Szklane ścianki w biurze i lokalach usługowych – czy i jak je przesłonić?

Użycie szklanych ścian, zarówno w biurowcach jak i lokalach usługowych wpływa mocno na efektowność wnętrza. Szkło daje ogromne możliwości aranżacji – o których wspomnę dalej. To jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów, dostępnych w tym momencie na rynku.

Spis Treści

  30 grudnia 2017 | Czas czytania 17 minut

  Biurowce oraz duże obiekty handlowe od wielu lat budowane są na planie otwartej przestrzeni. Oznacza to, że ścianki, które wydzielają pomieszczenia (biura czy też lokale handlowe lub usługowe) są ażurowe albo szklane. Budynki te mają zwykle spore powierzchnie i dość zwarte bryły, dlatego zastosowanie takiej technologii jest jedynym sposobem na wpuszczenie do centrum piętra naturalnego światła słonecznego. Dzięki szklanym ścianom ciągi komunikacyjne, które wcześniej były ciemnymi, krętymi korytarzami, są teraz oświetlonymi światłem dziennym alejami, w których często odbywa się życie socjalne biura.

  Otwarta przestrzeń, niepodzielona stałymi ścianami tworzy zdecydowanie lepszą atmosferę pracy – sprzyja integracji i kooperacji. Dlatego też większość nowoczesnych biurowców stawia na aranżację wnętrz w duchu tzw. open space, w którym w jednym, dużym pomieszczeniu wspólnie pracuje wielu ludzi. Każdy z pracowników ma jednak wydzieloną swoją własną strefę pracy – najczęściej za pomocą lekkich, szklanych lub tekstylnych ścianek. Dzięki temu, że pracownicy nie są zamknięci w malutkich pokoikach, lepiej i szybciej współpracują, ponieważ nie muszą przechodzić przez długie korytarze i szukać się wzajemnie w dziesiątkach pokoi.

  Możliwości zastosowania szklanych przegród

  Większość z nas kojarzy nazwę “ściana” z nieruchomą przegrodą ograniczającą dwa pomieszczenia. Okazuje się jednak, że szklane przepierzenia posiadają dodatkowe możliwości, których brakuje standardowym ścianom. Dzięki zamontowaniu na specjalnych szynach i systemach, przegrody te mogą stać się mobilne, co pozwala na wielorakie aranżowanie przestrzeni, w zależności od sytuacji. W biurach to rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze, ponieważ zamknięte wnętrza – takie jak sale konferencyjne lub wykładowe, nieużywane mogą stać się częścią strefy komunikacyjnej lub socjalnej. Z drugiej jednak strony, gdy niezbędne jest całkowite zamknięcie pomieszczenia (na przykład na czas spotkania biznesowego), otwarta dotąd przestrzeń może zostać ograniczona i zamknięta.

  Warto również wiedzieć, że aktualna technologia pozwala na tworzenie przegród o nieregularnych, falistych kształtach. Mogą one być zarówno stałe, jak i mobilne. Stwarza to całkiem nowe możliwości aranżacji powierzchni. Półokrągła lub fantazyjnie wygięta ściana może też stać się oryginalną ozdobą części reprezentacyjnej lub recepcyjnej biura.

  Mówiąc o szklanych ścianach mamy zwykle na myśli przezroczystą, prostą taflę. W rzeczywistości, na rynku dostępnych jest wiele różnych odmian i wykończeń szkła, które pozwalają na różnorodne aranżacje. Najbardziej popularnymi, zaraz po standardowym, przejrzystym szkle, są przegrody z tafli mlecznych. Takie rozwiązanie pozwala na przenikanie światła słonecznego do centrum budynku, a jednocześnie zapewnia prywatność osobom pracującym za takimi przesłonami. Należy jednak pamiętać, że ilość promieni słonecznych, które będą wpadać do pomieszczenia, będzie mniejsza, niż w przypadku przezroczystego szkła.

  Podobne właściwości wykazuje szkło trawione. Różni się ono od mlecznego tym, że jego powierzchnia jest lekko chropowata – nie zaś idealnie gładka, jak w przypadku tego pierwszego. Efekt, który uzyskuje się przez polewanie tafli kwasem, można wykonywać na wybranych fragmentach szkła lub tworzyć za jego pomocą wzory i napisy. To świetny sposób na użycie we wnętrzu logo lub nazwy firmy. Dzięki tym właściwościom zyskał sympatię projektantów, którzy chętnie używają go w aranżacji biur i lokali usługowych.

  Ciekawym pomysłem są ścianki barwione w masie, czyli po prostu – kolorowe.. Przechodzące przez nie światło będzie wywierało niesamowite wrażenie i stworzy bardzo ciekawą atmosferę. Warto jednak pamiętać o wybieraniu odpowiednich kolorów – bardzo intensywne, ciepłe barwy, jak czerwony czy pomarańczowy mogą być męczące dla oczu. Najlepiej sprawdzą się błękity, seledyny i turkusy.

  biuro i szklane ściany oslony

  Czy należy osłaniać szklane ściany w biurach?

  W metodologii open space głównym miejscem biura jest oczywiście wspólna przestrzeń do pracy. Jednak oprócz niej, w biurowcu muszą znaleźć się także inne pomieszczenia – na przykład sale konferencyjne lub wykładowe. Te wnętrza także można oddzielać szklanymi ściankami, jednak bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej prywatności, wymaganej przez funkcję tych pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem jest użycie szkła trawionego lub mlecznego, albo zastosowanie dodatkowej osłony. Szczególnie w salach wykładowych, w których często używa się rzutnika, istotne jest całkowite odcięcie wnętrza zarówno od światła dziennego, jak i sztucznego, dobiegającego z pomieszczenia obok.

  Ważnym miejscem w biurze są także stanowiska do rozmów z klientami. Użycie w nich szklanych przepierzeń wpłynie pozytywnie na prestiż firmy, należy jednak pamiętać, że klienci często naciskają na poufność takich spotkań. Z tego powodu, w tych miejscach warto szczególnie zadbać o dodatkowe osłony, które nie tylko ochronią wnętrze przed niepożądanym wzrokiem, ale także zapewnią dodatkową izolację akustyczną.

  Stanowiska do pracy mogą zostać oddzielone od siebie przegrodami ze szkła. Należy jednak zapewnić odpowiednią dozę prywatności każdemu pracownikowi – z tego powodu w tych przegrodach najlepiej sprawdzi się szkło trawione, lub mleczne. Pozwoli ono na przepływ światła dziennego, jednocześnie umożliwiając pełne skupienie pracownika na wykonywanej pracy.

  W open space`ach często wyznacza się dodatkowe pomieszczenia służące za biura przełożonych. Zwykle, w przeciwieństwie do stanowisk pracy, mają one pełnej wysokości ściany – często szklane. Takie rozwiązanie skraca dystans między zwierzchnikiem a pracownikami, ale pozwala na monitorowanie pracy zespołu przez przełożonego. Te wnętrza także wymagają dodatkowych osłon – ze względu na poufność rozmów i spotkań, które niekiedy się w nich odbywają.

  W nowoczesnych biurach wyznacza się strefy socjalne – miejsca, w których pracownicy mogą zjeść lunch, napić się kawy lub zrobić sobie krótką przerwę. Osłanianie tych wnętrz nie jest jednak konieczne – przejrzyste, szklane tafle stanowią zaproszenie do wejścia. We wnętrzach, których główną funkcją jest umożliwienie integracji pracowników, taka atmosfera jest bardzo wskazana.

  miejsce do pracy przy oknie

  Czym przesłaniać szklane przegrody?

  Wybierając osłonę szklanej ściany do biura powinniśmy kierować się przede wszystkim względami funkcjonalnymi, a w drugiej kolejności – estetycznymi. Warto jednak zadbać, by osłony dobrze komponowały się we wnętrzu i nawiązywały do znajdującego się w nim wyposażenia. Należy również zwrócić uwagę na to, by systemy wybrane na przepierzenia, korelowały z tymi, które znajdują się na oknach zewnętrznych.

  Osłony nie muszą zajmować całej powierzchni szyby. W niektórych pomieszczeniach (takich jak sale konferencyjne) najważniejsze jest przesłonięcie twarzy siedzących przy stole osób. Wystarczy użyć osłony o szerokości około 100cm, by zapewnić niezbędną prywatność. W innych miejscach, jak na przykład sale wykładowe, konieczne będzie jednak przesłonięcie całej powierzchni przeszklenia – ze względu na potrzebę odcięcia pomieszczenia od źródeł światła.

  Warto także pamiętać, że umiejętnie dobrane osłony mogą poprawić proporcje wnętrza. Pionowe podziały, które widać na przykład w verticalach lub zasłonach panelowych, podniosą optycznie zbyt niskie pomieszczenie. Poziome natomiast – obecne chociażby w żaluzjach, pomogą poszerzyć wąskie korytarze lub biura. Podobne właściwości wykazują szyby trawione w poziome lub pionowe wzory, a także naklejane na szkło desenie. W ten sam sposób działają też podziały na przeszkleniach, czyli miejsca “styku” tafli szkła, wykończone często aluminiowymi lub drewnianymi profilami.

  Squid

  Jednym z najbardziej wygodnych rozwiązań do osłaniania szklanych przegród jest squid. To samoprzylepny arkusz materiału, który można dowolnie przycinać – za pomocą zwykłych nożyczek. Squid to bardzo eleganckie rozwiązanie – dużo lepsze od plastikowych folii czy naklejek, których pełno jest na rynku. Przyklejony na szybie, squid przypomina trochę efekt trawionego szkła – będzie więc dobrą alternatywą dla tego materiału, którą można łatwo zamontować nawet na istniejących przegrodach.

  squid - folie na ścianach ze szkła

  Rolety do nowoczesnego biura

  Tradycyjne rolety bardzo dobrze sprawdzą się we wnętrzach, w których wskazane jest całkowite przesłonięcie szkła – w gabinetach przełożonych lub w miejscach do spotkań z klientami. Modele wykonane z tkanin typu blackout sprawdzą się idealnie także w salach wykładowych. Rolety powinny zostać zamontowane do sufitu, by zapewnić estetyczne wykończenie po obu stronach przepierzenia. Zaletą tego rozwiązania jest to, że pozostaje ono prawie całkowicie niewidoczne, kiedy jest nieużywane. To rozwiązanie estetyczne, tanie, oraz łatwe w czyszczeniu, co powoduje, że jest naprawdę dobrym wyborem do przestrzeni biurowej.

  rolety materiałowe w biurze

  Żaluzje pionowe

  Kiedyś bardziej popularne, dziś częściej zastępowane zasłonami panelowymi lub roletami. Mimo to, verticale dobrze sprawdzają się w osłanianiu przeszkleń w biurach. Dzięki pionowej formie nie zbierają kurzu i są bardzo łatwe w czyszczeniu. Ich budowa pozwala na precyzyjne manewrowanie ilością wpuszczanego światła, ale pozwala też na całkowite odsłonięcie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

  Żaluzje poziome

  Bardzo eleganckie i wygodne rozwiązanie, często stosowane w amerykańskich biurach. To świetny sposób na osłonięcie przeszkleń w reprezentacyjnej części, choć żaluzje sprawdzą się także w biurach i salach konferencyjnych. Podobnie jak żaluzje pionowe, posiadają możliwość dokładnego ustawienia kąta lameli, dzięki czemu pomieszczenie może być tylko częściowo zasłonięte. Ich poziome linie sprawdzą się szczególnie dobrze w wąskich pokojach i korytarzach. Z ich budową wiąże się jednak jeden problem – szybko osadza się na nich kurz, a czyszczenie lameli jest dość uciążliwe. Warto wziąć to pod uwagę.

  Zasłony panelowe

  O ile tradycyjnych zasłon nie stosuje się w biurach, o tyle modele Panel Track cieszą się sporym uznaniem. Są one niezwykle estetycznym rozwiązaniem, a także pozwalają na zasłonięcie całości lub części wnętrza – w zależności od sytuacji. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość wyboru spośród tysięcy kolorów i wzorów a także to, że można zamówić zasłony z nadrukowanym logiem lub nazwą firmy. Jest to ciekawe rozwiązanie do części recepcyjnej biura.

  Stosowanie szklanych ścian w biurach staje się powoli standardem – mało kto decyduje się na długie, ciemne korytarze i małe pokoiki do pracy. Warto więc wiedzieć, jak aranżować takie przestrzenie, by wpływać pozytywnie na panującą w biurze atmosferę, a także poprawiać efektywność pracowników.

  Wymierzymy i dopasujemy

  Spotkanie z naszym doradcą to idealna chwila by pomyśleć o wystroju okien.