszy. Oczywiście pamiętaj, że nasi Doradcy czekają na Twój kontakt. To oni pomogą Ci w ostatecznej decyzji oraz odpowiedzą na każde  pytanie. 

  Wymierzymy i dopasujemy

  Spotkanie z naszym doradcą to idealna chwila by pomyśleć o wystroju okien.