Jak rozjaśnić wnętrze? Najlepsze propozycje rolet i żaluzji

Dom jest dla wielu z nas przede wszystkim oazą spokoju. Miejscem, w którym pragniemy zaznać odrobiny relaksu i wyciszenia po intensywnym dniu. Jednym z kluczowych elementów wpływających na atmosferę wewnątrz naszych mieszkań jest naturalne światło wpadające z zewnątrz. Niektóre wnętrza, przez swoje niekorzystne położenie lub ciężki i ciemny styl, w którym zostały zaprojektowane cierpią na brak odpowiedniego doświetlenia. Mogą przez to sprawiać wrażenie miejsca ponurego i mało atrakcyjnego, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Właśnie dlatego jedną z najważniejszych kwestii staje się wybór odpowiednich osłon okiennych, dzięki którym zaprosisz promienie słoneczne do swojego domu. Mogą one znacząco wpłynąć na atmosferę w domu, sprawiając, że stanie się on bardziej przestronny, jasny i przyjazny. W poniższym artykule postaram się wskazać najciekawsze rozwiązania wśród osłon okiennych, które rozjaśnią ciemne wnętrze wprowadzając do niego pozytywną energię.

Spis Treści

  12 grudnia 2023 | 9 minut

  Postaw na rolety plisowane

  Rolety plisowane na wymiar to jedne z najpopularniejszych rozwiązań wśród wewnętrznych osłon okiennych. Ich harmonijkowy kształt, perfekcyjne dopasowanie przy montażu w świetle szyby oraz mnóstwo możliwości wyboru tkaniny to najważniejsze cechy, które nadadzą wnętrzu nowej jakości. Jak sprawić, by plisy rozwiązały problem z ciemnym mieszkaniem?

  Najwygodniejszym a zarazem najbardziej praktycznym systemem są rolety plisowane dwukierunkowe. Za pomocą ruchomych rynienek znajdujących się na górze i na dole możesz zasłonić dowolny fragment szyby. Precyzyjna regulacja ilości naturalnego światła w pomieszczeniu umożliwi odpowiednie nasłonecznienie, jednocześnie zachowując poczucie prywatności. Możesz wybrać również opcję sterowania jednokierunkowego, natomiast to właśnie system dwukierunkowy – ze względu na swą wielofunkcyjność – najlepiej spełni swoją rolę w procesie rozjaśniania wnętrza.

  Zarówno w roletach plisowanych jak i w pozostałych osłonach okiennych wykonanych z materiału, kluczową rolę odgrywa wybór odpowiedniej dla Twojego wnętrza tkaniny. Kolory ciemniejsze zapewniają większe zaciemnienie pomieszczenia, natomiast jasne materiały doskonale odbijają światło obniżając temperaturę w domu. Dla swojego okna możesz wybrać materiał:

  •    półprzezroczysty,
  •    przyciemniający,
  •    całkowicie zaciemniający. 

  W naszej ofercie rolet plisowanych znajdziesz zarówno pojedyncze tkaniny, jak i materiały podwójne, konstrukcją przypominające plaster miodu. Ten system sprawdzi się w szczególności dla okien narażonych na intensywne promieniowanie słoneczne. Dzięki różnym stopniom przepuszczalności światła możesz dostosować plisy do własnych preferencji, tworząc idealne warunki do relaksu lub pracy.

  Więcej o roletach plisowanych przeczytasz w osobnym, obszernym artykule na naszym blogu.

  rolety plisowane dwukierunkowe

  Rolety rzymskie - dekoracja i osłona w jednym

  Rolety rzymskie przez wielu uważane są za najbardziej eleganckie osłony w otoczeniu rolet i żaluzji wewnętrznych. Wysokiej jakości tkanina składająca się w charakterystyczne, równo rozmieszczone fałdy to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie estetykę opartą na prostocie. Ich uniwersalność sprawia, że świetnie sprawdzają się w każdym pomieszczeniu: w pokoju, w kuchni czy w biurze. Na pewno teraz nasuwa Ci się pytanie: jak rolety rzymskie miałyby rozjaśnić ciemny pokój, kuchnię czy salon?

  Otóż kluczową kwestią, podobnie jak w przypadku rolet plisowanych będzie wybór odpowiedniego materiału. W ciemnym pomieszczeniu zdecydowanie powinieneś postawić na materiał lekki i delikatny, najlepiej w kolorze jasnym. Stawiając na taką tkaninę wpuścisz światło dzienne do swojego wnętrza uzyskując efekt rozjaśnienia pomieszczenia, a jednocześnie roleta rzymska dzięki eleganckiej prezencji spełni funkcję dekoracyjną oraz ograniczy widoczność z zewnątrz. Uniwersalność tych zasłon pozwoli wkomponować je zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i tych utrzymanych w stylu klasycznym.

  Rolety rzymskie ANWIS mogą być montowane:
  •    do ramy okna, 
  •    nad wnęką okienną (do ściany lub sufitu),
  •    w świetle szyby.

  Najpopularniejszym systemem jest sterowanie osłoną przy pomocy koralika, natomiast najlepszym rozwiązaniem przy montażu w świetle szyby będą rolety rzymskie dwukierunkowe, sterowane ruchomymi rynienkami od góry i od dołu lub przy pomocy sznurka. Pozwoli Ci to zasłonić dowolny fragment przeszklenia, co jeszcze bardziej ułatwi dostęp światła do Twojego domu. Alternatywą jest również możliwość sterowania elektrycznego.

  Jak możesz doskonale zauważyć, przy wyborze rolet rzymskich zyskujesz wiele możliwości rozjaśnienia wnętrza. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego materiału, sposobu montażu oraz rodzaju sterowania otrzymujesz osłonę, która nie tylko spełni Twoje wymagania odnośnie optymalnego nasłonecznienia oraz poczucia prywatności, ale również odmieni aranżację okna wprowadzając namiastkę elegancji. 

  rolety rzymskie w salonie

  Rolety dzień noc, czyli balans światła w Twoim wnętrzu

  Rolety dzień noc można bez wątpienia określić już mianem „klasyki gatunku” w kwestii wyboru rolet lub żaluzji. Osłona wyróżnia się charakterystycznymi pasami tekstylnymi, z których jeden jest przepuszczający, natomiast drugi nie przepuszcza promieni słonecznych. W związku z tym niezwykle efektywnym połączeniem rolety dzień noc stają się interesującym pomysłem na rozjaśnienie wnętrza.

  Roleta wykonana jest z podwójnie podwieszonej tkaniny. W zależności od ustawienia pasów materiału decydujesz o tym jaki efekt chcesz uzyskać. Ustawiając zaciemniające pasy równolegle względem siebie wpuścisz światło z zewnątrz do swojego domu, co w rezultacie rozjaśni słabo doświetlone pomieszczenie. Jeśli natomiast zależy Ci akurat na zaciemnieniu wnętrza oraz zmniejszenia widoczności z zewnątrz, wystarczy ustawić pasy na przemian siebie.

  Możesz zdecydować się zarówno na roletę w formie wolnowiszącej jak i w kasecie z prowadnicami po bokach. Rolety dzień noc to również ciekawy i przede wszystkim sprawdzony sposób na rozjaśnienie ciemnych wnętrz. Zaletą tej osłony jest przede wszystkim obszerna oferta kolorystyczna, co wyklucza problem z doborem tkaniny do koloru ram okiennych czy ścian.

  rolety dzień noc w pokoju

  Żaluzje wewnętrzne i zewnętrzne – najlepsza forma rozjaśnienia wnętrza?

  Zarówno żaluzje wewnętrzne jak i zewnętrzne mają jedną, niezwykle istotną cechę wspólną w kontekście operowania naturalnym światłem wpadającym z zewnątrz – możliwość obracania ruchomymi lamelami. Oprócz podnoszenia i opuszczania żaluzji możesz również ustawić kąt nachylenia listewek według własnych preferencji. To doskonałe połączenie estetyki, regulacji poziomu rozjaśnienia pomieszczeń oraz poczucia prywatności. 

  W naszej ofercie znajdziesz 3 rodzaje żaluzji wewnętrznych:

  •    żaluzje aluminiowe (szerokość lameli 16mm,25mm i 50mm)
  •    żaluzje drewniane (szerokość lameli 25mm, 50mm i 70mm)
  •    żaluzje bambusowe (szerokość lameli 25mm i 50mm)

  Każda z tych osłon posiada bogaty wzornik kolorystyczny – tylko od Ciebie zależy jaki efekt chcesz uzyskać na swoim oknie: nowoczesne aluminium, naturalne drewno czy ekologiczny materiał bambusa. Jedno jest pewne: każda z tych żaluzji umożliwi Ci precyzyjne operowanie ustawieniem lameli, a co za tym idzie, świetny sposób na rozjaśnienie aranżacji wnętrza.

  żaluzje drewniane 50mm w salonie

  Żaluzje fasadowe ANWIS natomiast to wielofunkcyjne, zewnętrzne osłony, które przede wszystkim umożliwiają rozjaśnienie wnętrza poprzez obrót lameli, ale także mogą pełnić funkcję termoizolacyjną. Całkowite zamknięcie ruchomych lamel podczas słonecznego, upalnego dnia zapobiegnie nagrzewaniu się szyby, co znacząco wpłynie na utrzymanie odpowiedniej temperatury w całym domu.

  Balans między obniżeniem temperatury w domu a zachowaniem pożądanego nasłonecznienia uzyskasz poprzez ustawienie kąta nachylenia listewek pod odpowiednim kątem. Jest to główna zaleta żaluzji zewnętrznych, która odróżnia je od rolet zewnętrznych.

  Podsumowanie

  Rolety i żaluzje stanowią bardzo istotny element w procesie rozjaśniania wnętrza. Istnieje wiele możliwości wyboru odpowiedniej osłony, której celem jest umożliwienie wpuszczenia odpowiedniej ilości światła dziennego. W naszej ofercie znajdziesz bogatą ofertę różnych rozwiązań i kolorów rolet i żaluzji, co pomoże perfekcyjnie dopasować osłonę do aranżacji wnętrza.
   
  Zarówno przy roletach plisowanych, rzymskich jak i dzień noc warto zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej tkaniny. Żeby rozjaśnić wnętrze powinieneś zdecydować się na lekki, jasny kolor materiału. Właściwy wybór rodzaju sterowania oraz materiału spełni 3 ważne funkcje: rozjaśni pomieszczenie, udekoruje Twoje okno oraz wprowadzi do wnętrza komfort i poczucie prywatności.
   
  Inaczej wygląda kwestia wyboru żaluzji. Tutaj dodatkowo otrzymujesz możliwość decydowania o ilości światła wpadającego do środka poprzez możliwość obracania lameli, co jest niezwykle ważną zaletą. Niezależnie na którą z osłon się zdecydujesz, jedno jest pewne - Twoje okno zmieni się nie do poznania!
   
  Nasze produkty to gwarancja jakości na lata, a nasi Doradcy na terenie całego kraju z przyjemnością zaproponują najlepsze rozwiązanie oraz wykonają dla Ciebie kompleksową usługę wyceny, pomiaru i montażu.

  Wymierzymy i dopasujemy

  Spotkanie z naszym doradcą to idealna chwila by pomyśleć o wystroju okien.