Jak zasłonić okna w kuchni

Kuchnia to pomieszczenie o nietypowych warunkach, gdzie jest większa wilgotność i wyższa temperatura. Nie wszystkie kuchnie mają okna. Część jest aneksem kuchennym w jednym z pomieszczeń. Jednak tam, gdzie można się wykazać, warto zrobić to dobrze! Odpowiednie dobraną przesłoną można nadać zupełnie nowego charakteru swojej kuchni. Sprawdź, jak zasłonić okno w kuchni.

Spis Treści

    19 sierpnia 2019 | Czas czytania 8 minut

    Kuchnia to pomieszczenie o nietypowych warunkach, gdzie jest większa wilgotność i wyższa temperatura. Nie wszystkie kuchnie mają okna. Część jest aneksem kuchennym w jednym z pomieszczeń. Jednak tam, gdzie można się wykazać, warto zrobić to dobrze! Odpowiednie dobraną przesłoną można nadać zupełnie nowego charakteru swojej kuchni. Sprawdź, jak zasłonić okno w kuchni.

    Sądząc po ilości wyników wyszukiwania hasła “jak zasłonić okno w kuchni” to, czy w ogóle zasłanianie jest wartościowe, nie podlega żadnej dyskusji. Zasłaniamy i już.

    Zalety zasłaniania okna w kuchni?

    - Nadanie stylu wnętrzu, funkcja dekoracyjna,

    - Dekoracja okienna może być spójnym elementem, jeśli kuchnia nie jest osobnym pomieszczeniem a aneksem,

    - Nikt nie podgląda co robimy,

    - Ochrona szyby przed pobrudzeniem.

    Kuchnia jest nazywana często sercem domu i choć jej przeznaczeniem nie jest życie towarzyskie, to tu właśnie toczy się najwięcej życiowych rozmów. Przy tym jest miejscem przygotowywania posiłków, czyli zapewnienia jednej z podstawowych potrzeb człowieka niezbędnych do życia.

    By urządzić wygodną, bezpieczną, praktyczną i piękną kuchnie trzeba wybrać mnóstwo elementów jak sprzęt AGD, kafelki, szafki, blaty etc. Najczęściej na pierwszym miejscu nie stawiamy dekorowania okien. Nie do końca to rozumiem? W chwili planowania nowego wyglądu kuchni, budżetu na remont powinniśmy liczyć się też z wydatkiem na żaluzję czy roletę. W przeciwnym razie, po skończonym remoncie będziemy nie do końca usatysfakcjonowani efektem. Dopiero wtedy zobaczymy, że brakuje nam czegoś naprawdę istotnego.

    Co innego, jeśli mamy już kuchnie, która wymaga odświeżenia. Nowy efekt możesz uzyskać poprzez montaż nowych frontów szafek kuchennych, inny kolor ścian. Uwierz mi - pierwsze co zobaczą inni domownicy i znajomi po wejściu do kuchni to nowy wygląd okna. U mnie tak było 🙂

    Z racji tego, że temat osłon przeciwsłonecznych jest mi bliski, eksperymentowałam z różnymi produktami. Zawsze jednak stawiałam na jakość, nie były to produkty z supermarketów. Jest to o tyle ważne, że żaluzja w kuchni powinna być odporna na wilgoć i temperaturę, a przez dobranie odpowiedniej żaluzji, moje służyły mi kilka lat. A o tym, co miałam (lepiej: czego nie miałam) w dalszej części artykułu.

    żaluzje bambusowe w kuchni

    Jak zacząć wybór osłony do kuchni?

    Odpowiedz sobie na kilka pytań, jeśli akurat robisz remont w kuchni, czy masz tzw. kaprys, by zmienić jakiś drobiazg i wpłynąć na wygląd całego pomieszczenia.

    - Czy potrzebuję zasłonić okno?

    - Ile naturalnego światła mam w kuchni?

    - Czy mycie okna jest dla mnie kłopotem?

    - Gdzie mam okna w kuchni?

    - Czy moja kuchnia potrzebuje dodatkowej dekoracji?

    - Czy sąsiad zagląda mi do okna?

    W kuchni panują specjalne warunki i jest to także wyjątkowe pomieszczenie. Dla mnie zasłonięcie okna w kuchni jest obowiązkowe, ale wynika jedynie z moich upodobań. Brak jakiejkolwiek przesłony może spowodować, że kuchnia będzie zimna i surowa. Dla przykładu w salonie lub sypialni byłby to już klimat nie do zniesienia. Tam tkaniny i żaluzje powinny znaleźć swoje miejsce.

    Okno powinnaś zasłonić, jeśli nie chcesz, by sąsiad mający okno nieopodal widział Cię w papilotach lub, gdy widok za oknem nie należy do najbardziej atrakcyjnych na świecie (wliczając w to mało atrakcyjnego sąsiada, ulicę, ruiny fabryki, ścianę domu itp.)

    Jeśli źródłem naturalnego światła w twojej kuchni jest lufcik, zrezygnuj z zasłonięcia go zasłonką, firanką, czy żaluzją. W takim przypadku każdy promień słońca jest na wagę złota a pamiętaj, że światło jest zdrowe dla człowieka.

    Jak wspomniałam, w kuchni panują specyficzne warunki. Przez tłuszcz i parę, meble szybko się brudzą, są kleiste i kłopotliwe w czyszczeniu. To samo tyczy się okien. Proste zasłony z tkanin mogą być łatwo zdejmowane, prane i ponownie zawieszane, a wyszukane style drapowań i wielowarstwowe przesłony wydłużą ci listę domowych obowiązków. Nie będzie to zbyt nowoczesne rozwiązanie, ale każdy lubi co innego. Osobiście wolę inaczej zasłaniać okna. Nie jest tajemnicą, że nie przepadam za firankami. W mojej kuchni wisiały już rolety materiałowe w kasecie, plisy, żaluzje drewniane a teraz mam żaluzje aluminiowe, o szerokich lamelach 50 mm, które są wzbogacone o system sterowania retro. Z których byłam najbardziej zadowolona? Każde spełniały inną funkcję, ale najbardziej lubię te ostatnie mimo, że raz na jakiś czas konieczne jest ich czyszczenie. Spektakularnie odmieniły moją kuchnię, a niepowtarzalny design wynagradza mi ich czyszczenie.

    Lokalizacja okna jest bardzo ważna. Jeśli masz je nad blatem roboczym, którego elementem jest kuchenka gazowa, nie wieszaj tam zasłon, by nie ryzykować pożaru. Jeśli natomiast masz okno przy zlewie i wolisz prać, niż myć okna – powieś w oknie eleganckie rolety rzymskie w kuchni lub plisy. Ochronią szybę przed ciągłym zachlapaniem.

    Estetyka w kuchni. Niby nie jest czymś, o czym myślisz na samym końcu, bo wybierając meble decydujesz o stylu wnętrza. Jednak w odniesieniu do okien, wybrana aranżacja może zostać konsekwentnie uzupełniona.

    piękne rolety rzymskie w kuchni

    Jak zasłonić okno w kuchni?

    Żaluzje aluminiowe. Dostępne w trzech szerokościach lamel – 16mm, 25 mm, 50 mm. Jakie wybierzesz do swojej kuchni zależy od okna i efektu jaki chcesz uzyskać. Na małych oknach lepiej sprawdzą się żaluzje o najwęższych lamelach, będą wyglądały zgrabnie i nadadzą lekkości Twojej kuchni. Jeśli jednak jesteś posiadaczem witryny, polecam żaluzje o szerokich listkach 50 mm. Dopracowane w najmniejszym szczególe będą wizytówką Twojego mieszkania we wnętrzu domu jak i na zewnątrz. Żaluzje aluminiowe idealnie zapobiegną ciekawskim spojrzeniom z zewnątrz, a dzięki precyzyjnej regulacji kąta nachylenia lameli, sama zdecydujesz ile światła ma przenikać do Twojego pomieszczenia. Żaluzje wykonane są z aluminiowych lamelek odpornych na zamoczenie i wilgoć. Choć raz na jakiś czas wymagają czyszczenia, są łatwiejsze w utrzymaniu czystości niż inne produkty. Bardzo bogata kolorystyka lamel pozwoli idealnie Ci dobrać żaluzję do koloru mebli czy ścian lub podłogi.

    żaluzje aluminiowe w kuchni

    Żaluzje drewniane w kuchni. Żadna osłona nie daje takiego naturalnego efektu i poczucia bliskości z naturą. Nie jest to najtańsza żaluzja, ale wszystko co naturalne kosztuje. Dlatego warto umieścić w planach budżetowych swojego remontu wydatek na przesłonę okienną. Podobnie jak w żaluzjach aluminiowych, mamy 3 szerokości lamel: 25mm, 50mm; 70mm. Żaluzja drewniana 25 mm praktycznie zawsze montowana jest na ramie okiennej tradycyjnie lub bezinwazyjnie. Osobiście jestem zwolennikiem montowania za pomocą wkrętów. Wówczas elementy montażowe są niewidoczne i żaluzja wygląda to bardziej elegancko.

    W przypadku wynajmu mieszkania polecam jednak mocowanie bezinwazyjne. Mimo sporych gabarytów, żaluzja o lamelach 50 mm może też być montowana na skrzydle okiennych. To rozwiązanie ma sporo zwolenników mimo, że wówczas okno do końca się nie otworzy. Trudno się jednak dziwić. Efekt wizualny jest tak powalający, że nie tylko właściciele dużych okien i witryn chcą mieć tą właśnie żaluzję u siebie.

    Żaluzje drewniane 70 mm idealnie wyglądają na dużych szklanych przestrzeniach. Montowane są do ściany lub sufitu. Nowoczesne żaluzje do kuchni o tak szerokich lamelach dodają klasy i prestiżu pomieszczeniom oraz tworzą niepowtarzalny klimat. Będą się pięknie prezentowały nie tylko w domu, ale również w gabinetach, hotelach czy restauracjach.

    Żaluzje faux wood do złudzenia przypominają żaluzje drewniane. Ich lamele mają szerokość 50 mm. Wyprodukowane są z kompozytu PVC i drewna naturalnego. Odporne są na odkształcenia, wypaczenia i rozwarstwienia. Dzięki swojej strukturze świetnie nadają się do kuchni, gdzie narażenie na wilgoć jest większe niż w innych pomieszczeniach.

    żaluzje drewniane w pięknej kuchni

    Rolety rzymskie wynalezione jak sama nazwa wskazuje w Rzymie, pierwotnie służyły zatrzymywaniu kurzu, jaki wpadał do domów z ulicy. W praktyce użytkowania rzymianie zrozumieli, że ich kolejną zaletą jest ochrona przed słońcem. Za jakiś czas stały się symbolem statusu i bogactwa. Zalety, o których lubię mówić to różnorodność kolorów, wzorów, tkanin dostępnych na rynku, prywatność, styl i osobowość. Warto zaznaczyć, że tkaniny wykorzystywane do rolet rzymskich mogą być wielowarstwowe, także takie, które w 100% nie przepuszczą promieni słonecznych, także szkodliwych UV. Zaletą rolet rzymskich jest możliwość ich prania w pralce.

    rolety rzymskie w kuchni

    Plisy. Ta osłona chyba najdłużej gościła w mojej kuchni. U mnie gościła wersja dwukierunkowa. Mogłam więc zasłaniać dowolny fragment okna. Jest to o tyle dla mnie ważne, że mieszkam na I piętrze i niekoniecznie lubię jak przechodnie zaglądają mi do domu. Tworzyłam więc sobie minimalistyczną wersję zazdroski, która skutecznie blokowała ciekawskie spojrzenia z zewnątrz. Ja wybrałam pastelowy odcień z ciekawym wzorem. Akcentując okno sprawiamy, że tym chętniej rodzina i znajomi rozglądają się po kuchni.

    Klasyczne rolety materiałowe. wykonane są z tkanin jednolitego koloru lub wzorzystych. Jeśli fascynują cię Indie, popart, czy w ogóle kolor jako taki, możesz doskonale wykorzystać prosta formę. Kluczowym będzie dobór tkaniny przyciągającej spojrzenie. Na tej samej zasadzie zbudujesz nie co bardziej formalny klimat np. w wiejskiej kuchni. W kuchni małej, w której “wiele się dzieje?, nie przesadzałabym ze wzorami. Możesz w ten sposób osiągnąć ciężki, przytłaczający efekt. Jestem właścicielką takiej właśnie kuchni i nie szaleję z kolorem 🙂

    Postaw na jakość i prostotę. Jeśli masz okna uchylne to nie myśl o innych roletach niż tych w kasetach i prowadnicach. Dzięki nim tkanina zawsze przylega do szyby nawet przy uchylonym oknie.

    Jeśli decydujesz się na rolety lub żaluzje, czyli przesłony nie zajmujące przestrzeni poza wnęką okienną, możesz tak minimalistycznie urządzone okno zabudować. Okno jest nieocenione w kuchni, bo ułatwia wietrzenie, pozbycie się zapachów, wilgotności. Półki i szafki w koło okna powiększa strefę zapasów. Przestrzeń nad oknem w kuchni bardzo często jest nie zagospodarowana a można ją świetnie wykorzystać na mniej używane formy do ciasta, świąteczną zastawę albo naczynia przywołujące wspomnienia. To samo w sobie pełni też role dekoracyjną. Przestrzeń pod oknem możesz wykorzystać na szafki i blat roboczy. Likwidując parapet zyskujesz kolejne miejsce na przechowywanie np. talerzy, garnków, być może małą spiżarkę.

    Minimalistyczne przesłony zaleca się także, gdy aneks kuchenny w salonie sąsiaduje z oknem balkonowym. Wówczas zyskujesz dużo światła naturalnego do przygotowywania posiłków.

    Najczęściej zabudowę robi się na wymiar, dlatego możesz ściśle wykorzystać wszystkie ściany sąsiadujące z oknem. Tym samy spełniając swoje potrzeby co do przechowywania.

    Oryginalna stylizacja okna kuchennego

    Zamiast zasłonki kawowej, czy krótkiej tkaniny powieszonej na górze okiennej ramy, możesz przymocować karnisz na samym środku okna. Jest to rozwiązanie nieco kłopotliwe ze względu na ograniczenia przy otwarciu okna. Możesz jednak przymocować reling do ramy okiennej i na nim powiesić zasłonkę, wówczas swobodnie otworzysz okno.

    Zasłonki w połowie okna pozostawiają wolną przestrzeń u góry i kawałek gołej szyby na dole. Jest to ciekawe rozwiązanie designerskie przy czym zachowuje dopływ naturalnego światła do wnętrza. Wybrany oryginalny materiał dodatkowo podkreśli efekt projektu. Pomysł jest przydatny, gdy lubisz mieć jasno w kuchni, ale widok za oknem nie zachęca do częstego oglądania (zasłonka wisi na wysokości oczu; jej atrakcyjny wygląd umili ci czas spędzony w kuchni).

    Teraz już wiesz, czym zasłonić okno w kuchni i jakie są dostępne rozwiązania.

    Nietuzinkowy pomysł na lokalizację okna w kuchni

    Z filmów, z modnych domków holenderskich, czy coraz częściej z nowych projektów domów, znamy obrazek, gdzie okno kuchenne jest przy zlewie. Zdarza się jednak, że projekt kuchni panoramicznej, otwartej na różne strony świata, sytuuje okno także przy kuchence, płycie gazowej.

    Na nie przemawiałaby kłopotliwość w zachowaniu czystości szyb, choć można powiesić zazdroski wzorem naszych rodziców i będzie łatwiej. Na kafelkach w kuchni plamy z tłuszczu nie są tak widoczne, jak na szybie, gdy w jej kierunku akurat świeci słońce.

    Na tak przemawia dopływ naturalnego światła, możliwość podziwiania krajobrazu, bo przecież od czegoś ta panoramiczna kuchnia jest...

    Myślę sobie, że nie jesteś raczej posiadaczką panoramicznej kuchni. Być może nawet marzysz sobie o choćby małym okienku, bo masz tzw. ślepą kuchnię. Wtedy kluczowym aspektem staje się dobre oświetlenie.

    Jednak jeśli masz okno w swoim aneksie kuchennym lub oddzielnej kuchni, napisz proszę na co zdecydowałaś się projektując okienną dekorację? Jakie żaluzje do kuchni – mam nadzieję, że teraz Twój wybór będzie prostszy.

    Wymierzymy i dopasujemy

    Spotkanie z naszym doradcą to idealna chwila by pomyśleć o wystroju okien.