Co powinieneś wiedzieć o roletach zewnętrznych? 23 odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Rolety zewnętrzne niezmiennie od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Dzisiaj przedstawiamy odpowiedzi na 23 najczęściej zadawane pytania odnośnie tego rodzaju osłony.

Spis Treści

  08 listopada 2022 | Czas czytania 9 minut

  Czy rolety zewnętrzne mogą być montowane na oknach w bloku?

  Mogą być montowane. Konieczne jest spełnienie odpowiednich warunków do ich montażu. Ważne jest jak okno osadzone jest we wnęce oraz czy ich montaż jest bezpieczny. Najczęściej rolety zewnętrzne w blokach wykorzystywane są do zabudowy całych balkonów.

  Czy można montować rolety zewnętrzne na 10 piętrze?

  Można montować. Musimy oczywiście wziąć pod uwagę zachowanie wszystkich norm bezpieczeństwa oraz musi być dobry dostęp do wnęki okiennej pozwalający na przymocowanie rolety. Te same warunki muszą być spełnione przy zabudowie balkonu.

  Czy rolety zewnętrze są antywłamaniowe?

  To rolety zabezpieczające. Roleta sama w sobie zniechęca potencjalnego włamywacza, bo to kolejna bariera, którą musi pokonać. Po zastosowaniu dodatkowych elementów zabezpieczających będzie jeszcze skuteczniejszą ochroną przed ewentualnym włamaniem.

  W przypadku obsługi ręcznej możesz dodać kątownik blokujący lub rygiel, co nie pozwoli na swobodne podniesienie rolety do góry. Przy roletach automatycznych zastosuj wieszaki zabezpieczające lock to play. Możesz również podłączyć rolety do alarmu.

  Jakie są dostępne rodzaje rolet zewnętrznych?

  Głównym wyznacznikiem, od którego będzie zależeć rodzaj wybranej rolety to typ montażu. W ofercie Anwis znajdziesz:

  rolety elewacyjne montowane w budynkach z gotową elewacją. Może to być montaż we wnęce okiennej lub poza nią.

  podtynkowe SOLIDO montowane pod ociepleniem. Ten rodzaj montażu najlepiej zaplanować już na etapie budowy.

  naokienne - montowane bezpośrednio na stolarce okiennej w momencie montażu okien.

  Wszystkie rodzaje rolet dostępne są w obsłudze ręcznej oraz automatycznej.

  rolety zewnętrzne montowane podtynkowo

  Czym się różnią rolety zewnętrzne?

  - rodzajem montażu: elewacyjne, podtynkowe, naokienne
  - sterowaniem: ręczne, automatyczne
  - wielkością listewek w pancerzu: 39 mm, 45mm, 52 mm
  - kształtem skrzynek: kwadratowe i owalne
  - wielkością skrzynek
  - kolorem

  Jak dbać o rolety zewnętrzne?

  Warto oczyszczać roletę z zanieczyszczeń, które mogą powodować zapychanie otworów między listewkami w pancerzu. Jeżeli mamy taką możliwość możemy w zależności od zabrudzenia rolety umyć ją wodą z lekkim detergentem pozbywając się kurzu i brudu z rolety.

  Czy rolety zewnętrzne chronią przed utratą ciepła?

  Oczywiście. Między opuszczoną roletą a oknem tworzy się poduszka powietrzna, która ogranicza uciekanie ciepła na zewnątrz w zimnych miesiącach.

  Czy dzięki roletom zewnętrznym jest w domu cieplej?

  Tak. Jak już wiesz przy opuszczonej rolecie między roletą a oknem tworzy się przestrzeń wypełniona powietrzem tzw. poduszka. Ogranicza to uciekanie ciepłego powietrza na zewnątrz. Dzięki temu w pomieszczeniu mamy stałą temperaturę, wnętrze nie wychładza się.

  Jaki wpływ rolety zewnętrzne mają na działanie klimatyzacji?

  Rolety zewnętrzne to osłony termoizolacyjne. Pozwalają zarówno zimą jak i latem na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Latem chronią przed przegrzaniem natomiast zimą przed utrata ciepła. Dzięki temu nie jest konieczne ciągłe używanie klimatyzacji.

  zewnętrzne rolety w pozycji półotwartej

  Czy rolety zewnętrzne dają 100% zaciemnienia pomieszczenia?

  Rolety zewnętrzne to jedyne osłony, które pozwolą na całkowite zaciemnienie pomieszczenie, w 100%. Zamknięta roleta stanowi szczelną barierę dla promieni słońca, latarni ulicznych czy neonów sklepowych.

  Jak dobrać kolor rolet zewnętrznych – pancerza?

  Kolor rolety dobieramy głównie do elewacji lub do kolorów w otoczeniu. Może to być kolor stolarki okiennej, dachówki, bramy garażowej, elementów dekoracyjnych elewacji.

  Jeżeli zależy Tobie, aby nasza roleta odbijała jak najwięcej promieni słonecznych postaw na jasne barwy.

  Czy są dostępne rolety zewnętrzne w okleinie?

  W ofercie Anwis znajdziesz rolety zewnętrzne w okleinie, czyli kolorach drewnopodobnych jak: złoty dąb, orzech, mahoń, winchester oraz dąb bagienny. Pozwoli to idealnie dopasować roletę ze stolarką okienną w kolorze drewnopodobnym.

  Jak sterowane są rolety zewnętrzne?

  Sterować roletą możesz na dwa sposoby - ręcznie i automatycznie. Do obsługi ręcznej służy zwijacz ze sznurkiem lub taśmą. Dodatkowo przy większym gabarycie rolety zalecane jest użycie zwijacza z korbką lub sterowania elektrycznego, co ułatwi podniesienie i opuszczenie osłony. Sterowanie elektryczne możliwe jest dzięki silnikom. Są to silniki:

  - przewodowe i tu obsługa odbywa się za pomocą przełącznika
  - radiowe - podnosisz i opuszczasz roletę za pomocą pilota
  - radiowe w technologii io - obsługa za pomocą urządzenia mobilnego jak tablet czy smartfon

  ciemne rolety zewnętrzne na dużych przeszkleniach

  Czy rolety zewnętrzne mogą mieć wbudowane czujniki temperatury, wiatru itp.?

  Można zastosować czujnik przyklejany do szyby po wewnętrznej stronie okna np. Lumo 868, który połączony jest z roletą. Jest to czujnik światła, zmierzchu oraz zbicia szyby. W zależności od naszych ustawień będzie on opuszczać i podnosić roletę.

  Czy montaż rolet zewnętrznych jest skomplikowany?

  Najlepiej przy montażu skorzystać z usług i doświadczenia naszego sprawdzonego Doradcy. Przed montażem rolety ważne jest poprawne wymiarowanie, aby roleta idealnie pasowała do naszego przeszklenia. Nieprawidłowy montaż może spowodować uszkodzenie naszej rolety podczas użytkowania. Nie zawsze posiadamy wystarczające umiejętności, aby prawidłowo ustawić rolety z pilotem. Tu pomoże wiedza i doświadczenie naszego Doradcy. Przy firmowym montażu rolety objęte są pełną gwarancją.

  Ile kosztują rolety zewnętrzne elektryczne?

  Cena rolety zależy od rodzaju silnika jaki wybierzemy. Czy będzie to roleta sterowana za pomocą przełącznika, pilota czy np. smartfona. Dokładną wycenę Twojej rolety przygotuje nasz Doradca.

  białe rolety zewnętrzne w domu jednorodzinnym

  Jak dobrać silnik do rolety zewnętrznej?

  Wybór odpowiedniego sterowania zależy od Twoich preferencji. Chcesz sterować roletą bezpośrednio przy wnęce okiennej wybierz silnik przewodowy i obsługę za pomocą przełącznika. Ten silnik sprawdzi się również, gdy chcesz podpiąć swoje rolety do systemu inteligentnego domu. Sterowanie za pomocą pilota daje nam znacznie więcej opcji. Możesz sterować jedną roletą bądź całą grupą rolet. Ustawisz różne scenariusze w zależności od ilości kanałów w pilocie. Tu wybierzesz silnik radiowy, który będzie odbierać sygnał z pilota. Pełną niezależność da Tobie silnik w technologii io. Możesz za pomocą aplikacji sterować swoimi roletami z każdego miejsca na Ziemi. Wystarczy do tego połączenie z Internetem.

  Jaka moskitiera na okno z roletą zewnętrzną?

  Przy wyborze moskitiery do okna należy pamiętać, aby nie zamontować rolety za blisko okna. Ważne też jest, aby od światła okna do prowadnicy i do skrzynki zostawić około 15 mm na kołnierz moskitiery. Przytrzymuje on moskitierę w oknie. Jeżeli nie ma takiej możliwości możesz wybrać moskitierę bez kołnierza. Przy wyborze moskitiery rolowanej potrzebny jest dystans na około 45 mm, bo tyle miejsca zajmuje kaseta moskitiery.

  rolety zewnętrzne w kolorze antracyt

  Jak/gdzie montowane są prowadnice?

  Prowadnicze w zależności od typu wybranego montażu oraz od sposobu osadzenia okna we wnęce montowane są do ramy okna bądź elewacji budynku. Montaż elewacyjny wnękowy oraz podtynkowy pozwala na montaż prowadnic do ramy okna. Przy montażu elewacyjnym poza wnęką prowadnice montowane są do elewacji budynku.

  siwe rolety zewnętrzne na drewnianym domku

  Czy mogę do ręcznej rolety założyć silnik?

  Oczywiście jest to możliwe. Najlepiej skorzystać z wiedzy i doświadczenia naszego Doradcy. Po doprecyzowaniu niezbędnych detali technicznych dobierze on odpowiedni silnik.

  Ile miejsca zajmuje skrzynka?

  Wymiar skrzynki zintegrowany jest z wysokością rolety. Im roleta wyższa tym skrzynka większa. W ofercie Anwis znajdziesz w zależności od wybranego modelu sterowania oraz od typu montażu skrzynki w wymiarze kwadratu o bokach 137 mm, 165 mm oraz 205 mm.

  Mam elektryczne rolety na przełącznik, a chciałbym na aplikację - czy jest to możliwe?

  Oczywiście jest taka możliwość. Wszystko zależy jaki mamy zamontowany silnik w naszej rolecie. Przy silniku przewodowym obsługiwanym za pomocą przełącznika może to być np. odbiornik radiowy chowany w przełącznik. Umożliwia on przekształcenie przewodowego przycisku w sterownik io.

  Jakiej klasy mamy rolety antywłamaniowe?

  Rolety marki Anwis posiadają certyfikat klasy odporności RC2. Roleta posiada aluminiowy profil ekstrudowany o wysokości 44 mm, wzmocnioną prowadnicę i jest wyłącznie w obsłudze automatycznej.

  Wymierzymy i dopasujemy

  Spotkanie z naszym doradcą to idealna chwila by pomyśleć o wystroju okien.