Jak walczyć z komarami bez użycia chemii?

Walka z komarami stanowi wyzwanie dla wielu z nas, szczególnie w okresie letnim, kiedy te uciążliwe owady stają się naszym stałym towarzyszem. Choć chemia jest często stosowana jako skuteczne narzędzie w eliminacji komarów, nie każdy chce sięgać po środki chemiczne ze względu na obawy dotyczące zdrowia czy wpływu na środowisko. Na szczęście istnieje wiele naturalnych sposobów na komary, które pozwalają nam skutecznie zniechęcać je do atakowania. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem przy naturalnej walce jest oczywiście moskitiera ANWIS. W poniższym artykule skupię się przede wszystkim na zaletach posiadania siatki w drzwiach i oknach oraz postaram się krótko przedstawić inne, najciekawsze alternatywy na pozbycie się komarów bez użycia środków chemicznych.

Spis Treści

  29 kwietnia 2024 | Czas czytania 9 minut

  Moskitiera na drzwi – jak działa w walce z owadami bez chemii?

  Stosowanie chemicznych preparatów z pewnością jest skuteczne podczas odstraszania komarów od wnętrza Twojego domu, natomiast mogą one negatywnie wpłynąć nie tylko na środowisko, ale także na stan zdrowia domowników. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na sposoby mniej radykalne i niebezpieczne, ale równie skuteczne i bardziej neutralne, czego przykładem jest właśnie moskitiera na drzwi ANWIS.

  Gęsto utkana siatka z włókna szklanego oraz aluminiowa konstrukcja stanowi szczelną blokadę przed tymi nieznośnymi insektami, a jednocześnie umożliwia nam stały dopływ świeżego powietrza z zewnątrz dzięki możliwości uchylenia lub pełnego otworzenia drzwi balkonowych i tarasowych. Materiały, z których wykonana jest siatka na drzwi nie wydzielają żadnych substancji chemicznych, które mogłyby być szkodliwe dla ludzi, zwierząt oraz środowiska. Jest to całkowicie bezpieczne, a zarazem praktyczne rozwiązanie, które uchroni Cię przed komarami oraz innymi owadami i zanieczyszczeniami na długie lata.

  W naszej ofercie znajdziesz następujące systemy moskitiery na drzwi na wymiar:

  •    Moskitiera na drzwi - otwierana, montowana na zawiasach,
  •    Moskitiera rolowana - pojedyncza lub podwójna, w zależności od wymiarów otworu,
  •    Moskitiera plisowana i plisowana SLIM, która świetnie sprawdzi się przy zamontowanych już wcześniej roletach zewnętrznych i oknach typu HS.

  Największą zaletą naszych moskitier drzwiowych jest fakt, że są one wykonywane pod dokładny wymiar, o co ze szczególną precyzją dbają nasi Doradcy. Wykonują oni kompleksową usługę wyceny, doradztwa, pomiaru i montażu na terenie całej Polski. Nie musisz się więc martwić, że Twoja ochrona przed komarami zostanie błędnie wymierzona i zamontowana - zamontujemy precyzyjnie, co do milimetra!

  moskitiera plisowana na drzwiach tarasowych

  Moskitiera na okno naturalnym środkiem na komary?

  Kiedy rozpoczyna się wiosenno-letni czas, coraz częściej mamy do czynienia z upalnymi dniami i nocami, a nasze uchylone lub otwarte na szerz okna stają się dla komarów bezpłatną autostradą do wnętrza. Na pewno każdy z Was doświadczył tego uczucia, kiedy ten jeden komar nad głową postanowił zorganizować Wam prywatny, całonocny koncert. Z drugiej strony, spanie przy otwartym oknie, zakładając oczywiście brak klimatyzacji w domu, to jedyny sposób na efektywny i komfortowy sen.

  W takim przypadku, jedynym słusznym i obowiązkowym wyborem są moskitiery na okno, które skutecznie odstraszają komary, a jednocześnie pozwalają wpuścić do domu świeże powietrze o każdej porze dnia i nocy. Zatrzymując owady na zewnątrz zadbasz także o bezpieczeństwo i higienę we wnętrzu Twojego mieszkania, gdyż jak wiadomo, wszelkiego rodzaju insekty dostające się do środka mogą przenosić bakterie i zarazki.

  W naszej ofercie znajdziesz dwa rodzaje moskitiery na okno ANWIS:

  •    Moskitiera ramkowa - montaż bezinwazyjny do ramy okna, nakładana na ramę okna przy pomocy obrotowych uchwytów. Możliwość łatwego demontażu na okres jesienno-zimowy.
  •    Moskitiera rolowana pionowa - wyposażona w kasetę oraz prowadnice po bokach, w których porusza się siatka. Przy zwijaniu chowa się całkowicie do kasety. Również świetnie sprawdza się jako moskitiera na okno dachowe.

  Moskitiery na okno, identycznie jak w przypadku konstrukcji przeznaczonej na drzwi, produkowane są z materiałów nieszkodliwych dla ludzi i zwierząt - są pozbawione jakiejkolwiek chemii negatywnie wpływającej na środowisko oraz stan zdrowia. Jeśli szukasz więc naturalnych metod do walki z komarami, nasza siatka z włókna szklanego w aluminiowej ramce powinna stać się Twoim priorytetem.

  W innym artykule na naszym blogu znajdziesz ważne informacje na temat użytkowania moskitier w okresie jesienno zimowym, np: Czy zdejmować moskitierę na zimę?

  moskitiera na okno z ramką

  Kiedy sprawdzi się moskitiera przesuwna?

  Zdarzają się sytuacje, gdy komary nie dają nam spokoju a nasze drzwi balkonowe lub tarasowe, z różnych względów technicznych, nie są przystosowane do zamontowania standardowej moskitiery na drzwi. Na szczęście nie musisz wtedy sięgać po trujące, chemiczne preparaty, gdyż świetną alternatywą stają się moskitiery przesuwne ANWIS. Kiedy i dlaczego powinieneś postawić właśnie na system przesuwnej siatki?

  •    Sprawdzi się przy osłonięciu dużych przeszkleń - wybierając moskitierę przesuwną dwuskrzydłową możesz zasłonić otwór o szerokości nawet 4 metrów. Komary zostają na zewnątrz, a Ty cieszysz się miło spędzonym czasem w domowym zaciszu lub na tarasie.
  •    Okno przesuwne z oknem typu fix, gdzie tylko jedno z nich jest ruchome - w tym przypadku moskitiera jednoskrzydłowa zasłoni otwieralną część, a po przesunięciu schowa się za część stałą i nie będzie przeszkadzać w swobodnym przechodzeniu.
  •    Okna potrójne - w tym przypadku również przez duże gabaryty oraz specyfikację techniczną warto rozważyć moskitierę przesuwną, która szczelnie i efektywnie osłoni całe przeszklenie.

  Skrzydło moskitiery przesuwa się na prowadnicach jedno lub dwutorowych. Moskitiery przesuwne możemy montować razem z roletami zewnętrznymi, natomiast taki montaż powinieneś zaplanować z wyprzedzeniem. Dlaczego? Radzimy, aby przy montażu rolet zewnętrznych zostawić 2 cm miejsca, dzięki czemu bez problemu będziesz w stanie wyposażyć swoje okno zarówno w moskitiery przesuwne jak i moskitierę plisowaną typu Slim.

  Moskitiera przesuwna na drzwi tarasowe

  Czym osłonić taras przed komarami?

  W poprzedniej części artykułu skupiłem się przede wszystkim na przedstawieniu najważniejszych cech moskitier, których zadaniem jest odstraszyć komary w sposób naturalny. Oprócz moskitiery przesuwnej i plisowanej, które sprawdzają się przy osłonięciu tarasu, powinieneś bliżej zapoznać się z Roletami Screen, zwanymi także refleksolami. Co prawda nie są to typowe moskitiery, natomiast ich konstrukcja i praktyczne zastosowanie sprawia, iż otrzymujemy dzięki nim funkcję 2w1 - roleta przeciwsłoneczna + siatka na komary.

  Rolety Screen to zewnętrzne, materiałowe rolety, na które składa się:

  •    Gęsto tkany materiał z włókna szklanego, PVC lub PES (w zależności od wybranej tkaniny),
  •    Kaseta, do której materiał chowa się po zwinięciu,
  •    Prowadnice po bokach,
  •    Listwa dolna obciążająca.

  Refleksole stosuje się głównie jako osłonięcie i zabezpieczenie tarasu przed wiatrem, słońcem i komarami, ale możesz bez problemu zamontować je również na balkonie czy w standardowym oknie. Jedną z największych zalet jest ich wysoka odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne - wytrzymują silne podmuchy wiatru nawet do 120 km/h a także otrzymujesz możliwość zwijania materiału rolety na mokro, bez ryzyka jego zniekształcenia. Możesz wybrać różny stopień przezierności materiału - od prześwitujących do całkowicie zaciemniających.

  Dodatkową ich zaletą jest możliwość zastosowania systemu ZIP, dzięki któremu materiał jest zintegrowany z prowadnicami i porusza się na zasadzie zamka błyskawicznego. To świetne udogodnienie pozwoli uniknąć przerwy między tkaniną a prowadnicą, a jak dobrze wiesz, przy walce z komarami nie możesz pozwolić nawet na niewielką ilość nieszczelnego miejsca.

  W pozycji zamkniętej rolety stanowią doskonałą, a co najważniejsze, naturalną barierę przed insektami oraz zanieczyszczeniami. Komfort i bezpieczeństwo w gronie rodziny lub przyjaciół w pięknych okolicznościach przyrody na tarasie bez sztucznych, chemicznych specyfików wydzielających nieprzyjemne zapachy? Brzmi jak idealny plan na spędzenie wolnego czasu!

  Rolety screen montowane na tarasie

  Inne, domowe sposoby na komary

  Oprócz moskitier oraz wielofunkcyjnych i nowoczesnych rolet screen istnieją różne, naturalne metody na walkę z komarami bez zastosowania chemii. Jedną z nich są dobrze znane wszystkim olejki eteryczne. Szczególnie powinieneś zwrócić uwagę na olejek z trawy cytrynowej, który działa drażniąco nie tylko na komary, ale także muchy i meszki.

  Kolejnym, często stosowanym i chyba najbardziej domowym sposobem są czosnek i cebula. Wystarczy, że pokroisz wyżej wymienione warzywa na plasterki, po czym umieścisz je na talerzyku i postawisz na parapecie. Nietypowy, lecz sprawdzony sposób, a z doświadczenia wiadomo, iż w walce z komarami nie ma miejsca na kompromisy.

  Do odstraszenia tych namolnych insektów świetnie sprawdzi się również roślinność, taka jak np. bazylia, mięta, koper włoski, liście pomidorów czy komarzyca.

  Podsumowanie

  Moskitiery ANWIS to zdecydowanie najlepsza, naturalna taktyka na wygranie bitwy z komarami w okresie wiosenno-letnim. Unikając stosowania chemicznych, trujących preparatów otrzymujesz szczelną i stabilną ochronę Twoich drzwi i okien, przez którą nie przeciśnie się żaden owad. Jeśli natomiast posiadasz piękny taras, powinieneś rozważyć wielofunkcyjną roletę screen, która nie tylko osłoni Cię przed wiatrem, deszczem i zanieczyszczeniami, ale także stworzy barierę przed komarami i innymi insektami.

  Decydujesz się na zakup naszego produktu? Pamiętaj, iż w przypadku moskitier oraz refleksoli kluczową kwestią będzie bardzo dokładny pomiar oraz profesjonalny montaż. Taką kompleksową usługę wyświadczą dla Ciebie nasi doświadczeni Doradcy, którzy działają na terenie całego kraju.

  Umów się na konsultację już teraz! Wystarczy, że wypełnisz formularz kontaktowy na naszej stronie, a najbliższy Doradca skontaktuje się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

  Wymierzymy i dopasujemy

  Spotkanie z naszym doradcą to idealna chwila by pomyśleć o wystroju okien.