Jak czyścić rolety i żaluzje?

Osłony okienne zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne rolety i żaluzje oprócz ochrony Twojego domu przed słońcem i zapewnieniem Ci prywatności pełnią w nim bardzo ważną funkcję dekoracyjną. To one dodają estetyki oraz podkreślają charakter wystroju. Dlatego nie zapominaj o ich regularnym czyszczeniu, aby zawsze wyglądały jak nowe. Jak to zrobić? Czym wyczyścić rolety i żaluzje? Krok po kroku podpowiemy Ci najlepsze sposoby na czyszczenie osłon zarówno tych w domu jak i na zewnątrz budynku.

Spis Treści

  26 października 2023 | Czas czytania 14 minut

  Co należy wiedzieć o czyszczeniu osłon wewnętrznych?

  Rolety i żaluzje wewnętrzne podobnie jak inne przedmioty w domu są znakomitym przyciągaczem kurzu. Jak zabrać się do ich czyszczenia? Wszystko będzie zależeć jaki to rodzaj osłony okiennej i z jakiego materiału jest wykonana.

  Regularne dbanie o wygląd osłony pozwoli  Ci na jej wieloletnie użytkowanie oraz prawidłowe funkcjonowanie. Nim przystąpisz do czyszczenia dokładnie zapoznaj się ze wskazówkami producenta odnośnie konserwacji, czy możesz do użyć wody oraz z informacjami zamieszczonymi na metce dotyczącymi prania materiału.

  Jak czyścić rolety materiałowe wolnowiszące oraz rolety w kasecie?

  Do tego typu rolet używamy specjalnych materiałów. Pokryte są one impregnatem, dzięki któremu tkanina jest odpowiednio sztywna i dodatkowo chroni on ją przed nadmiernym zabrudzeniem. Czyszczenie rolet musi być delikatne, bo możesz pognieść tkaninę.

  Najczęstszym zabrudzeniem rolet materiałowych jest kurz. Łatwo się go pozbędziesz używając specjalnej szczotki - miotełki do kurzu, odkurzacza ze szczotką z miękkiego włosia, bądź sprężonego powietrza.

  Decydując się na usunięcie kurzu za pomocą odkurzacza ustawiasz go na minimalną moc ssania. Zapobiegnie to wciągnięciu tkaniny i jej pognieceniu. Możesz również użyć rolki do czyszczenia ubrań.

  Elementy plastikowe lub aluminiowe kasety oraz prowadnice wyczyścisz za pomocą wilgotnej szmatki. Pamiętaj, aby wykonywać te czynności przy zwiniętej rolecie, ponieważ ten typ materiału nie toleruje czyszczenia na mokro. Woda może odkształcić tkaninę i może ona utracić swoją sztywność. Dlatego nie możesz go prać ani prasować.

  Do usuniecia zabrudzeń miejscowych polecam użyć gumki do ścierania lub lekko wilgotnej szmatki bez dodatku detergentów. Czyść je od razu. Zaschnięte będą trudne do usunięcia a nawet mogą odbarwić lub zabarwić materiał. Nie należy zbyt mocno pocierać materiału, aby go nie pognieść i nie stracił on koloru.

  Czyszczenie rolet materiałowych

  Jak czyścić rolety dzień i noc?

  Rolety dzień i noc zbudowane są z dwóch różnych rodzajów tkanin. Tkanina dzień to bardzo delikatny, przejrzysty materiał natomiast tkanina noc jest grubsza, bardziej sztywna. W obu przypadkach należy obchodzić się z materiałem bardzo ostrożnie, tak aby przy czyszczeniu nie uszkodzić delikatnego materiału, ani nie pognieść tkaniny zaciemniającej.

  Podobnie jak przy roletach materiałowych najczęstszym zabrudzeniem rolet dzień i noc jest kurz. Regularne jego usuwanie pozwoli Ci na zachowanie materiału w czystości. Jest to bardzo ważne w przypadku jasnych, białych tkanin.

  Jeżeli zachowasz systematyczność Twoje rolety cały czas będą wyglądać jak nowe. Do ich czyszczenia możesz użyć miotełki do kurzu, odkurzacza z miękką szczotką, sprężonego powietrza lub rolki do czyszczenia ubrań.

  Punktowe zabrudzenia usuniesz za pomocą gumki do ścierania lub lekko wilgotnej szmatki. Materiał należy pocierać niezbyt mocno tak samo jak w przypadku rolet materiałowych, aby nie zagnieść tkaniny ani jej nie odbarwić.

  Przy roletach dzień i noc w kasecie elementy plastikowe lub aluminiowe osprzętu wyczyścisz wilgotną szmatką. Pamiętaj, aby roleta była zwinięta do kasety. Ten typ materiału nie lubi wody, nie należy go prać ani prasować.

  Czyszczenie rolet dzień i noc

  Jak czyścić rolety plisowane?

  Tkanina użyta w plisach jest specjalnie zaprasowana i tworzy się z niej materiałowa harmonijka. To sprzyja gromadzeniu się kurzu, zwłaszcza w zagięciach, jeżeli systematycznie go nie usuwasz.

  Materiał w plisach znacznie różni się od tkanin, które używane są w roletach materiałowych, dlatego warto zapoznać się ze wskazówkami producenta odnośnie konserwacji. Większość materiałów użytych do produkcji plis można czyścić na mokro, a nawet prać ręcznie w temperaturze 30°.

  Podobnie jak w przypadku rolet materiałowych do usuwania kurzu z plisy posłuży Ci specjalna miotełka, rolka do ubrań lub odkurzacz z miękką szczotką.

  Przy mocniejszych zabrudzeniach możesz plisę odświeżyć przez pranie lub czyszczenie na mokro. Jeżeli materiał użyty do Twojej plisy zawiera oznaczenie w postaci ręki z gąbką to znaczy, że możesz go czyścić za pomocą mokrej szmatki. Wystarczy niezbyt mocno potrzeć zabrudzenie.

  Oznaczenie wanny z temperaturą 30° pozwala na delikatne ręczne pranie plisy. Najlepiej zrobić to w misce lub wannie. Do wody możesz dodać detergent do tkanin poliestrowych, odrobinę mydła lub płynu do mycia naczyń. W tak przygotowanej wodzie namocz wcześniej zdemontowaną z okna plisę przez około 15 minut, a potem delikatnie ręcznie wypierz.

  Uważaj, aby nie pognieść materiału ani go nie uszkodzić. Po praniu wypłucz osłonę z mydlin w zimnej wodzie. Suszenie plisy odbywa się w pozycji zamkniętej tzn. że musisz ją złożyć, tak aby materiał nie stracił swoich właściwości i nie rozprostowały się jego fałdy.

  Po wyschnięciu pliskę montujesz w oknie.

  Czyszczenie rolet plisowanych

  Jak czyścić rolety rzymskie?

  Czyszczenie rolet rzymskich jest najłatwiejsze, ponieważ tkaniny użyte w roletach to materiały tekstylne, które możesz odświeżyć podobnie jak firany, czy zasłony przez pranie ręczne lub pranie w prace. Rodzaj prania będzie zależeć od rodzaju użytej tkaniny a informacje o możliwościach prania znajdziesz na załączonej przy tkaninie metce, którą umieszcza producent rolety.

  Większość tkanin można prać w pralce na delikatnym programie w temperaturze 30°. W zależności od rodzaju pralki wybierasz program „delikatne” lub „pranie ręczne”. Pamiętaj, aby ustawić też odpowiednią ilość obrotów przy wirowaniu, która powinna wynosić od 400-600 obrotów. 

  Nie suszymy tkanin w suszarce bębnowej. Należy równo powiesić materiał, aby uniknąć dodatkowych zagnieceń. Po wyschnięciu możesz go wyprasować ustawiając na żelazku odpowiednią temperaturę zgodnie z informacją zamieszczoną na metce producenta. Pamiętaj, aby najpierw na kawałku tkaniny sprawdzić, czy żelazko nie ma ustawionej za wysokiej temperatury, aby jej nie spalić.

  Na co należy zwrócić uwagę przed praniem? Oczywiście na prawidłowy demontaż tkaniny z rolety. Najczęściej konieczne jest zdjęcie całej rolety rzymskiej ze ściany lub okna, które pozwoli Ci na swobodne odpięcie tkaniny. 

  Jak już to zrobisz pamiętaj, aby najpierw wykonać zdjęcie rolety od tyłu tak, abyś wiedział jak mocowane są linki. To zdecydowanie ułatwi Ci ponowne zapięcie materiału po praniu. 

  W pierwszej kolejności wypinasz linki z oczek i odpinasz oczka od szprosów – poziomych usztywniających patyczków. Mogą linki też być mocowane w taśmie. Wszystko zależeć będzie od rodzaju szycia Twojej rolety rzymskiej.

  Następnie należy wyjąć patyczki usztywniające oraz dolny obciążnik. Z boku rolety będzie specjalna dziurka która pozwoli Tobie na łatwe wyciągnięcie fiszbiny. Samo odczepienie materiału od rynny nie będzie trudne, ponieważ mocowana jest ona za pomocą rzepu. Tak przygotowaną tkaninę możesz wyprać zgodnie z wszytą do niej metką.

  Po odświeżeniu tkaniny montujesz ją w ten sam sposób zaczynając te wszystkie czynności w odwrotnej kolejności. Jeżeli nie pamiętasz, jak to wyglądało pomoże Ci to wykonać wcześniej zrobione zdjęcie.

  Czyszczenie rolet rzymskich

  Jak czyścić zasłony i firany?

  Z odświeżaniem zasłon i firan mamy do czynienia od lat i w tej kwestii niewiele się zmieniło. Obecnie tego typu osłony rzadziej mocowane są na tradycyjnych żabkach, więc tu należałoby zwrócić uwagę na prawidłowy demontaż tkaniny z karnisza czy szyny.

  Zasłony i firany pierzemy najczęściej w pralce, jeżeli nie mamy informacji o praniu ręcznym czy czyszczeniu chemicznym. Oczywiście należy w pralce wybrać odpowiedni program prania i ustawić jak najniższą temperaturę, aby zapobiec skurczeniu się tkaniny i jej nadmiernemu zagnieceniu. Oczywiście pierzemy bez żabek, czy innych ostrych haczyków do upięcia osłony do karnisza lub szyny.

  Po wypraniu suszymy je na suszarce bez używania suszarek bębnowych. Można też od razu zawiesić wilgotne firany lub zasłony. Pamiętaj dobrze ułożyć, uformować fałdy, aby nie odkształcić marszczenia.

  Jeżeli po wypraniu tkanina wymaga prasowania zwróć uwagę na odpowiednie ustawienie temperatury w żelazku. Wyprasowane osłony powieś zgodnie z marszczeniem taśmy.

  Grube, obszerne zasłony polecam oddać do pralni. Zrób to też, jeżeli nie jesteś pewien, jak powinny być one prane.

  Pranie zasłon i firan

  Jak czyścić żaluzje drewniane, bambusowe i aluminiowe?

  Ten typ osłon okiennych najbardziej lubi kurz. Dzieje się tak przez ich budowę. Poziome ułożenie lamel, gdy żaluzja jest w pozycji otwartej sprzyja do osiadania na nich zanieczyszczeń. Ich czyszczenie nie będzie skomplikowane jak tylko zachowasz systematyczność w działaniu.

  Kurz usuniesz za pomocą miotełki, odkurzacza z miękką szczotką lub zwykłej suchej szmatki. Najszybszym sposobem na wyczyszczenie tego typu osłony będzie jej zamknięcie i przetarcie z obu stron lamel z góry na dół usuwając z nich kurz.

  Możesz użyć też do tego specjalistycznej szczotki do czyszczenia żaluzji, która pozwala na odświeżenie kilku lamel jednocześnie. Tu czyścisz żaluzję w pozycji otwartej.

  Punktowe zanieczyszczenia z żaluzji aluminiowych usuniesz wilgotną ściereczką z delikatnym detergentem. Przy żaluzjach drewnianych i bambusowych należy zachować ostrożność i czyścić lamele bardzo delikatnie, aby ich nie odbarwić. Nie myjemy ich wodą. Możesz natomiast skorzystać ze specjalnych preparatów do czyszczenia drewna.

  Czyszczenie żaluzji

  Co należy wiedzieć o czyszczeniu osłon zewnętrznych?

  Osłony zewnętrzne ze względu na miejsce montażu będą zbierać więcej brudu, kurzu i piasku. Zbudowane są one z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych jak deszcz, wiatr, słońce, dlatego bez problemu będziesz mógł je czyścić na mokro. Możesz użyć do tego specjalistycznych narzędzi jak np. myjka ciśnieniowa.

  Podobnie jak osłony wewnętrzne oprócz ochrony Twojego wnętrza będą one wteż stanowić ozdobę Twojego domu, dlatego warto utrzymać je w estetycznym wyglądzie. Czyszczenie i konserwacja będzie zależeć od miejsca montażu i czy będziesz mieć do niej swobodny dostęp.

  Czyszczenie osłon zewnętrznych najlepiej zaplanować w miesiącach ciepłych wiosną lub latem tak, aby po myciu roleta czy żaluzja mogła szybko wyschnąć. W zimnych miesiącach szczególnie przy niskich temperaturach mycie może powodować przymarzanie wody w szczelinach, a to może doprowadzić do uszkodzenia osłony i nieprawidłowe działanie rolety czy żaluzji.

  Jak czyścić o rolety zewnętrzne?

  Rolety zewnętrzne wykonane są z aluminium, dlatego możesz czyścić je na mokro wodą z detergentem. W pierwszej kolejności najlepiej pozbyć się nadmiaru kurzu ze szczelin w prowadnicach szczególnie w miejscu łączenia z parapetem czy posadzką. Można też odkurzyć całą roletę za pomocą miękkiej szczotki pozbywając się w ten sposób nadmiaru brudu.

  Do mycia pancerza rolety możesz użyć myjki ciśnieniowej lub szlaufa ogrodowego. Oczywiście przy korzystaniu z myjki musisz być bardzo ostrożny, aby nie uszkodzić ciśnieniem pancerza rolety. Najlepiej ustawić myjkę na małą moc. Po spłukaniu zanieczyszczeń miękką gąbką myjesz pancerz i ponownie spłukujesz pianę wodą.

  Skrzynkę, prowadnice czyścisz za pomocą wilgotnej szmatki i po umyciu wycierasz je do sucha.
  Te wszystkie czynności możesz wykonać, gdy masz swobodny dostęp do rolet. W innych przypadkach należy wezwać firmę, która specjalizuje się w czyszczeniu rolet.

  Przy roletach montowanych w bloku zadbaj o czystość szczelin w prowadnicach przy parapetach lub posadce balkonu. Rozszczelniając roletę możesz za pomocą odkurzacza z miękką szczotką odkurzyć otwory - perforację między listewkami pancerza, usuwając nadmiar kurzu i brudu. Możesz też podczas deszczu opuścić rolety. Zmyje on zanieczyszczenia z zewnątrz.

  Pamiętaj, że pancerz rolety czyścimy jak jest ona w pozycji zamkniętej, natomiast prowadnice przy pancerzu zwiniętym do skrzynki.
   

  Czyszczenie rolet zewnętrznych

  Jak czyścić rolety zewnętrzne materiałowe screen?

  Tkanina użyta w roletach screen to połączenie włókna szklanego, polichlorku winylu lub polipropylenu. To sprawia, że oprócz tego, że materiał jest bardzo odporny na działanie czynników atmosferycznych jest również przezierny. Włókna tworzą gęstą siatkę stanowiąc barierę nie tylko dla owadów, ale również dla kurzu i innych zanieczyszczeń. Dlatego tak ważne jest utrzymanie rolet w czystości.

  Z uwagi na użyty materiał i jego właściwości możesz do odświeżenia rolety screen użyć wody z odpowiednim detergentem do materiałów z PCV. Czyszczenie nie będzie trudne, bo po opuszczeniu rolety tkanina tworzy płaską powierzchnię.

  Przed przystąpieniem do mycia warto materiał wyczyścić z zanieczyszczeń, które na sobie zatrzymał. Możesz do tego użyć odkurzacza z miękką szczotką lub zwykłej szczotki. Do mycia rolety możesz wziąć gąbkę lub myjkę ciśnieniową ustawioną na najmniejszą moc. Roletę pozostawiasz w pozycji zamkniętej, aż do wyschnięcia.

  Oprócz odświeżenia tkaniny nie zapomnij o usunięciu zanieczyszczeń, które gromadzą się szczelinach prowadnic. Możesz je usunąć za pomocą odkurzacza, a uszczelki szczotkowe w prowadnicach przetrzyj miękką szmatą.

  Czyszczenie rolet zewnętrznych screen

  Jak czyścić żaluzje zewnętrzne - fasadowe?

  Czyszczenie żaluzji fasadowych należy zacząć od usunięcia kurzu i innych zabrudzeń z powierzchni lamel. Najlepiej zrobić to opłukując je wodą, gdy żaluzja jest w pozycji zamkniętej. Po spłukaniu żaluzji umyjesz lamele używając do tego gąbki z detergentem. Gąbka, czy ściereczka musi być miękka, a mycie delikatne tak, abyś nie porysował lamel.

  Po umyciu spłukujesz osłonę ponownie wodą i wycierasz do sucha, aby nie pozostawić na niej zacieków. Nie wolno do mycia żaluzji używać rozpuszczalników, bo mogą one uszkodzić powłokę lameli.

  Pamiętaj, aby czyszczenie żaluzji zaplanować w miesiącach ciepłych. Pozwoli to na szybkie wyschnięcie lamel i tekstylnej drabinki. 

  Czyszczenie żaluzji zewnętrznych fasadowych

  Jak czyścić moskitiery?

  Czyszczenie moskitier będzie zależeć od ich rodzaju oraz sposobu montażu, czy moskitiera zamontowana jest na stałe, czy będziesz mógł ją zdjąć. Jeżeli możesz zdemontować moskitierę wszelkich zabrudzeń pozbędziesz się za pomocą wody.

  Możesz umyć moskitierę w wannie, pod prysznicem, czy opłukać ją wodą z węża ogrodowego. Jeżeli moskitiera montowana jest na stałe wystarczy jak przetrzesz ją mokrą szmatką lub użyjesz odkurzacza z miękką szczotką.

  Pamiętaj, aby usunąć też zabrudzenia z prowadnic moskitiery. Czyszczenie moskitier najlepiej wykonać przy okazji mycia okien. 

  Czyszczenie moskitier

  Wymierzymy i dopasujemy

  Spotkanie z naszym doradcą to idealna chwila by pomyśleć o wystroju okien.