Japandi – prostota i design w 2024

Styl Japandi to nie tylko styl japoński, ale połączenie dwóch popularnych trendów wnętrzarskich - japońskiego minimalizmu i skandynawskiej prostoty. Dzięki swoim atrybutom zdobył ogromną popularność w ostatnich latach i przewiduje się, że będzie kontynuowany jako główny trend w roku 2024.

Spis Treści

  31 stycznia 2024 | Czas czytania 7 minut

  Poznaj Japońską filozofię, która stała się nie tylko stylem życia ale i od wielu lat ponadczasowym trendem wykończenia wnętrz. Ludzie zmęczeni nieustannym dążeniem do perfekcji, odkryli japońską filozofię życia, która namawia do odnajdywania piękna w niedoskonałości i pogodzenia się z nieuchronnym procesem przemijania. W efekcie powstał styl japandi, zupełnie odmienny od dominujących do tej pory konwencji urządzania wnętrz. 
  Co wyjdzie z połączenia japońskiej powściągliwości ze skandynawską przytulnością? Japandi – styl, który wykreuje przyjazne mieszkańcom, zarażające spokojem wnętrze. Idealne do życia. 
   

  Dlaczego Japandi?

  Mówi się, że Twój dom to Twoje schronienie, dlatego tak ważne jest abyś czuł się w nim zawsze komfortowo i zawsze chętnie do niego wracał. Japandi odnajduje piękno w niedoskonałości i skromności. Okazuje się, że te dwie idee idealnie ze sobą współgrają, bo obie zakorzenione są w prostocie, stonowanej kolorystyce i umiarze. Ta wspólna estetyka tworzy styl, który jest jednocześnie przytulny, swobodny i wyrafinowany.

   

  Czym japandi różni się od scandi?

  Przede wszystkim styl japandi jest jeszcze bardziej naturalny, a to dlatego, że nie ma w nim miejsca na materiały, do których produkcji używa się chemii, jak na przykład tworzywa sztuczne czy malowane farbami płyty drewnopochodne. Japandi kocha wyselekcjonowane materiały żadnych, nawet najwierniejszych, imitacji z tworzyw sztucznych. Tylko naturalne materiały!
  Przede wszystkim dużo drewna, bo to ono nadaje specyficzny charakter stylowi japandi. Z niego mają być nie tylko meble, ale także podłoga, a nawet osłony w oknach. Dlatego jakość i naturalność żaluzji drewnianych oraz żaluzji bambusowych  idealnie się wpisuje w pomieszczenie w stylu japandi.

   

  Jak rozpoznać styl?

  Styl Japandi to nie tylko styl japoński, ale połączenie dwóch popularnych trendów wnętrzarskich - japońskiego minimalizmu i skandynawskiej prostoty. Dzięki swoim atrybutom zdobył ogromną popularność w ostatnich latach i przewiduje się, że będzie kontynuowany jako główny trend w roku 2024. 

   

  Czym wyróżnia się Japandi? 

  Równowagą pomiędzy ascetyzmem i przytulnością, oszczędnymi formami i elementami dekoracyjnymi, nowoczesnością i vintage. Postaw na niego, jeśli lubisz przestrzenie funkcjonalne i sprzyjające korzystaniu z nich w przyjemny, bezproblemowy sposób, a także wtedy, gdy kochasz naturalność. Jeśli nie wiesz, jak efekt japandi wyczarować w swoim salonie czy jadalni, przeczytaj artykuł do końca. Dzięki nim krok po kroku zaaranżujesz swoje mieszkanie.

   

  Cechy charakterystyczne trendu

  Jest to harmonijne połączenie prostoty i elegancji. Wnętrza utrzymane są w stylu minimalistycznym, ale jednocześnie przytulne i funkcjonalne. Dominują w nim naturalne materiały, takie jak drewno i kamień, które nadają pomieszczeniom ciepły i organiczny wygląd przytulnego wnętrza. 
  Japoński minimalizm, znany również jako wabi-sabi, koncentruje się na redukcji ilości przedmiotów i stawianiu na jakość zamiast ilości. Urządzone w stylu japandi wnętrze musi też sprawiać wrażenie przestronnego. 

   

  Jaka kolorystyka dominuje w stylu japandi?

  W stylu Japandi jest stonowana kolorystyka i skupia się głównie na odcieniach bieli, beżu, szarości i czerni. Dodatkowe akcenty kolorystyczne mogą być wprowadzane za pomocą delikatnych pasteli lub intensywnych barw, takich jak głęboka zieleń czy ciepły odcień czerwieni. Idealnym dodatkiem, którego wprowadzenie rozpromieni wnętrze i wpisze się w tę estetykę są rolety plisowane – dzięki swojej fakturze i kolekcji prawie 600 tkanin, każdy jest w stanie znaleźć coś odpowiedniego do swojego wnętrza.

  Meble

  Meble w salonie japandi to skandynawski design. Proste, funkcjonalne i wykonane z naturalnych materiałów. Dominują niskie sofy, minimalistyczne stoły i krzesła oraz przestronne szafy i komody. Ważne jest, aby meble były ergonomiczne i zapewniały wygodę użytkowania. 

  Rośliny w trendzie minimalistycznym

  Rośliny we wnętrzach w stylu japandi odgrywają ogromną rolę. Już od dawna mówi się, aby wprowadzić spokój we wnętrzach i oczyścić powietrze warto pielęgnować żywe rośliny. Zielone akcenty wprowadzają do wnętrza świeżość i harmonię. Rośliny doniczkowe, takie jak fikusy, paprocie czy storczyki, są często umieszczane na półkach, stolikach czy parapetach.

  Jak rozjaśnić wnętrze?

  Oświetlenie  we wnętrzu japandi jest delikatne i naturalne. Lampa sufitowa z abażurem w jasnym kolorze lub lampa stołowa z naturalnym materiałem, takim jak rattan, idealnie wpasują się w estetykę tego trendu. 

  Dodatki handmade

  Ważnym elementem wyposażenia jest również faktura. Nie obawiaj się takich, które mają maksymalnie surowy wygląd i sprawiają wrażenie niedokończonych, nieobrobionych. Wszelkiego rodzaju niedoskonałości, wynikające z użytkowania przedmiotu lub mebla czy z ręcznego wykonania są w przypadku salonów w stylu japandi mile widziane (skojarzenia z filozofią wabi-sabi są jak najbardziej na miejscu) - rolety rzymskie kształtem i fakturą dopełnią wnętrza w tylu japandi.

  Harmonia wnętrza

  W stylu Japandi ważne jest również dbanie o porządek i minimalizm czyli idee skandynawskie. Przechowywanie przedmiotów w ukrytych szafkach i szufladach oraz utrzymanie czystości i uporządkowania przyczyniają się do stworzenia spokojnej i harmonijnej atmosfery.

  Japandi to nie tylko styl wnętrzarski, ale również filozofia życia, która zachęca do czerpania radości z prostych rzeczy i minimalizowania nadmiaru. Mam nadzieję, że artykuł pomoże Ci lepiej zrozumieć ten fascynujący trend i zainspiruje Cię do stworzenia swojego własnego, unikalnego wnętrza w stylu Japandi -  I nie przejmuj się, że efekt końcowy nie będzie perfekcyjny. W japandi właśnie o to chodzi!

  Wymierzymy i dopasujemy

  Spotkanie z naszym doradcą to idealna chwila by pomyśleć o wystroju okien.