10 źródeł inspiracji kolorystycznych w dekoracji wnętrz

Kolory rządzą wnętrzem i nami. Przede wszystkim zmieniają nasze otoczenie. Kiedy słyszysz słowo “remont” od razu pojawia się w głowie jakieś zagadnienie związane z kolorem ścian, odcieniem tapicerki, czy barwą rolet w oknie. Mam nadzieję, że ten ideabook pomoże podjąć decyzję przy doborze kolorów.

Spis Treści

  22 listopada 2017 | 10 minut

  Wpływ kolorów na osobowość i samopoczucie człowieka

  Nie wszyscy o tym wiedzą, ale kolory potrafią zwiększać produktywność człowieka, dlatego mają znaczenie nie tylko w domu, ale i w miejscu pracy. Barwy wpływają na życie towarzyskie ludzi, są oznakami miłości, ocieplają relacje lub tworzą biznesowy dystans. Kolory leczą! Gdyby tak nie było na szpitalnych ścianach byłyby wszystkie kolory tęczy. Poza oddziałami dziecięcymi paleta barw placówek jest raczej ograniczona i przeważa w niej zieleń i kolory pastelowe.

  Dobranie odpowiedniego koloru jest łatwiejsze niż myślisz. Inspiracje są wszędzie. Zapewne pierwsza pochodzi ze wspomnień wystroju Twojego pokoju dziecięcego a być może lepiej pamiętasz pytania o Twój ulubiony kolor? Co odpowiadałaś jako dziecko? A co odpowiadasz dziś? Widzisz któryś z tych kolorów jako wartościowy i do wykorzystania przy okazji remontu, jaki właśnie planujesz?

  Jeśli masz w głowie odpowiedzi, zapisz je sobie. W ten sposób stworzysz swój kolorystyczny ideabook. Przechodząc przez kolejne inspiracje zbierzesz pokaźny zestaw pomysłów a ostateczny wybór będzie najbardziej trafiony.

  Inspirujące wnętrza

  Z pewnością niejedno wnętrze zwróciło Twoja uwagę. To może być przypadkowa inspiracja, jak np. modnie urządzony butik z odzieżą damską w galerii handlowej. Pomysł może pojawić się gdy idziesz na parapetówkę do znajomych. Wreszcie jest grono osób poszukujących inspiracji w terenie, czyli szukają ciekawych wnętrz świadomie. Chodzą do restauracji, której wystrój lubią, oglądają stylistykę biura swojego prawnika itd.

  Bogactwem inspiracji są dalekie i bliskie podróże i wycieczki. Od chaty gaździny w górach po tipi daleko na innym kontynencie. Może być piękne wnętrze pałacu zamieszkiwanego dawniej przez książęta lub dworku arystokracji. Cokolwiek mieści się w granicach Twoich zainteresowań, jest dobrym punktem zaczepienia także w kolorystycznych rozważaniach. Wypisz w swoim ideabooku miejsca i pomieszczenia, które Cię zachwyciły. Może masz ich zdjęcia?

  Najwięcej inspirujących wnętrz i rozwiązań dekoracyjnych znajdziesz w czasopismach i na portalach dekoratorskich. Możesz skorzystać z periodyków udając się do Empiku lub wypożyczyć gazety z biblioteki. Jeśli posiadasz je na własność, wytnij przykładowe aranżacje, wybrane dodatki. One przybliżą Ci obraz planowanego wnętrza.

  salon z zaslonami

  Generatory palet kolorów

  Skorzystaj z dostępnych w internecie kreatorów palet np. firmy Adobe. Koło kolorów pomaga w odpowiednim zestawieniu barw. Jeśli decydujesz się na kontrastujące wnętrze, sięgnij po kolory znajdujące się naprzeciw siebie. Jeśli wolisz harmonijne rozwiązania – wybierz jeden kolor i decyduj o jego stopniu nasycenia bielą lub czernią. Być może jednak polubisz gamę kolorów ciepłych lub zimnych. Możesz tez wybrać kilka odcieni jednego koloru i zestawić je z przeciwległym, np. pomarańczowy z zielenią na pierwszy rzut oka nie łączy się a w przestrzeni wygląda niezwykle oryginalnie.

  Inspiracje z domowego zacisza

  Jedną z najbardziej oczywistych inspiracji jest Twoje otoczenie. Zastanawiając się nad wyborem koloru zasłon, rodzajem rolet, czy kolorem na ścianę, może zachwycić Cię np. ukochana poduszka albo koc i zechcesz wykorzystać ich kolorystykę na innych elementach rzeczywistości. Być może posiadasz pamiątkowy fotel, który niedawno odrestaurowałaś i modną inspiracją stanie się dla Ciebie tapicerka. To też metoda na oszczędności. Zmiany w mieszkaniu to najczęściej wydatek generujący większe koszty, niż sobie założyłaś. Wymień tylko to, co potrzebujesz, zmień jeden element np. dekorację okien, wybierz inną opcję zasłaniania okna, resztę zostaw.

  Może zamiast szukać w środku swojego domu, zastanowisz się jak wygląda przestrzeń w Twoim regionie. Być może tradycyjny wystrój wnętrz, albo ubiór lokalny byłby dla Ciebie inspirującym punktem zaczepienia.

  przytulny salon z plisami

  Malarstwo – bądź, jak artysta!

  W moim przekonaniu najwięcej inspiracji przynosi sztuka. Wizje artystyczne pokazują jak różnorodnie można realizować swoje kolorystyczne pomysły. Łatwiej jest też na gotowym dziele zaobserwować zestawienia kolorów i gamy. W połączeniu z fizyką i jej badaniami związanymi ze światłem, malarstwo jest skarbnicą wiedzy do przełożenia w Twoim pomieszczeniu.

  Jak interpretować obrazy?

  Warto patrzyć i czytać interpretacje znawców sztuki, przeglądając internet, można znaleźć ogrom inspiracji.

  - jeśli lubisz kontrasty, odnajdź obraz Most w Westminster Alaina Deraina,

  - kontrast maksymalny zauważysz patrząc na obraz Henrego Matisse Portret Madame Matisse,

  - gdy wolisz harmonię, zobacz jaki spokój bije z rysunku Michała Anioła.

  Skąd czerpać inspirację ze sztuki?

  - z albumów wypełnionych dziełami sztuki;

  - z galerii sztuki, gdzie od razu zaobserwujesz jak kolory zachowują się w małych ciemnych pomieszczeniach a jak w dużych białych i przestronnych, jak we wnętrzu w stylu retro a jak w industrialnym;

  - z książek do plastyki swoich lub dzieci;

  - ze wspomnień z podróży, wizyt w muzeach, pałacach, zamkach, dworkach;

  - zajrzeć na ciekawy blog;

  - w bibliotece w literaturze związanej ze sztuką i wnętrzarstwem.

  Inspirująca natura

  Kolory ziemi wracają do kanonów modowych co kilka sezonów nie tylko w modzie. Człowiek jest częścią natury i nie bez powodów w otoczeniu z nią związanych czuje się najlepiej.

  Możesz czerpać pomysły przypominając sobie swój ulubiony krajobraz, może piaszczysta plażę, wysokie ośnieżone góry albo las, który masz za oknem. Pomysł może pochodzić wprost z tego, co widzisz lub być jego przeciwieństwem. Przyroda jest genialna, bo patrząc na nią tworzysz kompletną paletę barw do zastosowania w mieszkaniu, czy całym domu.

  Możesz poszukać odcienie swojego ulubionego koloru i zrobić im zdjęcia. To samo miejsce o poranku wygląda inaczej niż wieczorem, w deszczu te same kolory będą inne, niż w pełnym słońcu, gdy spowije je mgła będzie inaczej a zupełnie inne walory da przestrzeni sztuczne światło latarni. Tak powstaje Ci kreatywna paleta odcieni jednego koloru.

  Inspiracji naturą warto szukać, gdy docenia się przestrzeń harmonijną, gdy urządza się pokój pełen dziennego światła, który będzie zmieniał się wraz z porami dnia. Już praprzodkowie człowieka obserwowali zmiany w przyrodzie, które decydowały o ich zachowaniu. Już dla neandertalczyków czerwień i czerń oznaczały życie i śmierć. Tymi kolorami malowali jaskinie. Inny przykład to chińskie malowidła, jako cywilizacji długo odciętej od świata i rozwijającej się osobno, pokazują również siłę ludzkiej natury bez względu na region.

  Próbniki i demonstracje to także dobre wskazówki

  Jeśli nie korzystasz z usług projektanta wnętrz, udaj się do miejsc, gdzie widać rękę specjalisty. Sklepy z dekoracjami szczególnie dużych marek korzystają z visual merchandiserów. Zobacz jakie zestawienia kolorów zaproponował. Zastanów się, czy dobrze się tam czujesz, czy stworzony styl przestrzeni ma szansę odpowiadać Tobie przez tyle czasu, ile będziesz przebywać w remontowanym pomieszczeniu.

  Wracając do pomysłów z otoczenia. Spójrz na kolor w małych detalach swojej tkaniny np. wzory na narzucie. Weź kawałek tkaniny do sklepu, gdzie mieszane są kolory farb lub jest ich największy wybór. Zabierz do domu paski z kolorami lub małe pojemniki z farbą do testów bezpośrednio na ścianie.

  Subtelnie vs. dynamicznie

  Subtelne kolory, czyli harmonijne wnętrze

  Subtelności, czyli podejście monochromatyczne najczęściej stosuje się w łazience i sypialni. Wówczas wybiera się odcienie tego samego koloru. Spokój tworzy się dzięki jasnym odcieniom z palety kolorów zimnych lub ciepłych. Dla dodatków, w tym rolet i zasłon, możesz wybrać tekstury lub wzory. Nie musza być to jednolite kolorystycznie elementy przestrzeni. Tło w postaci odcieni na ścianie, czy meblach (tez białe meble, jako najbardziej uniwersalne) będą równoważyć bibeloty i dekorację okien w odważniejsze desenie.

  Wyceń online i umów konsultację

  Dynamiczne kolory, czyli kontrasty nie tylko na ścianie

  Wybierz żywe kolory i ich odcienie, takie jak pomarańcze i złoto, czerwone i ciemne fioletowe. Możesz uzupełniać te kolory, wybierając dwa obok siebie, takie jak złoty i pomarańczowy i jeden z przeciwnej strony koła kolorów, na przykład fioletowy. Możesz także wybrać czerń i czerwień, aby uzyskać prawdziwy kontrast i orientalny styl.

  Elegancko

  W zależności od przeznaczenia Twojego wnętrza, wybór kolorystyczny może być inspirowany np. skórą z luksusowych kanap, jakie widziałaś w hotelu podczas ostatnich wakacji. Być może poszukasz kolorów, które idealnie współgrają z ciemnym brązem, czy purpurą albo ciemną zielenią. Może warto przypomnieć sobie grzbiety książek w biblioteczce gabinetu Twojego promotora pracy magisterskiej? Kojarzą się one Tobie z elegancją? Taką elegancję w swoim wnętrzu chcesz uzyskać?

  Migdałowe ściany, czy rolety okienne wykończone brązowymi dodatkami lub migdałowe rolety w brązowych ramach okiennych. Dodatki, jak poduszka czy wazon w neutralnych kolorach też da poczucie elegancji. Podobnie mahoń i granat – to odniesienia do ziemistości i bogactwa, tak stworzysz eleganckie wnętrze.

  Modne kolory w mediach społecznościowych

  Serwisy społecznościowe, takie jak Pinterest i Instagram, oferują inspirację kolorystyczną, która jest odświeżana w czasie rzeczywistym. Pinterest jest świetny do tworzenia tablic inspiracji dla Twoich ulubionych pomysłów, dzięki czemu możesz zachować wszystkie swoje pomysły w jednym miejscu.

  Zostań kolekcjonerem ciekawej kolorystyki

  Podsumowując – kolekcjonuj! Poszukiwanie kolorystycznych inspiracji może być jedną z metod na poznanie siebie. Kolekcja fotografii, wycinków z gazet, zebrana w zeszycie, czy katalogu komputerowym, może Ci służyć przez lata. Posiadanie takiej autorskiej kolekcji przypomni Ci o Twoich obecnych motywacjach, gdy staniesz przed planowaniem kolejnych zmian.

  Kolory wnętrz są bardzo ważne, bo prawie 70% swojego życia spędzamy w pomieszczeniach, czy to w pracy, czy w domu, w sklepie, u znajomych itd. Kolor wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie i relacje! Którymi źródłami inspirujesz się najczęściej planując remont? Masz uzupełniony swój ideabook?

  Wymierzymy i dopasujemy

  Spotkanie z naszym doradcą to idealna chwila by pomyśleć o wystroju okien.