Sen dziecka - jak zaciemnić pokój?

Młodzi rodzicie nie mają łatwo, a na początku ich wychowawczego trudu nie brakuje wielu wątpliwości oraz pytań. Z pewnością część z tych szczęśliwców, którzy mają w domu małą pociechę niejednokrotnie zadawała sobie pytanie: czy zaciemnienie pokoju mojego dziecka ma wpływ na jakość jego snu?

Spis Treści

    01 września 2019 | Czas czytania 8 minut

    Młodzi rodzicie nie mają łatwo, a na początku ich wychowawczego trudu nie brakuje wielu wątpliwości oraz pytań. Z pewnością część z tych szczęśliwców, którzy mają w domu małą pociechę niejednokrotnie zadawała sobie pytanie: czy zaciemnienie pokoju mojego dziecka ma wpływ na jakość jego snu?

    Wyspane dziecko to szczęśliwe dziecko. Co do tego chyba nikt z nas nie ma wątpliwości. Dlatego tak ważne jest to, aby poznać kilka podstawowych informacji na temat aranżacji pokoju naszej pociechy. Oczywiście na jakość snu nie wpływa tylko i wyłącznie ilość światła, ale także szereg innych czynników. Jest to temat bardzo rozbudowany, więc na potrzeby tego tekstu skupimy się tylko i wyłącznie na wskazanej ilości światła w pokoju dziecka podczas odpoczynku. Zatem to dobry moment na to, aby oddać głos naukowcom i precyzyjnym badaniom, które powstały na ten temat. Sen dziecka - jak zaciemnić (i czy w ogóle) pokój naszej pociechy?

    Drzemka w trakcie dnia - w ciemności czy nie?

    Przy bardzo małych dzieciach mówimy oczywiście o śnie nie tylko w nocy, ale także w trakcie dnia. I tutaj zazwyczaj wśród rodziców pojawiają się pierwsze wątpliwości. Wielu z nas pyta wówczas samych siebie, czy całkowite zaciemnienie pokoju mojego dziecka w trakcie dziennych drzemek jest właściwe? A może lepiej, aby nasza pociecha spała przy naturalnym świetle?

    W tym wypadku odpowiedź jest bardzo prosta. Jeżeli Twoje dziecko jest na tyle malutkie, że potrzebuje jeszcze drzemki w trakcie dnia, to absolutnie nie zaciemniaj jego pomieszczenia w 100 procentach. Powiem nawet więcej – nie zaciemniaj go wcale! Ten temat był dokładnie analizowany przez naukowców w licznych badaniach w ostatnich latach. I wyniki są jednoznacznie, nie pozostawiające żadnych wątpliwości.

    Jeżeli chcesz uniknąć rozregulowania rytmu okołodobowego swojego malucha, to musisz o tym pamiętać. W trakcie na przykład popołudniowej drzemki zapewnij mu po prostu naturalne warunki do snu. To będzie dla niego najlepsze rozwiązanie. W innym wypadku możesz rozregulować jego wewnętrzny zegar biologiczny. Oczywiście jeśli jesteś innego zdania i jednak całkowicie zaciemnisz pomieszczenie, w którym śpi maluch, to on z pewnością będzie wypoczywać dłużej. Jednak coś kosztem czegoś. W nocy możesz spodziewać się problemów ze snem dziecka i częstszych pobudek. Chyba nie tego chcesz, prawda?

    Wprowadzenie półmroku lub całkowitego mroku w trakcie drzemki nie jest wskazane. Pamiętaj o tym, jeśli nie chcesz, aby Twoje dziecko miało problemy ze snem w nocy.

    rolety plisowane w pokoju małego dziecka

    Sen dziecka – czy zaciemniać pokój w nocy?

    Noc rządzi się swoimi prawami i wszystkie te wskazówki, z którymi zapoznaliście się powyżej nie mają zastosowania. A właściwie pamiętaj tylko o jednej: wszystko to co jest naturalne jest właściwe dla naszej pociechy. Zatem jeśli w trakcie dnia mówiliśmy, aby dziecko spało przy naturalnym świetle, to w trakcie nocy jest… dokładnie tak samo.

    Dla organizmu każdego, nawet tak małej istotki, całkowite zaciemnienie pokoju w nocy jest jak najbardziej wskazane. Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado przeprowadzili eksperyment, podczas którego chcieli dokładnie zbadać zachowania organizmu dziecka przed nocnym zaśnięciem.

    I tutaj pojawia się już pierwsza bardzo istotna wskazówka. Małe dzieci, które zasypiały w dokładnie zaciemnionym pomieszczeniu i nie były narażone na ekspozycję sztucznego światła, zasypiały znacznie szybciej – średnio nawet o 40 minut! Jak się okazuje, nawet krótka styczność z blaskiem światła z ekranu telewizora, tableta czy telefonu przed snem potrafiła w sposób natychmiastowy rozbudzić maluchów. Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado dowiedli, że po upływie prawie godziny większość dzieci nie wróciła nawet do 50 procent poziomu melatoniny – popularnie nazywanej “hormonem snu”.

    Wydzielanie melatoniny jest niskie w trakcie dnia i diametralnie wzrasta wieczorem. To jest naturalny proces. Można powiedzieć, że organizm przygotowuje się do snu. Bardzo łatwo zakłócić ten proces nadmiarem jasnego światła przed zaśnięciem. Tym bardziej, że dzieci są znacznie bardziej wrażliwe na ten bodziec, niż dorośli.

    W związku z tym zaleca się, aby mniej więcej na godzinę przed snem wprowadzać dzieciom spokojną, senną atmosferę. Zupełnie zrezygnować z jasnych świateł, wyłączyć telewizor, skutecznie zaciemnić pomieszczenie. Sposobów na zaciemnienie naszych okien jest wiele, a w pokoju dziecka możesz skorzystać chociażby z plis, rolety dzień i noc, czy też żaluzji drewnianych.

    Doskonałym rozwiązaniem do pokoju dziecka będą także rolety w kasetach. Możesz w tym przypadku skorzystać z tkanin w 100 procentach zaciemniających, tak zwanych blackout. Precyzyjnie zamontowana roleta sprawia, że tkanina prowadzona jest przez prowadnice aluminiowe i przylega do okna. To spowoduje, że w pokoju dziecka możesz uzyskać całkowite zaciemnienie. To ważne szczególnie wtedy, gdy mieszkasz w mieście i jesteś narażony na liczne bodźce z zewnątrz – światła latarni, witryn sklepowych, a w przypadku niższych pięter nawet samochodów.

    Na koniec nie można zapominać o takich pokojach dziecięcych, które znajdują się na poddaszu. Tam doskonałym wariantem będą rolety dachowe lub plisy.

    zabawa dzieci

    Bezpieczeństwo ponad wszystko

    Jeśli już jesteśmy przy wyborze odpowiednich rozwiązań na okna do pokojów naszych dzieci, to musimy sobie powiedzieć jedno – bezpieczeństwo jest najważniejsze. Szczególnie w momencie, kiedy mówimy o naszych pociechach.

    Dlatego w chwili doboru odpowiednich osłon okiennych pamiętaj, aby wybrać rozwiązania bezpieczne dla dzieci. Uwaga: niestety nie wszystkie takie są! Rozwiązania oferowane przez Doradców Modnie w Oknie, odpowiadają standardom europejskiej normy PN-EN 13120+A1:2014-04 (Child Safety).

    W osłonach okiennych, w których znajduje się sznurek lub koraliki, stosujemy napinacz sznurka (uniemożliwia jego swobodne opadanie), zrywalny łącznik sznurka lub łańcuszka (w drastycznej sytuacji umożliwi zerwanie pętli) oraz wypinający się mechanizm sterujący. Stosujemy również osłony bez sznurka, jak na przykład plisy, które również będą bezpiecznym rozwiązaniem w pokoju dziecka.

    Podsumowanie

    Sen dziecka – jak zaciemnić pokój? Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu nie masz już wątpliwości, co jest właściwe dla Twojej pociechy. Pamiętaj o tych kilku prostych zasadach, a Twój maluszek spokojnie będzie wypoczywał w trakcie dziennych drzemek, a także smacznie spał nocą. I co równie ważne, nie zapominaj o bezpieczeństwie w doborze osłon okiennych do pokoju dziecka.

    Wymierzymy i dopasujemy

    Spotkanie z naszym doradcą to idealna chwila by pomyśleć o wystroju okien.