Żaluzje drewniane Anwis - 11 pytań, które słyszymy od Was najczęściej

W trzecim odcinku “Rozmów z Ekspertem” rozmawialiśmy z Krzysztofem Paliwodą - Kierownikiem Sprzedaży Krajowej Anwis - na temat żaluzji drewnianych. Poniżej seria pytań, które słyszymy od Was najczęściej. Dla Waszej wygody obok wideo przygotowaliśmy również zapis tej rozmowy.

Spis Treści

  18 czerwca 2021 | Czas czytania 11 minut

  Z jakiego drewna wykonane są żaluzje drewniane, czy można je zastosować w takich pomieszczeń jak kuchnia i łazienka, czy sprawdzą się na oknach trójkątnych?

  Witam Was serdecznie, Grzegorz Marciniak, Anwis, portal modniewoknie.pl. Zapraszam Was na trzeci odcinek Rozmów z Ekspertem. Moim gościem jest Krzysztof Paliwoda, Kierownik Sprzedaży Krajowej Anwis.

  Witaj Krzysztof.

  Witam, cześć. Witam Was.

  Mamy za sobą dwa odcinki na temat żaluzji plisowanych. Odpowiedziałeś wtedy dosyć szczegółowo na wszystkie pytania naszych użytkowników. Dzisiaj kolejny odcinek, tym razem żaluzje drewniane, czyli produkt, który cieszy się ogromną popularnością. Szczególnie w zapytaniach poprzez nasze kanały w mediach społecznościowych. Myślę, że nie traćmy czasu. Zaczynajmy.

  Jasne, bardzo proszę.

  Żaluzje drewniane, więc zacznijmy może od podstaw. Jakie rodzaje drewna mamy, jeżeli chodzi właśnie o żaluzje drewniane Anwis?

  Może zacznę od tego, że trafiliśmy chyba słuchajcie w dziesiątkę, bo ja sam uwielbiam drewno. Jestem bardzo dużym zwolennikiem drewna. Drewno to mi się kojarzy z naturą, z czymś ciepłym, naturalnym. I sam nie ukrywam, mam w domu drewno także też Was namawiam do takiego produktu. Sam jestem do tego przekonany.

  Natomiast już odpowiadając na Twoje pytanie: słuchajcie lamela drewniana jest dosyć cienkim materiałem i do tego musi być specjalny rodzaj drewna. Nie może być to drewno, które naturalnie rośnie w Polsce, czy tutaj gdzieś w niedalekiej okolicy w Europie.

  Drewno, które my posiadamy w ofercie, to jest po pierwsze drewno basswood. Jest to drewno pochodzenia azjatyckiego. Drugi rodzaj drewna, który my posiadamy jest to drewno abachi. Jest to drewno akurat pochodzące z Afryki. Natomiast posiadamy jeszcze w ofercie żaluzje bambusowe na wymiar. One nie są drewnem co prawda, ale też bardzo świetnym materiałem właśnie wykorzystywanym na żaluzje.

  Takie podstawowe dwa produkty, które my mamy to jest drewno basswood i drewno abachi.

  żaluzje drewniane w łazience

  I bambus, jako taka alternatywa.

  I bambus jako taki dodatek, który nie robi się już może dodatkiem, ale bardzo ciekawą taką alternatywą dla drewna.

  Jeżeli jesteśmy przy takim podziale powiedzmy żaluzji drewnianych możemy powiedzieć też o drewnie Natural, Modern, Ashen oraz Unique. Jakbyś mógł powiedzieć czym te poszczególne kolekcje różnią się pomiędzy sobą?

  To co już podałeś dalej, to są już nasze kolekcje drewna. To jest nasze drewno, które my mamy w ofercie. I faktycznie Modern to jest kolorystyka można powiedzieć nowoczesna, czyli kolory szarości, odcienie bieli, czarne. I charakteryzuje się to tym, że jest to drewno lakierowane na gładko. Nie widać struktury drewna.

  Natomiast w kolekcji już Natural, jak sama nazwa mówi, ma takie usłojenie, ma widoczną struktura drewna. To jest oczywiście kwestia gustu, co się bardziej komu podoba. Jedno i drugie jest drewnem, ale ma troszeczkę inny wizualny taki efekt.

  żaluzje drewniane w salonie z kominkiem

  A czy możemy powiedzieć w jakiś sposób, jaki rodzaj drewna najlepiej wybrać? Czy to są zupełnie, jakby upodobania osobiste, kwestia gustu? Czy możemy na przykład powiedzieć, że drewno lepiej do kuchni, a to drewno do salonu albo do gabinetu?

  Słuchajcie, pewnie są uwarunkowania, które nam mówią, które drewno gdzie zastosować. Chodzi tutaj głównie o gabaryty, które mamy do wykonania. Drewno Natural, czyli to drewno właśnie abachi charakteryzuje się tym, że możemy wykonać bardzo duże gabaryty. Natomiast nie wiem, czy bambus ma mniejsze możliwości wykonania i też oczywiście pomieszczenia, w których decydujemy się zamontować żaluzje też o tym decydują, jaki to jest rodzaj drewna, jaki to rodzaj drewna powinniśmy wybrać.

  Powiem Wam, że drewno typu abachi właśnie, czyli nasza kolekcja Natural charakteryzuje się tym, że ma większą odporność na odkształcenia. Może być montowane w pomieszczeniach o większej wilgotności typu właśnie gdzieś kuchnie, czy łazienki nawet. Także w tych pomieszczeniach możemy drewno spokojnie tego rodzaju zamontować.

  To jest właśnie bardzo, bardzo popularne pytanie wśród naszych Klientów. Co jeżeli wymarzyły nam się te żaluzje drewniane i chcemy je zamontować w kuchni czy w łazience? Czy tam właśnie żaluzje drewniane Anwis mogą znaleźć zastosowanie?

  Oczywiście, mogą znaleźć zastosowanie. Mówimy słuchajcie dzisiaj już trochę z innej perspektywy, niż kilka lat temu, ponieważ mamy już dobrze wentylowane pomieszczenia, mamy klimatyzację, czy jakąś wymuszoną mechaniczną wymianę powietrza. Nie obawiamy się o to, że jest jakaś duża wilgotność, która wpłynie negatywnie na drewno.

  Natomiast mamy też w swojej ofercie ciekawe rozwiązanie do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza. Jest to połączenie drewna z kompozytem. W naszej kolekcji jest to faux wood.

  Charakteryzuje się tym, że ma bardzo dużą elastyczność na wygięcia, ale też i wtedy na wyższą oraz niższą temperaturę i wilgotność.

  żaluzje drewniane w salonie z kuchnią

  Mamy ten pierwszy taki podstawowy podział żaluzji drewnianych za nami. Możemy też podzielić je poprzez szerokość lamel. Jakie mamy szerokości lamel, czy któreś są bardziej odpowiednie w danych warunkach, inne są lepsze do dużych przeszkleń. Jak byś mógł trochę o tym opowiedzieć.

  Tak, to jest dosyć istotna rzecz – szerokość lameli, czyli tych listków, które mamy. Posiadamy w swojej ofercie lamele o szerokości 25 mm i tu też mamy drewno basswood i mamy drewna abachi. Mamy drewno o szerokości 50 mm - tu też jest drewno i abachi i basswood.

  Dochodzi jeszcze bambus i fajną alternatywą też jest u nas drewno 70 mm. 7 centymetrów lamela, oczywiście one mają swoje można powiedzieć podstawowe miejsca montażu. Drewno 25 milimetrów montujemy głównie do skrzydła okiennego. Drewno większe, czyli 50 mm, 70 mm w większości się montuje do sufitu, do ściany na cały otwór okienny. Zasłaniając duże powierzchnie. Nie wyklucza się też montażu do skrzydła, bo i takie możliwości też te produkty mają. Także szeroki wachlarz zastosowań naszych produktów można mieć, można dopasować do każdego wnętrza, do każdego okna, do każdego pomieszczenia.

  Opowiedziałeś trochę o lamelach. Ważnym też tutaj czynnikiem, jeśli chodzi o żaluzje jest również drabinka. Mamy taśmową, sznurkową. Czym się różnią, czy któraś jest mocniejsza od drugiej, bo to też często zadawane pytanie przez naszych Klientów?

  Może zaczniemy od tego, co to jest drabinka. Może nie każdy ma taką wiedzę. Drabinka jest to nic innego, jak pionowe pasy tekstylne, na których utrzymywane są w poziomie lamele. Ta drabinka pionowa odpowiada za to, żeby lamela odpowiednio była ułożona. Później odpowiada też za obrót tej lameli, żeby nam się zamykała - otwierała. I mamy dwa rozwiązania.

  Pierwsze jest to drabinka sznurkowa, czyli można powiedzieć mniej widoczny, albo bardzo mało widoczny element przechodzący z góry na dół. Innym rozwiązaniem jest drabinka taśmowa, czyli taki szerszy pasek tkaniny.

  Co jest lepsze? Pojawiają się takie pytania, co wybrać czy jedno, czy drugie. Czy jest jedno trwalsze od drugiego? Trwałość jednego i drugiego jest porównywalna. To nie jest tak, że cienki pasek jest słabszy, mniej wytrzymały, a szerszy, to na pewno wytrzyma dużo więcej. Na pewno macie od nas gwarancję na produkt 3 lata, 36 miesięcy.

  Na pewno w tym czasie nie powinno się nic zadziać, co nie znaczy, że coś się zadzieje później. Natomiast jakby cechy takie dla mnie wyróżniające drabinkę tą sznurkową od taśmowej jest taka, że sznurkowa nie rzuca się Wam w oczy. I widzicie całe piękno drewna i na tym się skupiacie. Takim plusem ujemny może być to, że widzicie otworki na sznurki. Faktycznie trochę tam słońca może przez to wchodzić.

  Jednym to przeszkadza, innym nie. To naprawdę jest kwestia bardzo indywidualna. Natomiast drabinka taśmowa jest dla mnie też ciekawym rozwiązaniem, ponieważ po pierwsze zasłania Wam te otwory, czyli uzyskujemy efekt większego zaciemnienia po zamknięciu lamel. Na tym nam przecież zależy, ale drugą taką ciekawą cechą drabinki taśmowej jest to, że możemy ją zrobić zarówno w kolorze drewna, jak i zrobić na zasadzie innego koloru. Bardzo często na zasadzie takiego kolażu.

  Wybieramy sobie drewno białe i to bardzo ładnie wygląda, ale dodatek może być na przykład czarny, może być antracytowy, ale może też być oczywiście biały i tu już możemy fajnie sobie kombinować, robić sobie aranżacje do wnętrza. Tak, żeby nam pasowało.

  białe żaluzje drewniane w sali konferencyjnej

  Czy jesteśmy w stanie jakoś określić, ile miejsca zajmuje żaluzja po złożeniu? To też ma często duże znaczenie przy montażu.

  Jest to bardzo ważna rzecz, na którą Grzegorz zwrócił uwagę. Miejsce po podniesieniu, czyli jeśli zwijamy sobie tę żaluzję, podnosimy ją do góry, to ona określone miejsce musi mieć. Ten pakiet po podniesieniu. Faktycznie jest tak, że to miejsce musi być przewidziane, czy musi być zostawione po to, żebyśmy później mogli sobie swobodnie otwierać, uchylać okna. I to jest na tej zasadzie, że żaluzja 25 mm zajmują dużo więcej miejsca po podniesieniu, niż 50 mm czy 70 mm.

  Dlatego mamy tą różnorodność, żeby oprócz oczywiście dopasowania kolorystyki, można było też dopasować do określonego pomieszczenia. I żeby Wam tak uzmysłowić, to żaluzja 25 mm na metr wysokości żaluzji zajmuje słuchajcie około 20 cm. Natomiast 50 około 17-18  cm. Czyli już na metrze widzimy, że ta różnica jest znacząca. A czasami jest tak, że to nadproże, które mamy w domach u siebie, jest zrobione 23 cm – 25 cm.

  Decydują tam naprawdę centymetry, czy nam się to fajnie zmieści.

  Gra jest o każdy centymetr często, także warto o tym wiedzieć. W poprzednim odcinku rozmawialiśmy o plisach i mówiłeś, że to jest doskonałe rozwiązanie do okien o nietypowym kształcie. Jakbyś mógł powiedzieć, czy żaluzje drewniane, na przykład na trójkątne okna, można też zastosować?

  W poprzednim odcinku faktycznie poświęciliśmy trochę czasu na nietypowe kształty i dalej podtrzymuje, że idealnym rozwiązaniem na nietypowe kształty jest plisa. Faktycznie to jest najlepsze rozwiązanie. Co oczywiście nie wyklucza zrobienia też żaluzji drewnianych w nietypowym kształcie.

  Możemy wykonywać trapezy, możemy wykonywać trójkąty, czyli takie nietypowe kształty. One mają tam swoje powiedzmy niuanse, na które trzeba później zwrócić uwagę. Nie do końca w tych trójkątach uda nam się do końca zabudować. Taka możliwość też jest, jeżeli macie całe pomieszczenie w drewnie zrobione i nie chcecie mieć jakiegoś tam nietypowego kształtu w innym produkcie, to też można w tym drewnie właśnie dalej to wykonać.

  Żaluzje drewniane na zewnątrz – czy to dobre rozwiązanie?

  Na zewnątrz, czyli rozumiem na powietrzu. Pewnie można, jednorazowo na pewno. Natomiast są to produkty do pomieszczeń wewnętrznych, czyli to też musi być odpowiednia temperatura. Nie możemy tutaj skrajności mieć od minus 10 do plus 50. Tylko temperatura można powiedzieć pokojowa. Jest to cienka lamela drewniana, a wiemy, że drewno jest produktem naturalnym, podatnym też na warunki zewnętrzne.

  Czyli na zewnątrz – nie. Odradzamy kompletnie: nie.

  Jeszcze takie kwestie, że tak powiem, codziennego użytku. Jeżeli mamy tkaninę w plisie, to wiadomo, że ona sobie chodzi dosyć swobodnie, natomiast mamy żaluzję drewnianą. Często do dużego gabarytu, czy ona jest ciężka? Jak sobie z tym poradzić, może zastosować jakieś inne rodzaje sterowania niż ręczne?

  Drewno w sterowaniu można powiedzieć nie jest łatwe. Mówię to pod kątem wagi, ponieważ żaluzja drewniana 25 mm, czyli z tymi mniejszym lamelami, to na metrze kwadratowym jest około 2,3 kg.

  Natomiast, jeżeli bierzemy tą szerszą żaluzję 5 cm, 50 mm, to na metrze kwadratowym to już jest około 3 kg. I teraz sobie wyobraźmy, że żaluzja ma powiedzmy 10 metrów kwadratowych razy 3, to już mamy 30 kg. 30 kg i teraz mamy to podciągać ręcznie. I pewnie się da, natomiast trzeba na pewno użyć trochę większej siły, dlatego też mamy rozwiązania inne niż sterowanie ręczne.

  Można tutaj zastosować automatykę, czyli można się wspierać silnikami elektrycznymi i na pewno wtedy nie odczujemy tego ciężaru. Pamiętajcie, że ma swoją wagę to drewno.

  żaluzje drewniane w biurze

  A czy tu jest możliwość zastosowania też silników bateryjnych?

  Znowu jest to taka sytuacja, że jest to produkt w środku zamontowany w pomieszczeniach i nie zawsze przewidzieliśmy, żeby dociągnąć odpowiednią instalację elektryczną. Dlatego też wychodząc naprzeciw, mamy w ofercie silniki bateryjne akumulatorowe. Ładujemy je raz na jakiś czas na zasadzie jak telefonu i wtedy żaluzja normalnie nam pracuje, działa, funkcjonuje.

  Po jakimś czasie powiedzmy użytkowania trzech miesiącach ponownie doładowujemy, czyli zawsze taką możliwość nasi Klienci mają.

  żaluzje drewniane sterowane elektrycznie na duże przeszklenia

  Jak zwykle to wszystko zależy od jakiś indywidualnych możliwości i tak dalej.

  Tak, zawsze robimy indywidualnie dla Klienta. Każdy produkt jest zrobiony dla Was, pod Wasze indywidualne zamówienie.

  Dobrze. Bardzo dziękuję za dzisiejszą rozmowę. Dziękuję również. A Was zapraszam do subskrybowania naszego kanału. To nie jest na pewno ostatni odcinek Rozmów z Ekspertem. W kolejnym porozmawiamy jeszcze na temat żaluzji drewnianych, ponieważ tych wątków jest naprawdę dużo. Teraz zostawiajcie nam komentarze, o czym jeszcze chcielibyście posłuchać, jeżeli chodzi o przesłony wewnętrzna czy zewnętrzne. Na pewno weźmiemy to pod uwagę przy planowaniu kolejnych odcinków.

  Dziękujemy bardzo.

  Dzięki, cześć.

  Wymierzymy i dopasujemy

  Spotkanie z naszym doradcą to idealna chwila by pomyśleć o wystroju okien.