5 sposobów na modne okno

Salon to miejsce, gdzie spotyka się cała rodzina, gdzie możemy wspólnie wypocząć, porozmawiać, pooglądać telewizję. Niejednokrotnie połączony jest z aneksem kuchennym, czy jadalnią i stanowi centralną część naszych domów.

Spis Treści

  23 grudnia 2022 | Czas czytania 9 minit

  W pokoju dziennym spędzamy wspólnie najwięcej czasu. Dlatego coraz częściej wielką uwagę przywiązujemy do aranżacji okna w salonie, do odpowiedniego doboru dodatków, czy kolorów panujących we wnętrzu. Tak, abyśmy w naszym salonie czuli się jak najbardziej komfortowo. Czasami pięknie ozdobione okno zalicza się do najważniejszych elementów dekoracyjnych wnętrza.

  Na przestrzeni lat zmienił się wygląd okien w salonie. Teraz to duże przeszklone przestrzenie, witryny okien a nawet szklane ściany. Małe okna zastąpione zostały drzwiami balkonowymi lub tarasowymi. Często to duże nieotwieralne okna typu fix połączone z drzwiami. Odpowiednie udekorowanie tak pięknych przeszkleń, będzie dopełnieniem całej aranżacji.

  Dobrze dobrana osłona okienna podkreśli charakter naszego salonu, bądź spektakularnie go odmieni nadając mu ciekawy wygląd. Mając to na uwadze podpowiem Ci, jaką osłonę możesz wybrać do udekorowania okna w Twoim pokoju dziennym.

  Oto 5 pomysłów na modny wystrój okien w salonie.

  żaluzje drewniany kasia cud

  ŻALUZJE DREWNIANE

  To numer jeden! Skąd tak wielki fenomen tych osłon okiennych?

  Sprawdzą się one u miłośników naturalnego wykończenia w każdej aranżacji, zarówno w nowoczesnych wnętrzach jak i utrzymanych w ciepłym, przytulnym klimacie. Możesz zakryć całą wnękę okienną jedną dużą żaluzją lub zdecydować się na przysłonięcie każdego okna z osobna. Wszystko zależy od tego na jaki model żaluzji się zdecydujesz.

  W salonach z dużymi oknami najchętniej wybierana jest jedna żaluzja. Tu polecam żaluzję drewnianą lub bambusową w lameli 50 mm zawieszaną nad wnęką.

  .

  Do nowoczesnych wnętrz najlepiej sprawdzi się kolor biały, odcienie szarości bądź beże. Taka żaluzja podkreśli nowoczesny wystrój salonu. Do aranżacji utrzymanych w przytulnym klimacie najlepiej sprawdzą się odcienie drewnopodobne.

  Dodatkowo możesz przy żaluzji drewnianej w salonie wybrać zamiast drabinki sznurkowej drabinkę taśmową. Drabinka w żaluzji to system sznurków podtrzymujących lamele, umożliwiający podnoszenie i opuszczenie osłony. Standardowo dobierana jest ona kolorystycznie do koloru lamel. Wybierając opcję taśmy, będzie miała ona charakter dekoracyjny.

  To pozwoli Tobie na zabawę kolorem i bardziej efektownyjeszcze efektowniejszy wygląd Twojej żaluzji. Możesz drabinkę tonacją dobrać do lamel bądź postawić na kolor kontrastujący z nimi, dobierając ją do barw we wnętrzu np. do kolorów dodatków.

  Masz mało miejsca nad wnęką okienną i zawieszona żaluzja mogłaby uniemożliwić otworzenie okna przez swój duży pakiet po podniesieniu? Możesz zamiast żaluzji drewnianej w salonie zdecydować się na żaluzję aluminiową 50 mm. W takim przypadku to znakomita alternatywa dla żaluzji drewnianej, ponieważ żaluzja aluminiowa po podniesieniu zajmuje zdecydowanie mniej miejsca.

  Przy oknach typu fix połączonych z drzwiami balkonowymi możesz udekorować swoje okno w salonie dwoma połączonymi żaluzjami drewnianymi. Przy dużych przeszkleniach ułatwi to korzystanie z drzwi balkonowych i będziesz podnosić tylko tę żaluzję, która zasłania wyjście. Druga będzie mogła być opuszczona.

  A może chcesz udekorować każde okno z osobna w Twoim salonie?

  Do takiego rodzaju wystroju okien polecam żaluzje drewniane w lameli 25 mm. To idealna osłona, którą możesz założyć na ramę okna. Dodając do niej np. prowadzenie boczne nie będzie ona odstawać od okna pozostawionego w pozycji uchylonej.

  Dodatkowo dzięki żaluzji możesz w swobodny sposób regulować ilość światła w swoim pokoju dziennym. Ustawiając lamele pod odpowiednim kątem doświetlasz lub zaciemniasz wnętrze. Dodatkowo to tylko dzięki żaluzji możesz bawić się światłem i cieniem. Wpadające światło do salonu przecinane jest cieniem jakie dają lamele, co zdecydowanie wpływa na przytulny wygląd wnętrza.

  żaluzje drewniane w salonie Anwis

  ROLETY RZYMSKIE

  To kolejny nasz pomysł na modne okno w salonie. Jest to znakomita alternatywa dla klasycznych osłon jak firany i zasłony – dlaczego?

  Podobnie jak nasze klasyczne osłony, rolety rzymskie uszyte są z materiałów tkaninowych. Różnica jest taka, że tkanina podczas podnoszenia rolety układa się w efektowne, eleganckie fałdy.

  W kolekcji Anwis znajdziesz ponad 200 tkanin o rozmaitych strukturach w najmodniejszych kolorach. Znajdziesz tu zarówno delikatne, przezierne woale jak i grube i mięsiste welury.

  Miłośnicy trendu eco wybiorą również coś dla siebie z grupy naturalnych tkanin. To 12 ekologicznych materiałów pozyskiwanych z recyklingu. Będą to tkaniny poliestrowe oraz bawełniane.

  Dzięki temu, że tkaniny mają różny splot i różną przezierność dopasujesz swoją roletę do roli firanki lub zasłonki. Jeżeli zależy Tobie tylko na eleganckiej dekoracji okna i dobrym doświetleniu wnętrza wybierz tkaninę bardziej przezroczystą. Taka roleta znakomicie ozdobi okno a dodatkowo ociepli wygląd Twojego salonu.

  Grube tkaniny znakomicie sprawdzą się w roli zasłonki. To doskonały pomysł na dekorację okien w salonach urządzonych w stylu klasycznym bądź glamour. Taka roleta rzymska podkreśli charakter całego pomieszczenia.

  Rolety rzymskie podobnie jak żaluzje drewniane najczęściej wybierane są jako osłona zakrywająca całą wnękę okienną. Możesz również roletą rzymską udekorować pojedyncze okno w Twoim salonie. Przy takim rozwiązaniu polecam roletę rzymską dwukierunkową.

  Co zyskujesz dzięki obsłudze dwukierunkowej?

  Możesz zasłonić wybrany fragment okna. Znakomicie sprawdza się to w pokojach dziennych na niższych kondygnacjach, gdzie zależy Ci na poczuciu intymności i jednocześnie chcesz w salonie więcej światła. Opuszczasz wtedy roletę od góry zasłaniając dół okna. Ciebie nie widać a w pokoju jest jaśniej.

  upin rolety rzymskie Anwis

  ROLETY PLISOWANE

  Ciekawym pomysłem na dekorację okien w salonie mogą być plisy. Co jest ich największym atutem?

  Niewątpliwie obsługa dwukierunkowa oraz bogata kolekcja tkanin. W ofercie Anwis znajdziesz ponad 600 tkanin, co pozwoli Tobie na wyjątkową ozdobę okna.

  To tkaniny pojedyncze oraz podwójne typu plaster miodu. Zaletą tych drugich jest lepsze zaciemnienie pomieszczenia, ponieważ sznurki do podnoszenia osłony ukryte są między tkaniną – nie widać ich.

  Bogata kolekcja kolorów pozwoli dopasować plisę do każdej aranżacji. Sprawdzą się zarówno w nowoczesnych wnętrzach jak i klasycznych, czy bardzo teraz popularnym stylu boho. Wszystko to zawdzięczają bogatej kolorystyce i ciekawej strukturze tkanin.

  Różnorodność tonacji pozwoli dopasować Twoją plisę do kolorów wnętrza i wtopić się barwą w spójną aranżację. Możesz również postawić na kontrast, mocniej akcentując wygląd okna. Dopasowując tkaninę na przykład do dodatków dopełniających wystrój, podkreślisz tym samym kolor w pokoju.

  Roleta plisowana najchętniej wybierana jest jako osłona zakładana w świetle szyby na ramie okna. To też osłona, która pozwoli Tobie na zachowanie w pokoju dziennym komfortu optycznego i poczucia intymności. To wszystko dzięki dwukierunkowej obsłudze plisy. Możesz opuścić ją od góry i podnieść od dołu zasłaniając wybraną część okna.

  rolety plisowane w salonie Anwis

  DUETY – POŁĄCZENIE DWÓCH RODZAJÓW OSŁON PRZECIWSŁONECZNYCH

  Tu możesz wykazać się swoją kreatywnością. Dzięki takim połączeniom masz możliwość stworzenia niepowtarzalnej dekoracji okiennej. Możesz połączyć ze sobą dwie osłony, które będą swoim dopełnienie.

  Moim ulubionym duetem jest połączenie żaluzji drewnianej z zasłonami. Często w salonie zostaje nam przy oknach dużo wolnej ściany, która może wyglądać mało efektownie. Zawieszenie z boku zasłon pozwoli nam na dodatkowe udekorowanie ściany. Salon dzięki takiej aranżacji okna wygląda zdecydowanie przytulniej.

  Oczywiście zasłony sprawdzą się w połączeniu również z roletą rzymską jak i roletą plisowaną. W przypadku tych dwóch rodzajów rolet możesz wybrać materiał bardziej przezierny na dzień a zasłony traktować jako osłonę dającą większe zaciemnienie i ograniczającą dostęp światła do Twojego salonu.

  Alternatywą dla połączenia żaluzji z zasłoną może być połącznie żaluzji z roletą rzymską. Taki duet znakomicie się sprawdzi, kiedy żaluzje drewniane mamy zawieszone na ramie okna a roleta zasłania całą wnękę okienną. Pełni ona częściowo rolę zasłonki. Pięknie układające się fałdy rolety to elegancka dekoracja okna dopełniona dodatkowo żaluzjami.

  Takie połączenie może w spektakularny sposób odmienić Twój salon. Możesz zaszaleć z kolorem rolety a żaluzje dobrać barwą do koloru stolarki okiennej. Przy takim duecie doskonale dopasujesz ilość światła w Twoim pokoju dziennym.

  Ciekawym pomysłem może tez być połączenie plis z roletą rzymską lub żaluzją drewnianą. Plisę zawieszasz na ramie okna a roletę rzymską lub żaluzję drewnianą przed wnęką okienną. To pozwali Tobie na jeszcze lepszą regulację światła. Najczęściej jest to opcja wybierana przez osoby, którym zależy na zachowaniu prywatności.

  Więcej o sprawdzonych duetach poczytasz na naszym blogu.

  omega zasłony i żaluzje w salonie

  OSŁONY ZEWNĘTRZNE

  To najlepsze rozwiązanie dla zwolenników tzw. pustych okien. W środku okna pozbawione są dekoracji a ilość świata w pokoju dziennym regulujesz osłonami zewnętrznymi. Rolety zewnętrzne w salonie to również bardzo dobry izolator ciepła, który pozwoli Tobie latem na zabezpieczenie salonu przed przegrzaniem natomiast zimą przed utratą ciepła.

  Taki rodzaj osłon najczęściej wybierany jest, gdy za oknem rozciąga się piękny krajobraz, którego nie chcesz zasłaniać a potrzebujesz czasem osłonić się od promieni słonecznych. Przy osłonach zewnętrznych możesz zdecydować się na klasyczne rolety zewnętrzne, żaluzje zewnętrzne zwane fasadowymi lub na rolety materiałowe typu screen.

  rolety zewnętrzne jak wygladają wewnątrz domu

  Każda z tych osłon pozwoli Tobie na odpowiednie dopasowanie ilości światła we wnętrzu i zachowanie komfortu optycznego. Przy żaluzji fasadowej możesz otrzymać taki sam efekt jak przy żaluzjach wewnętrznych i nadać wnętrzu wyjątkowej aranżacji przez zabawę światłem i cieniem i odpowiednie ułożenie lamel.

  Podobny efekt możesz uzyskać opuszczając roletę screen lub rozszczelniając roletę zewnętrzną. Wpadające światło nada wyjątkowy klimat we wnętrzu. Będzie w Twoim salonie dominować ciepły i przytulny nastrój.

  Więcej o roletach zewnętrznych znajdziesz na naszym blogu Idea Wnętrz.

  Mam nadzieję, że po lekturze tego tekstu wybór najlepszych osłon do salonu będzie znacznie łatwiejszy. W wyborze najlepszego rozwiązania pomoże Ci jeden z naszych Doradców, których znajdziesz na terenie całego kraju.

  Wymierzymy i dopasujemy

  Spotkanie z naszym doradcą to idealna chwila by pomyśleć o wystroju okien.