Rodzaje plis (poradnik)

Wybierz odpowiedni model do swojego wnętrza. Podobno najbardziej uniwersalna osłona okna. Plisy, bo o nich mowa, zdobyły ogromną popularność i podbiły serca zarówno projektantów, jak i inwestorów. Nadają się do okien o nietypowych kształtach, mogą być zarówno bardzo subtelne, jak i stanowić barwny akcent we wnętrzu. Rodzaje plis – w tym tekście poznasz wszystkie możliwości.

Spis Treści

  25 września 2019 | Czas czytania 9 minut

  Ich systemy można łączyć, by pełniły różnorakie funkcje. Czy więc faktycznie są najbardziej wszechstronnym rozwiązaniem dostępnym na rynku? Jak wybrać spośród różnych modeli i systemów? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

  Rolety plisowane to stylowe osłony okienne, które wpasują się we wnętrze w każdym stylu. Wykonane są ze specjalnych tkanin wysokiej jakości o różnych właściwościach, które składa się w formie harmonijki. Po rozwinięciu zachowują one swój zygzakowaty kształt. Mogą służyć jako osłona przed ostrym światłem, wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, lub całkowicie zaciemnić pomieszczenie na czas oglądania filmu lub popołudniowej drzemki.

  Jasne rolety plisowane

  Zalety plis – świetne rozwiązanie do każdego pomieszczenia

  Plisy marki Anwis mają wiele zalet. Jedną z nich jest ogromny wybór tkanin, z których mogą zostać wykonane. Na rynku znaleźć można materiały bardzo delikatne i subtelne, w jasnych kolorach, które przesłonią wnętrze, jednocześnie pozwalając na docieranie rozproszonych promieni słonecznych. Takie modele świetnie sprawdzą się w łazience, ale też w kuchni – jako nowoczesna wersja zazdrostki.

  Rolety plisowane z grubszych materiałów mogą posłużyć za zasłony, które przyciemnią wnętrze w ciągu dnia, a wieczorem osłonią przed wzrokiem z zewnątrz. Są to tak zwane plisy zaciemniające. Idealnie nadadzą się też do wszystkich wnętrz od strony południowej i zachodniej – ochronią przed ostrymi promieniami słonecznymi.

  Istnieją także tkaniny zupełnie nieprzepuszczające słońca – tzw. materiały blackout, które dobrze sprawdzają się w sypialniach i pokojach dziecięcych. Dzięki użyciu takich materiałów popołudniowa drzemka będzie dużo bardziej komfortowa.

  Żaluzje plisowane są na tyle subtelną osłoną okna, że dobrze łączą się z dodatkowymi systemami – na przykład firanami lub zasłonami. Dzięki takiemu połączeniu zyskujemy aranżację okienną wygodną w użyciu, ale też bardzo dekoracyjną. Szeroki wybór materiałów oraz systemów pozwala dobrać opcję do każdego wnętrza.

  Taki duet sprawdza się szczególnie dobrze w sypialniach oraz salonach, ponieważ dodaje wnętrzu przytulności. Subtelne, jasne plisy warto zestawiać z cięższymi, kolorowymi zasłonami, natomiast modele wykonane z wzorzystych materiałów – z lekkimi firanami. Stworzony w ten sposób kontrast dobrze zrównoważy aranżację.

  Charakterystyczną cechą plis okiennych, odróżniającą je od reszty przesłon okiennych jest możliwość osłaniania dowolnej części okna. Oznacza to, że odmiennie od standardowych rolet czy żaluzji, na dowolnej pozycji możemy ustawić zarówno prowadnicę dolną, jak i górną. To właśnie ta cecha systemu sprawiła, że plisy znalazły tak wielu zwolenników.

  Taka budowa osłony powoduje, że świetnie nadaje się ona do kuchni – może stanowić minimalistyczną wersję zazdrostki, która przesłoni osobę stojącą przy blacie. To również dobre rozwiązanie do salonu – dzięki niemu łatwo przesłonić tylko ten fragment okna, przez który wpadają oślepiające nas promienie. Plisy pozwalają na komfortowy wypoczynek bez potrzeby zaciemniania całego wnętrza. Roleta plisowana w kuchni czy też plisy w salonie – w każdej z tych lokalizacji te osłony odnajdą się idealnie.

  Ciekawą propozycją jest zamontowanie więcej niż jednego systemu lub dwóch odrębnych plis na jednej prowadnicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy wielofunkcyjną osłonę okienną, która pozwala na rozproszenie lub całkowite zasłonięcie światła słonecznego. Dobrym pomysłem jest zestawienie w sypialni plis z delikatnego, przeziernego materiału z tymi z tkanin typu blackout. Takie rozwiązanie umożliwi zachowanie prywatności w ciągu dnia, jednocześnie zapewniając dobre warunki do wypoczynku.

  Plisy, choć przypominają swoją budową żaluzje, mają jedną, zasadniczą zaletę – są dużo łatwiejsze w czyszczeniu. Podczas gdy na lamelach osadzają się duże ilości kurzu, plisy, ze względu na swoją budowę, nie borykają się z tym problemem. Ich czyszczenie jest także mniej kłopotliwe – wystarczy wilgotna szmatka.

  rolety plisowane na duże okna

  Plisy a nietypowe kształty okien

  Ogromnym plusem plis jest ich budowa, która umożliwia montaż przesłony nawet na bardzo nietypowych kształtach okien. To świetne rozwiązanie na poddasza do okien dachowych (alternatywa dla rolet dachowych), w których okna często przybierają kształty trójkątów lub trapezów. Montaż plisy na oknie trójkątnym jest tak samo prosty, jak w przypadku standardowych kształtów – wiesza się ją na najdłuższym boku trójkąta.

  Zmienia się jednak sposób rozwijania żaluzji – jeden róg osłony pozostaje zwinięty. Okna trapezowe natomiast dzieli się na dwie części – trójkątną i prostokątną. Każde takie okno posiada więc dwa indywidualne systemy plis. Montaż plis okiennych warto powierzyć specjalistom.

  Plisy sprawdzą się także na oknach okrągłych i półokrągłych. Kształt systemu przypomina wtedy wachlarz – podobnie jak w oknach trójkątnych, jedna strona plisy pozostaje złożona. Pozwala to na bardzo precyzyjne osłonięcie szyby – co jest mocno utrudnione przy tak fantazyjnych kształtach. Przesłonięte w taki sposób okno wygląda też bardzo efektownie.

  rolety plisowane na nietypowe kształty okien

  Niezliczona ilość ciekawych kolorów i wzorów

  Tkaniny, z których wykonane są plisy występują w ogromnej gamie kolorystycznej i mogą posiadać najróżniejsze wzory. Z tego powodu łatwo dopasować je do wielu wnętrz. Gładkie modele świetnie sprawdzą się w stylu nowoczesnym i minimalistycznym, te z kwiecistymi wzorami – w rustykalnym, natomiast materiały w pasy lub desenie geometryczne – w skandynawskim i eklektycznym.

  Oprócz dużego wyboru tkanin, plisy cechują się również szeroką ofertą wykończeń dla oprzyrządowania. Można więc dopasować je do większości kolorów okien, dzięki czemu prowadnice i systemy otwierające pozostają prawie niewidoczne.

  tkaniny rolet plisowanych

  Montaż plis okiennych

  Plisy pod względem sposobu montażu można podzielić na dwie grupy – systemy mocowane na wnęce okiennej i bezpośrednio na skrzydle okna. Modele montowane we wnęce są zdecydowanie mniej popularne – ich wadą jest to, że kolidują przy otwieraniu okna, a więc przed każdym wietrzeniem pomieszczenia należy je podnieść. To mało praktyczne rozwiązanie, ale czasami, z różnych powodów jest to jedyna możliwość.

  Druga grupa, czyli plisy montowane bezpośrednio na skrzydle, cieszy się dużo większym powodzeniem. Mocowanie można wykonać na dwa sposoby – tradycyjnie, czyli przykręcając prowadnice do ramy okna, oraz bezinwazyjnie – przy pomocy specjalnych haków, dodawanych do zestawu. Druga opcja jest szczególnie dobra dla wszystkich tych, którzy nie czują się pewnie wykonując takie modernizacje, a także dla osób, które wynajmują mieszkanie i nie chcą narazić się na utratę kaucji. Oczywiście występuje także plisa inwazyjna.

  Montaż plis bezpośrednio przy oknie ma jednak pewną wadę. Jeśli w pomieszczeniu występuje problem nadmiernej wilgotności, która skrapla się na szybach, tkanina, z której wykonana jest osłona może pokrywać się pleśnią. To z kolei prowadzi do szybkiego zniszczenia plisy. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na systemy montowane w łazienkach oraz kuchniach – to pomieszczenia najbardziej narażone na ten problem.

  rolety plisowane w jasnym kolorze

  Ruchome czy nieruchome?

  Rynny, czyli zakończenia plis, które pozwalają na podnoszenie i opuszczanie osłony, mogą być zarówno ruchome, jak i przytwierdzone na stałe. W pojedynczych systemach mamy wybór – jeśli wybieramy osłonę na okno, które powinno być cały czas zasłonięte, górna rynna plisy nie musi być ruchoma. Jeśli jednak chcemy mieć pełną władzę nad tym, jaka część szyby zostanie zasłonięta, warto zdecydować się na system z dwoma ruchomymi rynnami.

  We wspomnianych wcześniej podwójnych systemach plis, górna rynna zawsze zamocowana jest do ramy okna, a dwie poniższe są ruchome. Dzięki temu możliwe są cztery warianty aranżacji osłony: całkowite odsłonięcie okna (wszystkie rynny są wtedy w górnej części skrzydła), zasłonięcie dolną tkaniną plisowaną (jedna rynna na dole, dwie na górze), zasłonięcie okna górną tkaniną plisowaną (dwie rynny na dole, jedna na górze) lub system mieszany – okno zasłonięte częściowo materiałem górnym, a częściowo dolnym.

  rolety plisowane na oknie dachowym

  Nie tylko pojedyncza tkanina

  Tkanina, z której wykonane są plisy może być składana na dwa sposoby. Najczęściej spotykanym układem jest pojedynczy arkusz materiału, składany w formie harmonijki. W każdym z elementów zrobiony jest niewielki otwór. Przechodzące przez niego sznurki (kolorystycznie dopasowane do materiału) ułatwiają podnoszenie i opuszczanie osłony.

  Na rynku istnieją jednak także plisy złożone z dwóch arkuszów materiału, które w przekroju przypominają przylegające do siebie rzędy plastrów miodu. Linki prowadzące osłonę przechodzą przez środek, dzięki czemu zasłona ta nie posiada żadnych otworów – jest jednolitą płaszczyzną. Ten model poleca się szczególnie w miejscach, które wymagają całkowitego zaciemnienia – na przykład w sypialniach czy pokojach dziecięcych.

  Dodatkowym plusem jest to, że plisy o przekroju plastra miodu wpływają na zmniejszenie przenikania ciepła. Chociażby z tego względu warto zastanowić się nad zastosowaniem tego rozwiązania.

  rolety plisowane w ciemnym kolorze

  Sterowanie plisami okiennymi

  Najbardziej popularnym systemem do sterowania tą osłoną są małe uchwyty zlokalizowane przy dolnej i górnej rynnie. Pozwalają one na bardzo precyzyjne ustawienie rolety w wybranej pozycji. Jest to bardzo wygodne i intuicyjne rozwiązanie.

  rolety plisowane na oknie balkonowym

  Inną możliwością jest sterowanie za pomocą sznureczka, usytuowanego po prawej lub lewej stronie osłony. Działa on podobnie jak w tradycyjnych roletach – naciągnięcie sznurka powoduje podniesienie zasłony. Mniej popularnymi metodami sterowania są także sztyce i korby.

  Ciekawym rozwiązaniem jest system sterowania osłoną za pomocą pilota. W rynnach montowany jest mały silniczek, który odpowiada za unoszenie i opuszczanie plis. System ten jest niezwykle precyzyjny i pozwala na sterowanie ilością wpuszczanego do wnętrza światła bez wstawania z kanapy. To nowoczesne rozwiązanie do okien, do których dostęp jest utrudniony – na przykład okien połaciowych lub tych umieszczanych na klatkach schodowych.

  Mnogość rozwiązań, tkanin, systemów montażu i sterowania plisami powodują, że jesteśmy w stanie dobrać je do właściwie każdego okna i stylu we wnętrzu. Mimo, że niektórzy mogą uznać je za mało dekoracyjne, w duecie z zasłonami lub firanami będą pasować nawet do bardzo eleganckiego salonu. To prosta w obsłudze osłona, która daje możliwość bardzo precyzyjnego przesłonięcia wybranego fragmentu okna – co daje jej przewagę nad wszystkimi innymi systemami.

  W wyborze pomoże na pewno konsultacja z jednym z naszych Doradców, którzy znajdują się na terenie całego kraju. Jeśli chcesz upewnić się, czy dany materiał będzie pasował do aranżacji Twojego wnętrza, to skorzystaj z możliwości zamówienia próbek.

  Wymierzymy i dopasujemy

  Spotkanie z naszym doradcą to idealna chwila by pomyśleć o wystroju okien.